Wyjątkowe uczczenie rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Udostępnij
Tweet

Władze Powiatu Ostrowskiego wzięły sobie do serca wyjątkowość Powstania Wielkopolskiego, jedynego zwycięskiego w Polsce. Przed starostwem oraz w Domu Katechetycznym odbyła się inauguracja obchodów tego święta.

Republika Ostrowska, także Rzeczpospolita Ostrowska (10–26 listopada 1918) – wystąpienie Polaków w Ostrowie Wielkopolskim przeciwko władzy pruskiej, na miesiąc przed wybuchem powstania wielkopolskiego. Efektem wystąpienia był m.in. szereg ustępstw na rzecz Polaków na terenie powiatu ostrowskiego.

Więcej o Republice Ostrowskiej na stronie Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Republika_Ostrowska

Podczas uroczystości głos zabrał Paweł Rajski, starosta ostrowski: Dziś inauguracja kolejnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Jest to inauguracja szczególna, dla mnie osobiście, z tego względu że przede mną stoi grupa młodych ludzi. Grupa młodych ludzi, która przyjęła zaproszenie, żeby choć na chwilę myślami otoczyć tych, którzy w 1918 roku zainagurowali to zwycięskie Powstanie.

My Wielkopolanie mamy powód być dumni, bo jest to jedyne powstanie w historii zwycięskie. W tym zwycięskim powstaniu nie zabrakło również mieszkańców powiatu ostrowskiego. Tych, którzy z różnych zakątków naszego powiatu chwycili za broń i ruszyli na powstańcze barykady.

Stojąca za mną szkoła I Liceum Ogólnokształcące to kuźnia patriotów z tego i wcześniejszego okresu. Dziś stanęliśmy już my, jako ludzie dorośli. Stanęliśmy przed wami z takim pytaniem. Co będzie kiedy zabraknie już tego starszego pokolenia dla których szczególnie ważne są tamte chwile. Odpowiedź jest prosta. Jesteście wy, nasza nadzieja, młodzi ludzie, którzy chciałbym, żeby utożsamiali się z naszą historią. Nie tylko tą z powiatu ostrowskiego, wielkopolską, ale z historią naszego kraju.

Wolność nie jest dana nam raz na zawsze. Chociaż my dumni obywatele XXI wieku uważamy, że tak jest. Chociaż biorąc pod uwagę to co dzieje się za wschodnią granicą wywołuje niepokój. Z tym większym szacunkiem odnosimy się do tych, którzy walczyli, którzy polegli w Powstaniu Wielkopolskim i dali to zwycięstwo.

Poprosiliśmy Was dzisiaj tutaj, żeby wspólnie z tego sukcesu się radować, bo jest to od ubiegłego roku jest to Święto Państwowe. Ogromna w tym zasługa i parlamentarzystów, ale i pana Marszałka Województwa Wielkopolskiego, który jest wielkim orędownikiem pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Już za moment przekażemy wam flagi powstańcze. One są celowo oprawione, bowiem naszą myślą jest, żeby ta flaga trafiła do waszych domów, żeby zawisła w godnym miejscu. Przekażcie ją, jeśli macie taką możliwość, waszym znajomym i bliskim i opowiadajcie o tych szczególnych postaciach Powstania Wielkopolskiego. Nie tylko o generale Stanisławie Taczaku, o majorze Władysławie Wawrzyniaku, tym z Antonina, ale mówcie o innych jeszcze których dziś wspominamy.

Dziś ta inauguracja obchodów jest inna, inna, bo jest z waszym udziałem.
Wzięły w nim udziały drużyny pożarnicze, harcerze, młodzież ze szkół ponadpodstawowych z III LO i szkoły w Przygodzicach.

Powstał również film o Republice Nadziei

CZYTAJ  Prezydent Duda będzie w regionie

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

13 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ciepłownik
1 rok temu

Wszystko fajnie, tylko co się z tymi flagami stało, bo jeżdżę dużo po mieście i widziałem ich raptem chyba z 5 na domach wywieszonych. A przecież już w ubiegłym roku je rozdawali.

karolo
1 rok temu

Palcem by nie ruszyli jakby wiedzieli, że za sto lat pod wpływem zrzązanego głownie z danej Kongresówki, centralizacyjnego zglajchszaltowania kulturowego ich wielkopolskie prawnuki na Gwiazdora zaczną mówić św. Mikołaj.

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
1 rok temu

Powstanie wielkopolskie nie wywiera chyba trwałego piętna na świadomości narodowej. Nie odbiera to zresztą w niczym znaczenia, jakie miało dla kształtowania się Drugiej Rzeczypospolitej. Jednako nie o tym chciałbym dzisiaj pisać ale o zachowaniach współczesnych, obcinających kupony z tych trudnych i bolesnych zarazem czasów.
 
Zatem działania w tej materii z lekka łysawego starszego człowieka  przypominają mi bajkę której parafrazę pozwolę sobie upublicznić.
 
Był sobie raz Pawełek. Siedział niespełniony  na skarpie  lokalnej glinianki, uczestnicząc w zawodach wędkarskich i trzymając wędkę dumał o swoim losie. Ambitny był, to i ambicja żyć mu nie dawała.
Aż tu nagle, na haczyk złapała się złota rybka i ludzkim głosem prosi: „Wypuść mnie, rybaku, spełnię każde twoje życzenie”.
„No to zrób mnie starostą ” – zażartował Pawełek, myśląc już tylko o tym, jak rybkę upiec.
I nagle buch! Powiatem władał już stary obleśny i zakłamany  cap.
„I co, wypuścisz mnie teraz?” – spytała rybka. „Eee, tam. Teraz masz sprawić, żeby bał się mnie cały powiat. Bo jak nie…” – rzekł Pawełek i w stronę kuchni znacząco zerka.
I kolejne buch! Patrzy a tu dyrektorzy podległych szkół poniżeni. Nauczyciele odchodzą, niewygodni dyrektorzy w powiecie pozwalniani bądź do łopat i mioteł przesunięci.
No niby dobrze jest. Ale chora ambicja narcyza do ucha szepce: należał ci się Pawełku, tak wielki powiat ale za mały on dla ciebie.
„Hej, dworacy!” – zakrzyknął  – „Przynieść mi migiem złotą rybkę, musi mi natychmiast spełnić kolejne życzenie”.
„Już niesiemy najpiękniejszy i najmądrzejszy starosto !” – wrzasnęli zausznicy wszelacy , którzy go przez te wszystkie lata go otoczyli niczym bezwolnego przygłupka. „Nie musiałeś nawet rozkazywać, sami żeśmy wszystko zarządzili dokładnie tak, jak chciałeś! Oto twoja rybka, przepięknie na świeżutkim masełku zrumieniona”.
 
Poranka wolnego od narcyzów wszelakich i jego podłych zauszników życzę.

Józef

Panie Wojewodo jest Pan niespełniony i sfrustrowany a może należy się wziąć do roboty a nie zazdrościć. Łatwo jest siedzieć na kanapce i krytykować. Życzę zdrowia bo na rozum to chyba za późno.

zainteresowana

Myślę że znowu rudy jest aktywny i wypisuje brednie.

Ostrowianka
1 rok temu

Święto ważne dla Polski jak i nas , tu bezpośrednio mieszkańców Ostrowa ale jak widać nie dla każdego co jest tragedią dla przyszłości Polski . Wynarodowienie to działania PO 1990r trwało w szkolnictwie usuwając z historii prawdę o polskiej historii z czasów wojennych jak i powojennych . Hańbą jest prowadzona POlityka w szkolnictwie które jest z budżetu kraju czyli każdego podatnika wprowadzająca do szkoły prawa ludzi antypolskich . Niszczenie książek z historii jest świadectwem antypolskości jakie trwa za rządów opozycji . Patriotyzm to wiedza o losach przodków walczących za wolność polskiej ziemi . Nie ma przyszłości bez przeszłości . Czas aby historia Polski była obowiązkowa w szkolnictwie , inaczej miliony ofiar oddających swe zycie za Polskę pozostanie wdeptane w ziemię ku radości opozycji !!!

........
1 rok temu

A gdzie w obchodach ” stały zespół PiS” – on nie świętuje ( ?) , no tak ,ten zryw powstańczy to nie ich zasługa !

hedonista
odpowiada  ........
1 rok temu

kiedys sympatyk PO był kretynem , teraz to juz banda dxxili

mariano
1 rok temu

Tak dla przypomnienia pierwszy zwycięski zbrojny zryw po ponad stu letniej niewoli miał miejsce miesiąc wcześniej w Ostrowie Wielkopolskim to tutaj powstała Republika Ostrowska , to tutaj powstał Pierwszy Pułk piechoty doskonale wyszkolony i uzbrojony po zęby Poznaniacy nie poparli tego zrywu ….

Do mariano
odpowiada  mariano
1 rok temu

Dokładnie, tak jak piszesz… Trzeba było samemu brać sprawy we własne ręce bo Warszawa i Polska centralna świętowała odzyskanie niepodległości a u nas Prusak jeszcze się panoszył… Mieli nas gdzieś i do dziś to pozostało…

Prawda
1 rok temu

Mój dziadek był Powstańcem Wielkopolskim. Odznaczony 2 medalami. Dziś w Ostrowie świętują też, ci ,co we frakcji politycznej sprzedajacej Polskę Niemcom -HAŃBA wam !!! Na pohybel !!!

Mietek
1 rok temu

Łysy coś słabo wygląda, chyba końcowa wreszcie

Ostrowianka
odpowiada  Mietek
1 rok temu

Łyso to masz tam gdzie inni mózg . Kto czeka na smierć innych doczeka się wlasnej .

13
0
Napisz co o tym sądziszx