Będą czujniki dla miejsc parkingowych. Sprawdzi się?

Udostępnij
Tweet

W Ostrowie Wielkopolskim rusza budowa systemu monitorowania miejsc parkingowych. Takie rozwiązanie pomoże kierowcom szybciej znaleźć wolne miejsce parkingowe. Inwestycja kosztować będzie prawie 1,7 mln złotych i w całości finansowana jest z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa. Pieniądze – pozyskało miasto w ramach projektu pn. „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne”.

W miejscach parkingowych zostaną zainstalowane specjalne czujniki, które będą informować czy miejsce jest wolne czy zajęte. Dane będzie zbierać sieć telekomunikacyjna i dalej przekazywać je na tablice informacyjne. W sumie w Ostrowie Wielkopolskim zamontowanych będzie 1000 takich czujników na sześciu parkingach i 5 tablic informacyjnych.

– To kolejny krok ku nowoczesności. Ostrów Wielkopolski chce być miastem inteligentnym i coraz bardziej przyjaznym mieszkańcom. Wdrażając taki system nie tylko poprawiamy jakość życia mieszkańców, ale również tworzymy infrastrukturę pozwalającą na lepsze zarządzanie miastem – podkreślała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Inwestycja kosztować będzie prawie 1,7 mln złotych. Warto podkreślić, że miasto na tę inwestycję nie dokłada nawet złotówki.

Zadanie w całości finansowane jest z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa. Miasto pozyskało pieniądze, w ramach projektu pn. „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne”.

– System naprowadzania na wolne miejsca parkingowe to kolejny element Smart City. Ostrów Wielkopolski sukcesywnie, od kilku lat, wprowadza kolejne inteligentne rozwiązania. To między innymi bardzo intensywne działania związane z modernizacją infrastruktury oświetleniowej – drogowej i parkowej. Kolejnym zadaniem jest opomiarowanie w spółce Wodkan – czyli zdalne odczyty liczników. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy – konkretne działania z opomiarowaniem sieci, co pozwala szybko i sprawnie diagnozować straty ciepła czy awarie. To także monitoring jakości powietrza – wymienia Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Umowę na budowę systemu monitorowania miejsc parkingowych. podpisali: Beata Klimek Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego oraz Maciej Staszak, wiceprezes Zarządu Emitel S.A. – wykonawca inwestycji.

CZYTAJ  Seniorzy byli zachwyceni - Senioralia 2023

– Najważniejsza zaleta tej inwestycji to skrócenie czasu dojazdu na wolne miejsce parkingowe. Ten inteligentny system wpływa także bardzo pozytywnie na środowisko. Bo jeżeli mniej jeździmy samochodem, generujemy zdecydowanie mniej szkodliwych spalin. To się przekłada na ekologię, więc z jednej strony skrócony czas poszukiwania miejsca, z drugiej strony dbałość o środowisko – podkreśla Maciej Staszak, wiceprezes Zarządu Emitel S.A.

Na potrzeby inwestycji zbudowana zostanie sieć telekomunikacyjna, która w przyszłości może posłużyć kolejnym inteligentnym rozwiązaniom.

– System będzie umożliwiał podłączenie różnego rodzaju infrastruktury odczytującej na przykład: poziomu wód czy suchości trawników. Tego typu czujniki będą mogły być podłączane do tej sieci telekomunikacyjnej i będą mogły być w tej sieci przetwarzane i odczytywane. Chcemy te dane uwolnić. Nie będą one przez nas gromadzone, tylko będą otwarte. Każdy będzie miał do nich dostęp – tłumaczy Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim.

System monitorowania miejsc parkingowych powstanie w ciągu najbliższych 10 miesięcy.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

13 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tarzan
6 miesięcy temu

Wybudowac parking po browarze PIETROWY

Irena
6 miesięcy temu

„Nowoczesność a dziury w ulicach. Bareja miałby o czym film nagrać

Corleone
6 miesięcy temu

Tak działa Unia Europejska daje pieniądze nie na rozwój a na duperele!!!

13
0
Napisz co o tym sądziszx