Ostrowski browar będzie zrównany z ziemią. Wiemy dlaczego

Najpierw po 162 latach zlikwidowano zakład, a teraz po kolejnych 22 zostanie zrównany z ziemią. Mowa o wielkim symbolu – browarze w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrowski browar powstał w 1839 roku. Pierwotnie nazywał się „Brauerei Hirsch Ostrowo”, gdzie w okresie międzywojennym produkowano m. in. piwo „Ostrowskie”, „Kryształ” czy „Bawarskie”.

Pierwotnie na terenie zakładu znajdował się staw, z którego czerpano wodę do produkcji złocistych trunków.

Razem z browarem działała też restauracja, w której gości raczono piwem wprost z piwnicy chłodzonej lodem, do którego podawano chleb, szynkę lub ser własnej produkcji.

Zakład został przejęty przez Kompanię Piwowarską z Poznania (właścicielem był Kulczyk). Ponieważ ostrowski browar był konkurencją dla firmy z Poznania, ostatecznie obiekt sprzedano prywatnemu przedsiębiorcy zastrzegając w umowie, se ten nie może produkować piwa. Infrastrukturę, w tym miedziane kadzie wywieziono do Rumunii.

Browar produkował piwo pod markami: Rejtan, Złoty Kłos, Koźlak, Wiarus, Jubileuszowe, Wojtek czy Lech Mocny. Ale nie są to wszystkie nazwy.

Historia pokazała, że firma przez wiele lat przetrwała kryzysy ekonomiczne, dwie wojny, a po upaństwowieniu także PRL. Nie przetrwało w warunkach wolnego rynku.

Pierwotny właściciel pan Hirsch był mistrzem loży masońskiej, której siedzibę później przeniesiono na ulicę Wolności 24.

Dlaczego obiekt będzie wyburzony? Ciąg dalszy pod zdjęciami.

 

 

Kilka powyższych historycznych zdjęć jest autorstwa Piotra Lepki.

Powodem wyburzania są względy bezpieczeństwa. Fragmenty budynku mają tendencję do odpadania, co stanowi zagrożenie dla przechodzących osób. Z drugiej strony może też chodzić o konieczność uiszczania opłaty od nieruchomości. Te budynki przez długie lata nie znalazły najemców. W planach z 2019 roku było powstanie centrum handlowego, ale to na ten moment zostało wstrzymane z uwagi na wielość innych punktów handlowych i brak perspektywy poprawienia się koniunktury na rynku.

CZYTAJ  Tajemnicza śmierć 37-latki

Rykoszetem dostaje sala zabaw Fiku Miku, jedna z większych w Ostrowie, która znajduje się w budynku z tyłu browaru. Prace rozbiórkowe za pomocą kruszarek ruszą w pierwszej połowie marca br.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

306 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Uczeń
1 rok temu

W Ostrowie to normalka , zgodnie z planem prof balcerowicza.

Marek G.
1 rok temu

Kulczyk -,, geniusz ” prywatyzacji nigdy nie uważałem go za biznesmena,raczej masę upadłościową wielu zakładów i grabarza

Kwas
odpowiada  Marek G.
1 rok temu

On był słupem polityków?.

Mieszkaniec wioski Smerfów
1 rok temu

Ciekaw jestem czy Becia przy tej ruinie będzie się lansować… Tutaj widać gdzie mają nas nasze lokalne władze (wszystkie po kolei). Przez 20 lat zero inwestycji, żadnych ruchów a jeszcze dzieciakom ubędzie miejsca do zabaw. Żenada!!!

MIKKA
1 rok temu

jeszcze kilka tematów w tym mieście zostało do rozybania

Wstyd
1 rok temu

Taki browar żeby upadł to się w głowie nie mieści.Ile bym dał za Jubileusza…..

Beti
1 rok temu

Znając życie powstanie kolejny zbędny supermarket szkoda tylko fiku miku

UE to agresor
odpowiada  Beti
1 rok temu

Niemiecki. Powoli nas kolonizują.

roman
1 rok temu

„Jak kapitalizm to kapitalizm. Jesteśmy wielcy, byliśmy mali,… aż strach pomyśleć co będzie dalej…”

zielona gęś
1 rok temu

cytat ,,Zakład został przejęty przez Kompanię Piwowarską z Poznania,, …czy to znaczyło że Browar Ostrowski z własnej woli się połączył z firmą Browary Lech .

Ostrowianin
odpowiada  zielona gęś
1 rok temu

Przejęli go aby go doprowadzić do zamknięcia i niestety przez to dzisiaj już się nie napijemy naszego Ostrowskiego piwka

mieszkaniec
1 rok temu

niszczenie po 7 latach demolki staje się już tradycją narodową gratuluję .

Kargul
1 rok temu

Świat się kończy. Co dobre to zniszczyć zdeptać doprowadzić do ruiny i tyle w temacie.

306
0
Napisz co o tym sądziszx