Diecezja przymusi młodzież do jedności z parafiami?

Udostępnij
Tweet

Diecezja kaliska poinformowała, że przygotowanie do sakramentu bierzmowania będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać aż dwa lata, a jego celem jest „przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.” Jak to się ma do masowej rezygnacji z uczęszczania młodzieży w uczestniczeniu w lekcjach religii? Jak wielu jest zwolenników 2-letniego przygotowania do bierzmowania?

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

– Bardzo zależy nam na młodych ludziach, aby ich przyprowadzić do Pana Jezusa. Jednym z takich dobrych środków jest czas przygotowania do bierzmowania. Dzięki Bogu w naszej diecezji wielu młodych chce przystąpić do tego sakramentu. Przez kilka miesięcy w gronie duszpasterzy i katechetów rozmawialiśmy o nowych zasadach. Powstała instrukcja i teraz chcemy, żeby we wszystkich parafiach naszej diecezji w ten sam sposób przygotowywać młodych do przyjęcia sakramentu bierzmowania – powiedział KAI bp Damian Bryl.

Biskup zaznaczył, że bardzo zależy mu, aby łączyć młodych z parafią.

– Bardzo ważne jest, żeby młodzież przyjmowała sakrament bierzmowania w rodzinnej parafii. W instrukcji proponujemy, żeby kandydaci do bierzmowania spotykali się w małych grupach, rozmawiali o wierze, a potem żeby to co usłyszą mogli przeżyć na przygotowanej specjalnie dla nich liturgii. Chcemy też zaprosić ich, żeby swoją wiarę wyrażali przez konkretne zaangażowanie na rzecz parafii czy potrzebujących. Dzisiaj młodzież jest bardzo otwarta na takie zaangażowanie, więc chcemy tworzyć taką przestrzeń wokół naszych parafii – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wśród form przygotowania do bierzmowania znalazły się: indywidualne rozmowy z kandydatem, spotkania formacyjne i dzieła apostolskie, uczestnictwo w szkolnej lekcji religii, udział w życiu religijnym parafii, osobista modlitwa i refleksja kandydata.

CZYTAJ  Nadal dzieci mogą dołączyć do bezpłatnych animacji

– Kładziemy także nacisk na spotkania z rodzicami, ponieważ oni są odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci. Pan Bóg powierzył wychowanie dzieci i młodzież rodzicom, a nie Kościołowi, państwu i szkole. Parafia ma więc wspierać rodzicielskie wychowanie dzieci – podkreśla ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, który był zaangażowany w tworzenie instrukcji.

Według nowej instrukcji przygotowanie do bierzmowania powinno rozpocząć się, gdy kandydat jest w klasie ósmej szkoły podstawowej. Są też sytuacje, że ktoś chce być bierzmowany, kiedy ukończył już 18 rok życia, ponieważ w wieku młodzieńczym z różnych względów do niego nie przystąpił. Instrukcja przewiduje także sposób przygotowania tych kandydatów.

Przystępującemu do bierzmowania powinien towarzyszyć świadek, który ma pomagać wzrastać w wierze i inspirować do kontaktu z Bogiem.

– Świadkiem bierzmowania może być ochrzczony, za wyjątkiem ojca i matki kandydata, który ukończył 16 rok życia, jest bierzmowany oraz prowadzi chrześcijańskie życie – mówi ks. Powąska.

Ważny jest też wybór imienia. – Przystępujący do bierzmowania może zachować imię chrzcielne lub wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego. Kryterium wyboru imienia powinno być piękno życia patrona. Bierzmowani powinni zapoznać się z życiorysem swojego patrona, uświadamiając sobie przymioty, które chcieliby naśladować w swoim życiu – tłumaczy dyrektor Wydziału Katechetycznego.

W instrukcji czytamy, że dobrze przygotowana formacja do bierzmowania może zaowocować zaangażowaniem młodych w życie duszpasterskie parafii. Ważną sprawą jest to, aby młodzież zarówno przed bierzmowaniem jak i w czasie późniejszej religijnej i duchowej formacji uczestniczyła w wydarzeniach diecezjalnych.

– Ufam, że dzięki temu procesowi przygotowania uda nam się tych młodych jeszcze bardziej złączyć z parafią. Ważne jest, żebyśmy nie tylko pomogli otworzyć się na łaskę sakramentu bierzmowania, ale także pomogli im w rozwoju swojej wiary – akcentuje biskup kaliski.

CZYTAJ  Zderzenie busa i osobówki o świcie
POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
89 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
saaaa
1 rok temu

Skutek gwarantowany ale zdecydowanie odwrotny od zamierzonego

Hultaj
odpowiada  saaaa
1 rok temu

Dlaczego tak myślisz? Co jest najważniejsze dla (może nie zwykłych księży, między nimi są przyzwoici, Słowo Boże niosący) biskupów? Ha! To wiadomo przecież od wieków:) Pełna kieszeń. Po to przecież wymusili naukę religii w szkole, stały dopływ miliardów z kieszeni łupionego podatnika. Teraz też przecież o guldeny chodzi. 2 lata przygotowań, będzie pretekst do ględzenia kocopołów w szkołach, i kasiora, kasiora! Biskupy wiedzą, że jeleni coraz mniej, więc jeszcze starają się coś wyszarpać.

As
1 rok temu

Strzał w kolano i tyle, ten rok co był do tej pory to było nie porozumienie. Takim postępowaniem kościół odpycha młodzież i nie tylko, jak ja szedłem do bierzmowania to dwa tygodnie wcześniej ksiądz zrobił zebranie by wyjaśnić co i jak będzie wyglądało i tyle.

Dj.
1 rok temu

Już wy się od młodzieży odczepcie, dosyć szkody wyrzadziliście swoim postępowaniem, gwałtami i molestowaniem. Jesteście najbardziej grzeszną kastą na ziemi, jesteście zwyrodnialcami. Łapy precz od dzieci .

Hultaj
1 rok temu

Grzechomierzami krnąbrnych huncwotów mości wielebni, grzechomierzami przeciągnąć! I a jużci po należną zapłatę od podatnika do MEN portki podciągnąwszy udać się waszmości możecie.

89
0
Napisz co o tym sądziszx