Darły pierze

Udostępnij
Tweet

W zawodach darcia pierza wzięło udział 15 Kół Gospodyń Wiejskich z południowej Wielkopolski. Pięcioosobowe drużyny musiały w ciągu 5 minut uskubać jak najwięcej pierza. Impreza odbyła się w Doruchowie (powiat ostrzeszowski) i wzięły w nim udział panie także z powiatu ostrowskiego.

Darcie pierza to oddzielanie chorągiewek i puchu od twardych stosin. Klimatu zawodom dodawały tradycyjne, ludowe stroje. Między sobą rywalizowało blisko 100 kobiet.

Jury oceniało nie tylko ilość pierza, ale także jego jakość. Dodatkowe punkty można było zdobyć za ubiór uczestników i oprawę artystyczną.

Pierwsze miejsce zdobyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Szklarki Mieleckiej, drugie miejsce z KGW ze Skarydzewa i trzecie miejsce gospodynie z Zamościa (gm. Sieroszewice).

Zwyciężczyniom udało się uskubać 260 gram pierza. Ciekawostką jest, że na kołdrę potrzeba go aż 5 kilogramów. Dla najlepszych przygotowano nagrody finansowe w wysokości 1500, 1300 i tysiąc złotych na zakupy w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Pozostałe drużyny otrzymały bony o wartości 500 złotych.

Ideą było przypomnienie młodemu pokoleniu dawnych wiejskich tradycji i tym samym propagowaniu dziedzictwa kulturowego polskiej wsi.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Niemowlę zamknięte w aucie. Ratowali je strażacy
Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bc
1 rok temu

Ciekawe, czy można gdzieś takie pierze kupić.

AdamTKMK
1 rok temu

W wiosce mojego dzieciństwa nazywało się to pierzocha.Kobiety darły pierze w kolejnych domach,były przy tym opowiadania wspomnienia itd.Lepszej integracji nikt nie mógł wymyślić.

Kazimierz
1 rok temu

Tak było lata 50te 60te 70te, każdy spał pod grubą pierzyną no i się dostawało na wyprawkę, no i co dzień nowe informacje (pierdoły, Internet),dobrze było wpuścić do tego pomieszczenia wróbla i zadyma gotowa

?????
1 rok temu

Tu darły pierze a w domu drą japy

4
0
Napisz co o tym sądziszx