Będą czujniki dla miejsc parkingowych. Sprawdzi się?

W Ostrowie Wielkopolskim rusza budowa systemu monitorowania miejsc parkingowych. Takie rozwiązanie pomoże kierowcom szybciej znaleźć wolne miejsce parkingowe. Inwestycja kosztować będzie prawie 1,7 mln złotych i w całości finansowana jest z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa. Pieniądze – pozyskało miasto w ramach projektu pn. „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne”.

W miejscach parkingowych zostaną zainstalowane specjalne czujniki, które będą informować czy miejsce jest wolne czy zajęte. Dane będzie zbierać sieć telekomunikacyjna i dalej przekazywać je na tablice informacyjne. W sumie w Ostrowie Wielkopolskim zamontowanych będzie 1000 takich czujników na sześciu parkingach i 5 tablic informacyjnych.

– To kolejny krok ku nowoczesności. Ostrów Wielkopolski chce być miastem inteligentnym i coraz bardziej przyjaznym mieszkańcom. Wdrażając taki system nie tylko poprawiamy jakość życia mieszkańców, ale również tworzymy infrastrukturę pozwalającą na lepsze zarządzanie miastem – podkreślała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Inwestycja kosztować będzie prawie 1,7 mln złotych. Warto podkreślić, że miasto na tę inwestycję nie dokłada nawet złotówki.

Zadanie w całości finansowane jest z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa. Miasto pozyskało pieniądze, w ramach projektu pn. „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne”.

– System naprowadzania na wolne miejsca parkingowe to kolejny element Smart City. Ostrów Wielkopolski sukcesywnie, od kilku lat, wprowadza kolejne inteligentne rozwiązania. To między innymi bardzo intensywne działania związane z modernizacją infrastruktury oświetleniowej – drogowej i parkowej. Kolejnym zadaniem jest opomiarowanie w spółce Wodkan – czyli zdalne odczyty liczników. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy – konkretne działania z opomiarowaniem sieci, co pozwala szybko i sprawnie diagnozować straty ciepła czy awarie. To także monitoring jakości powietrza – wymienia Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Umowę na budowę systemu monitorowania miejsc parkingowych. podpisali: Beata Klimek Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego oraz Maciej Staszak, wiceprezes Zarządu Emitel S.A. – wykonawca inwestycji.

CZYTAJ  Zaginęła 16-latka

– Najważniejsza zaleta tej inwestycji to skrócenie czasu dojazdu na wolne miejsce parkingowe. Ten inteligentny system wpływa także bardzo pozytywnie na środowisko. Bo jeżeli mniej jeździmy samochodem, generujemy zdecydowanie mniej szkodliwych spalin. To się przekłada na ekologię, więc z jednej strony skrócony czas poszukiwania miejsca, z drugiej strony dbałość o środowisko – podkreśla Maciej Staszak, wiceprezes Zarządu Emitel S.A.

Na potrzeby inwestycji zbudowana zostanie sieć telekomunikacyjna, która w przyszłości może posłużyć kolejnym inteligentnym rozwiązaniom.

– System będzie umożliwiał podłączenie różnego rodzaju infrastruktury odczytującej na przykład: poziomu wód czy suchości trawników. Tego typu czujniki będą mogły być podłączane do tej sieci telekomunikacyjnej i będą mogły być w tej sieci przetwarzane i odczytywane. Chcemy te dane uwolnić. Nie będą one przez nas gromadzone, tylko będą otwarte. Każdy będzie miał do nich dostęp – tłumaczy Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim.

System monitorowania miejsc parkingowych powstanie w ciągu najbliższych 10 miesięcy.

14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tarzan
7 dni temu

Wybudowac parking po browarze PIETROWY

Irena
7 dni temu

„Nowoczesność a dziury w ulicach. Bareja miałby o czym film nagrać

Corleone
8 dni temu

Tak działa Unia Europejska daje pieniądze nie na rozwój a na duperele!!!

Obcokrajowiec
8 dni temu

Jak dla mnie pieniądze wyrzucone w błoto ale to moje zdanie. Zamiast tego powinno się zainwestować te pieniądze aby nie zalewało garaży pod prezydium i wiaduktu na Krotoszyńskiej . A zasłanianie się hasłem dla dobra klimatu to usprawiedliwienie marnowania pieniędzy. Niby to pieniądze z EU ale pamiętajcie nikt pieniędzy nie daje za darmo. Chyba, że frajer, a największym frajerem jest ten który myśli, że nie trzeba będzie tego oddać z procentem.

Ostatnio edytowany 8 dni temu by Obcokrajowiec
rafal
8 dni temu

fajna sprawa.

Mieszczuch
8 dni temu

Znowu rozkopią cały Ostrów -tragedia!!!!!

osw
8 dni temu

czuje ze sie sprawdzi 😛

ZK
8 dni temu

Nim dojedziesz od tej „specjalnej tablicy” do domniemanego miejsca wolnego, to ktoś, kto krąży wokół parkingu zdąży je zająć. Natomiast kiedy jest „luz” na parkingach (praktycznie nie ma takiej sytuacji w dni robocze), to ten system za 1,7 miliona jest niepotrzebny. Te „specjalne tablice” nie gwarantują wolnego miejsca. Wg mnie jak mówi satyryk „zlikwidować”.

Kleber
8 dni temu

Kolejne marnotrawstwo publicznych pieniędzy.

Lividium
8 dni temu

Może się sprawdzi lecz są tacy którzy potrzebują dwóch miejsc parkingowych do zaparkowania

14
0
Napisz co o tym sądziszx