Diecezja przymusi młodzież do jedności z parafiami?

Diecezja kaliska poinformowała, że przygotowanie do sakramentu bierzmowania będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać aż dwa lata, a jego celem jest „przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.” Jak to się ma do masowej rezygnacji z uczęszczania młodzieży w uczestniczeniu w lekcjach religii? Jak wielu jest zwolenników 2-letniego przygotowania do bierzmowania?

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

– Bardzo zależy nam na młodych ludziach, aby ich przyprowadzić do Pana Jezusa. Jednym z takich dobrych środków jest czas przygotowania do bierzmowania. Dzięki Bogu w naszej diecezji wielu młodych chce przystąpić do tego sakramentu. Przez kilka miesięcy w gronie duszpasterzy i katechetów rozmawialiśmy o nowych zasadach. Powstała instrukcja i teraz chcemy, żeby we wszystkich parafiach naszej diecezji w ten sam sposób przygotowywać młodych do przyjęcia sakramentu bierzmowania – powiedział KAI bp Damian Bryl.

Biskup zaznaczył, że bardzo zależy mu, aby łączyć młodych z parafią.

– Bardzo ważne jest, żeby młodzież przyjmowała sakrament bierzmowania w rodzinnej parafii. W instrukcji proponujemy, żeby kandydaci do bierzmowania spotykali się w małych grupach, rozmawiali o wierze, a potem żeby to co usłyszą mogli przeżyć na przygotowanej specjalnie dla nich liturgii. Chcemy też zaprosić ich, żeby swoją wiarę wyrażali przez konkretne zaangażowanie na rzecz parafii czy potrzebujących. Dzisiaj młodzież jest bardzo otwarta na takie zaangażowanie, więc chcemy tworzyć taką przestrzeń wokół naszych parafii – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wśród form przygotowania do bierzmowania znalazły się: indywidualne rozmowy z kandydatem, spotkania formacyjne i dzieła apostolskie, uczestnictwo w szkolnej lekcji religii, udział w życiu religijnym parafii, osobista modlitwa i refleksja kandydata.

CZYTAJ  Wyroki za ugodzenie nożem młodego mężczyzny

– Kładziemy także nacisk na spotkania z rodzicami, ponieważ oni są odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci. Pan Bóg powierzył wychowanie dzieci i młodzież rodzicom, a nie Kościołowi, państwu i szkole. Parafia ma więc wspierać rodzicielskie wychowanie dzieci – podkreśla ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, który był zaangażowany w tworzenie instrukcji.

Według nowej instrukcji przygotowanie do bierzmowania powinno rozpocząć się, gdy kandydat jest w klasie ósmej szkoły podstawowej. Są też sytuacje, że ktoś chce być bierzmowany, kiedy ukończył już 18 rok życia, ponieważ w wieku młodzieńczym z różnych względów do niego nie przystąpił. Instrukcja przewiduje także sposób przygotowania tych kandydatów.

Przystępującemu do bierzmowania powinien towarzyszyć świadek, który ma pomagać wzrastać w wierze i inspirować do kontaktu z Bogiem.

– Świadkiem bierzmowania może być ochrzczony, za wyjątkiem ojca i matki kandydata, który ukończył 16 rok życia, jest bierzmowany oraz prowadzi chrześcijańskie życie – mówi ks. Powąska.

Ważny jest też wybór imienia. – Przystępujący do bierzmowania może zachować imię chrzcielne lub wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego. Kryterium wyboru imienia powinno być piękno życia patrona. Bierzmowani powinni zapoznać się z życiorysem swojego patrona, uświadamiając sobie przymioty, które chcieliby naśladować w swoim życiu – tłumaczy dyrektor Wydziału Katechetycznego.

W instrukcji czytamy, że dobrze przygotowana formacja do bierzmowania może zaowocować zaangażowaniem młodych w życie duszpasterskie parafii. Ważną sprawą jest to, aby młodzież zarówno przed bierzmowaniem jak i w czasie późniejszej religijnej i duchowej formacji uczestniczyła w wydarzeniach diecezjalnych.

– Ufam, że dzięki temu procesowi przygotowania uda nam się tych młodych jeszcze bardziej złączyć z parafią. Ważne jest, żebyśmy nie tylko pomogli otworzyć się na łaskę sakramentu bierzmowania, ale także pomogli im w rozwoju swojej wiary – akcentuje biskup kaliski.

89 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
saaaa
1 miesiąc temu

Skutek gwarantowany ale zdecydowanie odwrotny od zamierzonego

Hultaj
odpowiada  saaaa
1 miesiąc temu

Dlaczego tak myślisz? Co jest najważniejsze dla (może nie zwykłych księży, między nimi są przyzwoici, Słowo Boże niosący) biskupów? Ha! To wiadomo przecież od wieków:) Pełna kieszeń. Po to przecież wymusili naukę religii w szkole, stały dopływ miliardów z kieszeni łupionego podatnika. Teraz też przecież o guldeny chodzi. 2 lata przygotowań, będzie pretekst do ględzenia kocopołów w szkołach, i kasiora, kasiora! Biskupy wiedzą, że jeleni coraz mniej, więc jeszcze starają się coś wyszarpać.

As
1 miesiąc temu

Strzał w kolano i tyle, ten rok co był do tej pory to było nie porozumienie. Takim postępowaniem kościół odpycha młodzież i nie tylko, jak ja szedłem do bierzmowania to dwa tygodnie wcześniej ksiądz zrobił zebranie by wyjaśnić co i jak będzie wyglądało i tyle.

Dj.
1 miesiąc temu

Już wy się od młodzieży odczepcie, dosyć szkody wyrzadziliście swoim postępowaniem, gwałtami i molestowaniem. Jesteście najbardziej grzeszną kastą na ziemi, jesteście zwyrodnialcami. Łapy precz od dzieci .

Hultaj
1 miesiąc temu

Grzechomierzami krnąbrnych huncwotów mości wielebni, grzechomierzami przeciągnąć! I a jużci po należną zapłatę od podatnika do MEN portki podciągnąwszy udać się waszmości możecie.

Tymianek
1 miesiąc temu

Ja już bym nie przyjmował bierzmowania ponieważ odkryłem prawdę tej wiary ,która jest naciągnięta pod watykan , biskupów i księży a Pismo Świete mówi co innego . Hierarchia Kościoła Katolickiego w dawnych latach w interpretacjach PŚ zmienili swoje widzimisię pisząc katechizm Kościoła Katolickiego. Tyle lat byłem oszukiwany że teraz im wybaczam ale już mojego udziału we wspólnocie nie zobaczą, wypisywać się nie będe bo ja się nie zapisywałem osobiście moim podpisem. Jeszcze te afery księży i biskupów za przyzwoleniem obu istot i za wiedzą papieży na przestrzeni 60 lat na całym świecie te wieści zabiły dostatnio w mojej świadomości zaufanie do tej instytucji. Niestety jeden składnik potrafi zepsuć całą potrawę mimo innych dobrych składników. Nikt mi wierzyć nie musi , każdy żyje po swojemu a wnioski poźniej wyciągnie. Nikogo do niczego nie namawiam , to jest tylko moja opinia i mój wybór drogi życiowej do której nikt nie musi się zgadzać. Lepiej żyć w bolesnej prawdzie niż kłamstwie.

MICHAŁ1000
1 miesiąc temu

Kto was zmusza? Po co dyskutujecie o sprawach o których nie macie pojęcia? Twoje życie twój wybór!!! PO CO zmuszasz swoje dzieci do przyjęcia Chrystusa – to jest pierwsza komunia święta? żeby zrobić imprezę dla rodzinki? Po co chrzcisz? I tak nie wierzysz. PO CO ślub kościelny? TEŻ ŻEBY NA POKAZ RODZINCE ZROBIĆ? Dlaczego nie wyśmiewasz muzułmanów? boisz się że ci głowę zetną? Każdy ma wolny wybór! CHCESZ ABY SZANOWANO TWOJĄ WOLNOŚC WYBORU JEDNOCZESNIE KRYTYKUJESZ I OBRAZASZ KAZDEGO KTO MYSLI INACZEJ JAK TY. Taka postawa ma swoją nazwę…

Do smutnego micha
odpowiada  MICHAŁ1000
1 miesiąc temu

Zmień lekarza i idź do swojego batmana do kościółka niech cie weźmie na kolanka i przytuli i daj żyć innym, średniowiecze już dawno temu bylo

MICHAŁ1000
odpowiada  Do smutnego micha
1 miesiąc temu

najlepiej na pokaz żyć

Aa
1 miesiąc temu

Już widzę te tłumy chętnych 2 lata przygotowań!kogoś pogięło.

M43
1 miesiąc temu

Tylko tyle macie młodym do zaoferowania?

Mirek
1 miesiąc temu

Tylko 2 lat przygotowań, a może 5, 10, 15
I jeszcze indywidualne spotkania? To chyba żarty. Katecheza powinna odbywać się po za szkołą. Dość panoszenia się i czas wielki prześwietlić to grupę bo ich majątki to fortuna. Nic nie robią z powołania tylko kasa. A jak nie dostaną kasy to nie kiwną palcem. Oczywiście nie każdy ksiądz , są też tacy z powołania.

Kibic
1 miesiąc temu

Jaka krótka pamięć u Bryla i spółki !!!! Trzydzieści lat temu przy zawieraniu konkordatu ZARZEKALI SIĘ że teraz to już tylko na lekcjach religii będzie przygotowanie do sakramentów , że to dla dobra naszego , bo nie trzeba będzie tyle czasu tracić , więc ten koniokrad należy podpisać , ło przecież nie możemy papieżowi TEGO zrobic nie podisując!!! Ale dzieci to można gwałcić i odszkodowań nie płacić ? I teraz pokazują kto w tym kraju ma realną władze , co oni przez te wszystkie lata zrobili dobrego dla Polski ? Nic tylko batem w ludzi i jeszcze raz batem , tyle z tej wiary pożytku co Bryl napłakał .

89
0
Napisz co o tym sądziszx