W końcu zamieszkali w nowym domu

Do nowo wybudowanego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Staroprzygodzkiej wprowadzili się pierwsi pensjonariusze. – Jeszcze czują się nieco zagubieni i onieśmieleni, wielkością i nowymi rozwiązaniami – opisuje starosta ostrowski Paweł Rajski.

Dopiero uczą się nowego obiektu, rozkładu pomieszczeń. Ale najważniejsze, że już mieszkają w swoim nowym Domu Pomocy Społecznej.

Z każdym dniem będzie im łatwiej, będą czuć się jak u siebie. Jak widać mnóstwo podopiecznych to ludzie na wózkach. Dlatego już na etapie projektowania założono, że nowy DPS będzie na jednym poziomie. Dzięki temu teraz nie ma żadnych barier i „wózkowicz” wszędzie bez problemów może się dostać. Udogodnienia w tym zakresie to także ułatwienie dla pracowników, którzy na co dzień opiekują się pensjonariuszami.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Bieg Biznesu - fotorelacja
Subskrybuj
Powiadom o

17 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
oko
1 rok temu

tak to jest dps dla ludzi bogatych i czym te ku.. sie chwala jego m. 6400 na miesiac to jest chore

senior z UTW
1 rok temu

Mam nadzieję, że to nie ostatnia taka inwestycja w naszym powiecie. Wreszcie pomyślano o nas seniorach. Liczę na dalsze dobre pomysły naszych władz nie tylko powiatowych oraz miejskich. Wiem, ze swojego doświadczenia że teraz potrzebny jest czas i życzliwość ludzi – a wszystko poukłada się dobrze i mieszkańcy odnajdą się w nowej sytuacj.

Czytelnik
1 rok temu

Taka to nasza narodowa mentalność: nic nie robić źle, zrobić coś to jeszcze gorzej ☹️. A tak na marginesie to napisać wszystko można nawet, jeżeli to tylko półprawda 😔- najważniejsze, byle oponentowi dowalić. Fakt – mieszkaniec pokrywa do 70% pobieranej emerytury lub renty lub zasiłku. Jeżeli to nie wystarczy, to w kosztach partycypują najbliżsi krewni pamiętając, że odpłatność ustalana jest na podstawie wywiadu środowiskowego pracownika socjalnego z ośrodka gminy lub miasta z terenu którego kierowany jest do DPS mieszkaniec. Po ustaleniu odpłatności podpisywana jest umowa. Należy jednak tu zaznaczyć, że na każdego członka rodziny pozostawia się obecnie ok 1800 zł (jeżeli jest to 4 osobowa rodzina to 1800 zł mnoży się razy 4 co daje kwotę 7200 zł) i dopiero od pozostałej kwoty dochodu rodziny nalicza się proporcjonalnie odpłatność. Jeżeli to nie wystarcza a w 90% nie wystarcza resztę dopłaca gmina z której kierowany jest mieszkaniec. Kolejny przykład – to osoba samotna. W takim przypadku mieszkaniec również pokrywa do 70 % swojej emerytury lub renty. Zakładając, że emerytura wynosi 2000 ( dla prostego rachunku) to mieszkaniec zapłaci 1400 zł. całą resztę bez względu na koszt podany przez jakikolwiek DPS pokrywa gmina z której mieszkaniec został skierowany. Jeżeli prawdą byłoby to, że Dps-y są tylko dla „krezusów” to nie byłoby w nich osób samotnych, doświadczonych przez los, ludzi nie posiadających żadnych dochodów którzy znaleźli się na zakręcie życiowym. A w DPS -ach znajduje się takich mieszkańcow sporo. Dodatkowo istnieją okoliczności, które zwalniają z obowiązku partycypowania w kosztach przez najbliższych i wtedy również do pobytu dopłaca gmina kierująca mieszkańca do DPS . Najlepiej zawsze zapytać u źródła bo każdy przypadek mieszkańca jest inny, lub poprostu przeczytać odpowiednie dokumenty, które to regulują. Oczywiście wszędzie dobrze, ale najlepiej we własnym domu z najbliższymi – jednak nie zawsze jest to możliwe. Sytuacje życiowe są przeróżne, a życie pisze własne scenariusze i nie jest czarno/białe tylko pełne odcieni.

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
1 rok temu

Myślę, że miesięczny koszt pobytu w takiej placówce wynosi od ok. 5000 do 8500 zł, ale rezydent płaci nie więcej niż 70 proc. swoich dochodów. Gdy te są zbyt niskie, dopłaci małżonek, a jeśli on nie żyje albo jego dochody także są małe, dzieci albo wnuki. Zatem przy średniej emeryturze netto około dwóch czy nawet trzech tysięcy pobyt w niej  jest tylko dla krezusów. Taka to smutna prawda ale niestety nie dla wszystkich oczywista. Mało zdrowia życzę Panie Pawle aby Pan już nigdy więcej ludzi nie tumanił.

Koziabródka- Wojewoda Łęczycki
1 rok temu

A Wielmożny Pan Paweł z domu (…) sobie od ust odejmie a drugiemu da. Takich polityków w naszym świecie rzadko się spotyka.Herbu on Pilawa a przodkiem jego Seweryn Szczęsny Potocki był.

Józwa Butrym
1 rok temu

A drinka albo piwko też można tam dostać dla zdrowotności oczywiście?

ma
1 rok temu

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.Widać smutne buzie…ale cóż takie życie.

mic
odpowiada  ma
1 rok temu

72000 rocznie

benia
1 rok temu

byłam obejrzeć ten dom wspaniały nic dodać nic ując ,przemyślany do ostatniego szczegółu bardzo dobrze niech ci starsi ludzie żyją w znośnych warunkach brawo Panie Starosto

Ania
odpowiada  benia
1 rok temu

Zgadza się ale budynek to nie wszystko, najważniejsza jest dobra opieka, odpowiednie empatyczne podejście do pensjonariuszy. To wszystko razem tworzy atmosferę. Wielkie brawa dla Pana Starosty. Po jego kadencji , chyba już taki człowiek nam się nie trafi. Taki Starosta to skarb dla regionu.

Jaga
odpowiada  Ania
1 rok temu

Taaak, Taki Starosta to skarb dla regionu

Kolores
1 rok temu

Weź to ogrzej .

Michał
odpowiada  Kolores
1 rok temu

Pobyt tam nie jest darmowy i naprawdę wcale nie należy do tanich.

Anna
odpowiada  Michał
1 rok temu

Nie każdego stać na pobyt tam. Koszty są ogromne !

Benia
odpowiada  Anna
1 rok temu

Przestańcie biadolić nic się ludziom nie podoba najlepiej nie robić nic a dzieci na starość rodzicami nie chcą się opiekować to niech placa pozdrawiam piękny Domi piękne warunki brawo panie starosto

Janek
odpowiada  Benia
1 rok temu

Tylko że za ten luksus trzeba ponad 6 tysięcy miesięcznie zapłacić.

Józef
odpowiada  Janek
1 rok temu

Proszę Państwa odpłatność za pobyt pensjonariusza regulują właściwe przepisy. Większość mieszkańców ma skromne emerytury. Dopłaty do DPS to min. nasze podatki. Wysokość odpłatności ustala wojewoda.

17
0
Napisz co o tym sądziszx