Spalarnia odpadów jednak powstanie? Będzie to inwestycja prywatnej firmy

Sporo kontrowersji powstało wokół budowy spalarni odpadów w Ostrowie Wielkopolskim na terenie po Fabryce Wagon. Mieszkańcy wspierani przez radnego Jakuba Paducha wyrażali szereg wątpliwości nt. możliwej szkodliwości takiej inwestycji. Tymczasem jeden z najbogatszych Polaków ma zamiar postawić spalarnię kilkanaście kilometrów od Ostrowa Wlkp.

Przedstawiciele grup firm COM40 i Correct przedstawili Radzie Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce oficjalne plany budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów na gruntach położonych w Ociążu. Inwestycja ma na celu przeciwdziałanie skutkom kryzysu energetycznego, które odczuwają również mieszkańcy gminy.

Burmistrz i radni usłyszeli dlaczego pomysł inwestycyjny jest tak ważny dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa oraz mieszkańców. Tematem przewodnim była informacja o chęci budowy przez spółkę na gruntach położonych w Ociążu instalacji termicznego przekształcania odpadów, czyli mówiąc językiem potocznym – nowoczesnej spalarni.

Ze spotkania dowiedzieliśmy się o wadze tego typu inwestycji dla dalszego rozwoju firmy w czasach kryzysu energetycznego, w tym jej konkurencyjności na globalnym rynku, gwarancji zatrudnienia, bezpieczeństwie dla zdrowia podobnych obiektów oraz konkretnych korzyści płynących dla gminy. Na pierwszym miejscu stawiam dobro mieszkańców, więc działając transparentnie oraz odpowiedzialnie już dzisiaj dzielę się tymi wiadomościami, aby z czasem, jak już wpłynie do nas oficjalny wniosek i rozpoczną się procedury administracyjne, móc wspólnie z radą oraz społecznością naszej gminy podjąć właściwą decyzję. – poinformował burmistrz Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce Jerzy Walczak.

To było niezwykle istotne spotkanie. Poinformowaliśmy o szczegółach, w tym związanych z bezpieczeństwem, wpływem na zdrowie ludzi oraz wielu innych pozytywnych aspektach wynikających z inwestycji. – przekazał przedstawiciel firmy EkoVolt.
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

64 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zielony
1 rok temu

Proponuję spalarnie umieścić na działce Prezydent m
Ostrów pozwalając jej mieszkać obok

Koziegłowy
1 rok temu

Jestem mieszkańcem Koziegłów koło Poznania, w pobliżu zbudowano spalarnię, na początku funkcjonowania tej inwestycji zdawało się, że nie sprawia to uciążliwości. Według mojej wiedzy spala się tu około 50-70 zestawów śmieciarek dziennie. Na początku nie było żadnych niedogodności, jednak ostatnie miesiące to olbrzymia ilość pyłu którą usuwam w pomieszczeniach. Zaznaczam mieszanie jest bardzo zadbane, początkowo myślałem, że to pyłki z drzew, ale nie ta pora. Droga koło spalarni jest systematycznie zabudowywana wałami i drzewami, niestety jeszcze widać wielkie hałdy popiołu. Jestem przekonany, że właśnie wdychamy ten pył źle składowany. Tam powinien być wielki namiot, lub skuteczny system wiązania tych lotnych frakcji. Tu w okolicy jest system pomiaru zapylenia, ale dostęp do odczytu najmniejszych frakcji jest utrudniony. Dedykuję ten tekst wszystkim, którzy chcą budować takie spalarnie. Zadbajcie o zdrowie nasze i naszych pokoleń.

Zielony
odpowiada  Koziegłowy
1 rok temu

Ale coś trzeba robić że śmieciami ?

Koziegłowy
odpowiada  Zielony
1 rok temu

Segregować i ponownie wykorzystać.

Antek
1 rok temu

Ludzie a może by tak spalarnie pobudować na ostrowskim Rynku

Posnauer
odpowiada  Antek
1 rok temu

POPIERAM! W ostrówku zawsze wszystko jest najpierwsze, największe, najprostsze, najtańsze itd. To byłby ewenement na skalę światową i pierwsza atrakcja turystyczna w tym mieście! Gdyby jeszcze wysadzić w powietrze, to na urbexy z całego świata by przyjeżdżali, jak do Czarnobyla. Na placu 23 stycznia te wszystkie złomy z Przygodzic i Franklinowa pozwozić, kamienic nie remontować, bo kto za to zapłaci. Będziemy dumni z takiego światowego, największego, ewenementu! Już tam red. Wardawy ze Stefańskim odpowiedni PR zapewnią.

Roman
odpowiada  Posnauer
1 rok temu

Od placu 23 stycznia to się odpier…..

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Roman
Rębik
1 rok temu

Wszystko ładnie pięknie, i chętnie zapłacę z odbiór firmy która je spali a nie do MZO, ale czy można wypisać się ze składki koszowej?

Konfederata
1 rok temu

Owszem jeżeli tylko i wyłącznie z prywatnych środków inwestora powstanie jestem na TAK.
Zero ulg inwestycyjnych, zero dotacji z pieniędzy podatników. Zero przymusu odbioru energii odbiorców indywidualnych i gospodarczych. Konkurencja sama zweryfikuje czy będzie to opłacalna Inwestycja dla inwestora i konsumenta.

Asnyk
odpowiada  Konfederata
1 rok temu

Tiaaa „konkurencja zweryfikuje”. Nadal wierzysz w bajeczki dla Indian wymyślone w Imperium Britanicum. Podpowiem ci, że nigdy w historii nie było „wolnej konkurencji” a jedynie uwłaszczenie na cudzym zaś Amerykanie jednoznacznie odrzucili podpowiedzi samego Adama Smitha i nie muszę pisać, że na tym wygrali.

Konfederata
odpowiada  Asnyk
1 rok temu

To smutna prawda wynikająca, z dexxxizmu części wyborców, którzy wierzą w powrót socjalizmu ,czy się stoj czy leży wypłata się należy „

babcia
1 rok temu

protest powinien dotyczyć nie tego czy ma powstać tylko czy będzie taniej dla mieszkańców ?
Otóż nic bardziej mylnego pomimo że spalarnia powstanie to i tak będzie dużo dużo drożej dla mieszkańców .Nie zapominajcie że dla ludzi z za biurka liczą się tylko wasze pieniądze ,a nie dobro wspólne.

Ekologia
1 rok temu

Wielka jxxana ekologia. spalanie śmieci i to ma bys ekologia ..ja też pale

Do Ekologia
odpowiada  Ekologia
1 rok temu

Za kilkanaście lat takie spalarnie będą wszędzie. To jest przyszłość, a twoja mentalność to przeszłość. Na razie w Polsce jest ich 9, najbliżej w Poznaniu i w Koninie. Ostrów oczywiście za murzynami, była szansa – wyszło jak zwykle.

Koziegłowy
odpowiada  Do Ekologia
1 rok temu

Zapraszam do Koziegłów powdychać pył że spalarni.

Xyzyz
1 rok temu

Za 20 lat będzie tego pełno. Super pomysł. Brawo dla COM za chęć utrzymania zakładu.

Luji
1 rok temu

Spalarnie smieci powinny byc w rekach samorzadowych tak samo jak komunalka miejska! Prywatne mafijne firmy okradaja nas a rzad nie reaguje to skandal czas z tym skonczyć.

konsument
odpowiada  Luji
1 rok temu

Trochę to sprzeczne co piszesz, raz chwalisz państwowe instytucje, a zarazem narzekasz że nie pomagają 🙂
Proszę pokaż choć jedną firmę, która Ciebie okradła, oczywiście prosperującą od lat.
Mnie od marca do końca 2022r łupił Orlan na jakieś 1,50zł na litrze benzyny. W białych rękawiczkach, zgodnie z mafijnym państwowym prawem.

tol
odpowiada  Luji
1 rok temu

był pomysł w Ostrowie to wielkie larum tu nie tam tez nie

bc
1 rok temu

No i jak zwykle – inwestycja, która przynosi zyski w gminie Skalmierzyce, a w Ostrowie drogie ciepło.

64
0
Napisz co o tym sądziszx