Tak będzie wyglądać Rondo Bankowe po modernizacji (FOTO)

Udostępnij
Tweet

Za tydzień mija termin na składanie ofert w przetargu na modernizację słynnego Ronda Bankowego. Po remoncie ma stać się „rondem turbinowym” o znacząco podwyższonym poziomie bezpieczeństwa. Czy projektantowi uda się to osiągnąć?

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie skrzyżowania ulic: Głogowskiej, Kościuszki i Wrocławskiej w Ostrowie Wielkopolskim na skrzyżowanie typu rondo turbinowe wraz z zagospodarowaniem terenów zielonych pobliskiego Parku Kilińskiego, ronda oraz skweru im. Żołnierzy Niezłomnych.

Na rondzie, poza jezdnią bitumiczną, na środku pomiędzy pasami wykonane zostanie rozdzielenie pasów za pomocą krawężnika kamiennego
20x20cm obustronnie ściętego u góry wystającego 3cm ponad nawierzchnię jezdni. Sama wyspa natomiast wykonana będzie jako wyspa wyniesiona nieprzejezdna.

Zamówienie musi zostać zrealizowane w terminie: 13 miesięcy od podpisania umowy.

Realizacja inwestycji polegać będzie na:
• przebudowie istniejącego ronda o 4 wlotach ulic: Głogowskiej (ok. 152 m), Wrocławskiej (ok. 169 m), Kościuszki (ok. 60 m) i Chopina (ok. 123 m) na rondo turbinowe w zakresie obejmującym m.in.: przebudowę jezdni na wlotach, usprawnienie komunikacji pieszej poprzez wykonanie nowych ciągów pieszo-rowerowych, chodników i zjazdów, przebudowę odwodnienia oraz oświetlenia drogowego. Zakres prac obejmować będzie: ustawienie krawężników, oporników i obrzeży betonowych, frezowanie nawierzchni bitumicznych jezdni i ronda, rozbiórkę nawierzchni istniejących wysp wyniesionych oraz innych elementów drogowych, wykonanie jezdni o nawierzchni bitumicznej o szer. zgodnie
z planem sytuacyjnym, wykonanie jezdni na rondzie o nawierzchni bitumicznej o szer.2 x 5,0 m rozdzielonych krawężnikiem kamiennym 20×20 cm, wykonanie wysp wyniesionych na wlotach ronda oraz wyspy samego ronda z opaską z płyt chodnikowych 25×25 cm oraz zielenią, wykonanie ciągów pieszo-rowerowych z betonowej kostki brukowej o szer. zmiennej, wykonanie chodników z betonowej kostki brukowej oraz z betonowych płyt chodnikowych 25×25 cm o szerokości zmiennej, wykonanie zatok autobusowych z betonowej kostki brukowej o szer. 3,0 m, wykonanie zatoki postojowej bitumicznej na ul. Wrocławskiej o szer. 2,5 m, wykonanie zjazdów z betonowej kostki brukowej 10×10 cm o szerokości zmiennej, wykonanie opaski z betonowych płyt chodnikowych 25×25 cm, wykonanie wpustów deszczowych z przykanalikami, wykonanie oznakowania pionowego oraz poziomego, przebudowę odwodnienia oraz oświetlenia ulicznego.

CZYTAJ  Nowy dopisek na ukraińskim muralu. Przyjedzie Jacek Międlar

• zagospodarowaniu terenów zielonych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie ronda tj. Parku Kilińskiego, wyspy ronda, zieleni na wlotach oraz skweru, poprzez uporządkowanie istniejącej zieleni wysokiej, wykonanie nowych nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej, założenie łąk kwietnych, wprowadzenie oświetlenia dekoracyjnego i parkowego; automatycznego systemu nawadniania, elementów małej architektury, wymianę istniejących nawierzchni na nawierzchnie mineralne, kamienne z kostki granitowej oraz zielonego przystanku autobusowego.

Dotychczasowe rozwiązania na Rondzie Bankowym:

Tego typu barierki zostaną postawione jako element oddzielający drogę od chodnika.

PROJEKT PRZEBUDOWY RONDA BANKOWEGO na rondo turbinowe

Projektant mgr inż. Marcin Kasałka
Opracował mgr inż. Tomasz Dryjański

6
Co sądzisz o takim projekcie przebudowy Ronda Bankowego?x

Dotychczasowe rozwiązania nie były zbyt udane. Nawet policja musiała nagrywać filmiki instruktażowe

<iframe src=”https://www.google.com/maps/embed?pb=!4v1676962356747!6m8!1m7!1sOF-vUxV8kWqPbZ7iN7B7wQ!2m2!1d51.64514700651918!2d17.81407436681404!3f158.70659232842183!4f2.2273644422636636!5f0.7820865974627469″ width=”600″ height=”450″ style=”border:0;” allowfullscreen=”” loading=”lazy” referrerpolicy=”no-referrer-when-downgrade”></iframe>

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
82 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
RB
1 miesiąc temu

Rondo, że ho ho Straż pożarna ma problemy z przejazdem 🙁 Pogratulować.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu by RB
Andrzej
9 miesięcy temu

Rondo niestety nie dla tej lokalizacji. W warunkach pozamiejskich ok., ale z taką liczba przejść dla pieszych, to zakorkuje się bez dwóch zdań.

Obserwator ruchu
1 rok temu

Zaproponowany projekt Ronda Bankowego rzeczywiście ma szanse na ograniczenie kolizji na tym rondzie ale i tak pozostało jedno miejsce które może generować wypadki. Wynika to z faktu oznaczeń poziomych i pionowych na wjeździe dwoma pasami z ulicy Wrocławskiej od Przygodzic. Prawy i lewy pas został określony jako upoważniający do jazdy w lewo co może sugerować że jadąc prawym pasem możemy pojechać w Głogowską, w Kościuszki lub nawet powrócić w kierunku Przygodzic. Taka możliwość, w związku z linią przerywaną, pojawia się na zjeździe w ul. Głogowską. Zmiana pasa ruchu na rondzie jest dozwolona w miejscu gdzie jest linia przerywana. Rozpatrując to rondo jako posiadające cztery wjazdy i cztery zjazdy należałoby traktować po wjeździe pierwszy zjazd jako jazdę w prawo, drugi jako jazdę na wprost, a trzeci jako jazdę w lewo podobnie jak w przypadku symetrycznych rond.
Druga sprawa to zatoczka autobusowa na ulicy Głogowskiej. Obecnie, a jak widać również w planowanym układzie wyjeżdżający autobus wjedzie na prawy pas i w nowej sytuacji będzie mógł pojechać jedynie w Kościuszki lub Wrocławską. Nie ma przepisów dających prawo pierwszeństwa dla autobusów zmieniających pas, mowa jest jedynie o pierwszeństwie wyjazdu z zatoczki w terenie zabudowanym. Dlatego może warto przy przebudowie ronda dokonać przesunięcia przystanku dalej od ronda.
Trzecia sprawa dotyczy autobusów jadących od ul. Chopina. Widać że nie pozostawia się możliwości wyjazdu z przystanku w innym kierunku niż Głogowska. Fakt że obecnie wszystkie tak jadą nie oznacza, że w przyszłości nie powstanie linia autobusowa która będzie jechać w kierunku ul. Kościuszki lub w kierunku Przygodzic.

Pan
1 rok temu

W tym miejscu dla pieszych powinny byc przejscia podziemne

antek
1 rok temu

Wow zawracanie z Kościuszki na Kościuszki też wesołe będzie

adx
odpowiada  antek
1 rok temu

tzn, jaki problem?

Ora et labora
odpowiada  antek
1 rok temu

Ślepy jesteś? Nie widzisz, jak to jest poprowadzone? Przyjrzyj się dokładnie, to nie będziesz miał problemu – albo oddaj prawo jazdy.

Godfather of Ostrowo
1 rok temu

Oby ta przebudowa nie ciągnęła się,jak przebudowa Ronda Kaponiera w Poznaniu …Ciekawe,CO za turbo portki nam inżynier Kasałka uszyje….

Mieszkaniec wioski Smerfów
1 rok temu

Po niektórych wypowiedziach widać że mentalność co niektórych kierowców jeszcze jest na etapie Kargul – Pawlak. W Holandii to pracodawca przyjeżdża rowerem do pracy. A u nas? Gadka typu ” piesi święte krowy korkują rondo”. Wygodnickich panów kierowców ( tych miejscowych oczywiście) zapraszam na MZK lub rowerek – będzie bardziej eko,zdrowiej i taniej. Piesi nie są winni korkom – ststystycznie Ostrów Wielkopolski się wyludnia,to aut przybywa. Teraz każdy chce podjechać na zakupy autem,ale niestety centrum miasta to nie galeria – tutaj nie ma tylu miejsc parkingowych. I tu tkwi problem. Reszta to mentalność,kultura i umiejętność jazdy. I tak na szczęście w Ostrowie nie ma linii tramwajowej – wtedy na tej wysepce musiał by być komisariat z monitoringiem. Pozdrawiam i życzę powodzenia z nowym rondem…

Hipis
odpowiada  Mieszkaniec wioski Smerfów
1 rok temu

Wyjąles mi to z ust. Szacun za prawde, ktorej samochodowe matoly nie chca przyjac na klate.

Piotruś
1 rok temu

Ponadto, przejścia dla pieszych na Głogowskiej, nadal za blisko strefy ronda!

Piotruś
1 rok temu

No to gratuluję wyjeżdżającym z Kościuszki w kierunku Chopina albo Głogowska

ccc
odpowiada  Piotruś
1 rok temu

a jaki widzisz problem z tymi przejazdami?

82
0
Napisz co o tym sądziszx