Chcą zmian w wyborach do Rad Osiedli

Udostępnij
Tweet

Wybory do Rad Osiedli i czasami do niektórych Spółdzielni Mieszkaniowych wywołują sporo emocji i nowi ludzie mogą z trudnością próbować przełamać dotychczasowy układ. Wszystko za sprawą specyfiki przeprowadzanych wyborów. Pojawiła się propozycja zmian wyborów do Rad Osiedli.

Na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski funkcjonuje 11 jednostek pomocniczych – osiedli, które posiadają swoje wewnętrzne organy w postaci 15-osobowych rad osiedli i wybieranych przez nie zarządów osiedli.

W ciągu ostatnich lat, formuła wyborów do rad osiedli w postaci zebrań wyborczych wzbudzała wiele kontrowersji zarówno co do formy, możliwości zgłaszania kandydatów, jak i przeprowadzania samej procedury wyborczej. Zdecydowanie niezadowalająca była również frekwencja wyborcza, w której reprezentację kilkunastotysięcznych osiedli wybierały często grupy ledwie kilkudziesięciu mieszkańców obecnych na zebraniu.

Przedkładany projekt uchwały stanowi znaczącą zmianę jakościową w organizacji procesu wyborczego w ostrowskich osiedlach, wprowadzając do niego najwyższe demokratyczne standardy. Kreowane niniejszym projektem nowe zasady i tryb przeprowadzania wyborów do rad osiedli upodobnią proces wyborczy w ostrowskich osiedlach do tego, który znany jest z pozostałych wyborów powszechnych: organów jednostek samorządu terytorialnego, do Sejmu i Senatu RP, do Parlamentu Europejskiego, czy Prezydenta RP.

Proponowane zmiany ułatwią zarówno zgłaszanie kandydatów, wyrównają ich szanse wyborcze, jak i ułatwiając dostęp mieszkańców do procesu wyborczego; choćby poprzez wydłużenie czasu możliwości głosowania przy jednoczesnym skróceniu czasu samego oddania głosu, bez potrzeby oczekiwania na zebraniu na zgłoszenie kandydatów, autoprezentacje, przygotowanie kart do głosowania itd., zwiększy szansę na poprawę reprezentatywności rad osiedli dla ogółu mieszkańców osiedli. Tym samym rady osiedli zyskają szansę na realne stanie się swoistym punktem pierwszego kontaktu w rozwiązywaniu lokalnych potrzeb mieszkańców i rozwijania ich inicjatyw.

Zdarzało się, że obrady przedłużano z godziny 17 do 23, żeby wykruszyć „świeżaków” przedłużającym się sprawozdaniem dotychczasowej rady czy zarządu spółdzielni.

CZYTAJ  Co się dzieje z cenami paliw?

10 marca o godzinie 12 odbędzie się spotkanie w Centrum Aktywności Lokalnej (na przeciwko Urzędu Miejskiego) w sprawie dyskusji z mieszkańcami nt. proponowanych zmian. Jeśli będzie wola większości radnych, nowa uchwała będzie przegłosowana jeszcze w marcu.

Inicjatorami projektu uchwały są radni Mariusz Leki oraz Jakub Paduch.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

23 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kasa
6 miesięcy temu

przepraszam redaktorów — dot. senatorów

Kasa
6 miesięcy temu

a prosze spojrzec na naszych posłow, senatorów, i radnych .
Wykształcenia – gastronomia, magazynier, hydraulik, ubogi rolnik. itp .
Zdobywane wyksztaalcenie to wieczorowe uczelnie, – korespondencyjne wykształcenie . kierunki wyksztalcenia, wiedza do sprawowania mandatów ? 90% żadna . I co 10% ma rzadzic RP ?
.Prosze spojrzec na rozliczenia PIT z przed i po wyborach – dziadostwo, stało sie w 4 lata milionerami . Z czego i za co ? dodaj sobie sam. A rozliczenia PIT to tylko 60% prawdy.

bez partyjnych
6 miesięcy temu

ani Leki czy Paduch, ani PO, ani PIS – te fanfary grają na tym forum gówniarze, co nie pamietają rządów PO,PIS, itp., W pierwszych rzędach sejmu, czy senatu od 2000 roku siedzą, bez mała ci sami liderzy, co przesiadali sie z partii do partii, ktora przejmowała kolejne kadencje rządzenia . Ale ci z otwartymi ślepami widzieli ,że jedna banda złodziejska, pomimo partyjnych nazw Prawo i Sprawiedliwość itp ., jak sie okazuje, to ta sama banda złodziejska zyjąca, żerujaca na łonie podatnika . Chwalenie sie co jaka partia zrobiła dla RP – to fakt,że mozna było zrobic wiecej, lepiej . Ale z tego jak widac 30% zostało przelane na konta polityków. A moze TAK zacząc od ostrowa – i powstanie grupa samorzadowców powiatu, biznesu, edukacji nie zwiazanych z partyjnymi złodziejami i ich hasłami i jako NIEZLEZNI wystartuja w wyborach ?? i to równiez w wyborach samorzadowych. Osobiscie Ja, rodzina ,znajomi nie pójdą do wyborów, aby glosować na te same ryje partyjne SLD,PO,PIS .. a tym bardziej na takich jak na foto gówniarzy i to partyjnych.
W samorzadach niech rządzi samorzadność a nie finansowi partyjni złodzieje, i to bez specjalistycznego wykształcenia , doświadczenia . Co powiat ostrowski nie ma bezpartyjnych samorzadowców , rektorów uczelni, szkół , biznesu itp . co nie ma ludzi z tytulami naukowymi ?- są i dobro RP lezy im na sercu . Ale najpierw czyste życiorysy, ręce – a pójdziemy do wyborów i kolejny raz damy mandaty zaufania . Tylko odwagi NIEZALEZNI –

Zorro
6 miesięcy temu

Bardzo dobrze panie Paduch👍👍

23
0
Napisz co o tym sądziszx