Meteoryt spadł koło Antonina

Udostępnij
Tweet

Jak przekazało Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), latem 2021 roku na teren Polski – konkretnie w okolicach wielkopolskiej miejscowości Antonin – spadł meteoryt. Wcześniej, obiekt został uchwycony przez urządzenia Czeskiej Sieci Bolidowej. – To pierwszy przypadek, gdy w Polsce udało się znaleźć meteoryt na podstawie materiałów wideo, zarejestrowanych przez kamery sieci bolidowych – podali polscy badacze.

15 lipca 2021 roku w części Europy można było dostrzec przelot bardzo jasnego bolidu. Choć zbliżał się wschód Słońca, meteor był tak wyraźny, że bez problemu zarejestrowały go trzy kamery Czeskiej Sieci Bolidowej. Jak stwierdzili tamtejsi eksperci, do jego potencjalnego upadku mogło dojść na terenie Polski. Wraz z polskimi specjalistami postanowili odnaleźć meteoryt.

Poszukiwania zajęły nieco ponad dwa tygodnie. 3 sierpnia na jednej z polnych dróg w okolicach miejscowości Antonin (woj. wielkopolskie), znaleziono kamień pokryty skorupą obtopieniową, która tworzy się w momencie przelotu obiektu przez atmosferę. Ważył 350 gramów. Aby jednoznacznie ustalić, czy jest to bolid, Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku przeprowadziło badania radioizotopowe. Wyniki analiz ukazały się na początku grudnia w czasopiśmie naukowym „Meteoritics & Planetary Science”.

– To pierwszy przypadek, gdy w Polsce udało się znaleźć meteoryt na podstawie materiałów wideo, zarejestrowanych przez kamery sieci bolidowych. Mamy ogromną satysfakcję, że nasze doświadczenie i aparatura pomiarowa pomogły w potwierdzeniu jego kosmicznego pochodzenia oraz przypisaniu go do konkretnego zjawiska bolidowego – mówił Zbigniew Tymiński z Ośrodka Radioizotopów POLATOM w NCBJ, jeden z koordynatorów Polskiej Sieci Bolidowej i współautor badań.

Kluczowy jest czas
Według obliczeń naukowców z Czech, wspomniany meteoryt był częścią meteoroidu, poruszającego się po rzadko spotykanej orbicie eliptycznej, mieszczącej się pomiędzy Wenus a Marsem. W atmosferę wszedł około 130 kilometrów od naszej granicy z Czechami i zauważono go na wysokości 74 kilometrów. Jak oszacowano, w tej chwili poruszał się z prędkością aż 18 kilometrów na sekundę. „Podczas hamowania tak gwałtownie kompresował przed sobą powietrze, że rozgrzało się ono do temperatury kilku tysięcy stopni. Utworzona plazma zaczęła odparowywać powierzchnię obiektu i ją topić. Do fragmentacji doszło na wysokości około 40 kilometrów. Cały ślad pozostawiony na niebie miał długość 62 km i urywał się na wysokości 23 km, gdy prędkość meteoroidu zmalała do 13 kilometrów na sekundę” – przekazano w komunikacie NCBJ.

– W późniejszej, ciemnej fazie spadku na ruch meteoroidu, bądź jego odłamków, miały wpływ porywy wiatru. Ich struktura zazwyczaj nie jest precyzyjnie znana. Miejsce lub miejsca upadku można więc wskazywać tylko z pewnym przybliżeniem, a to opóźnia proces odnajdywania fragmentów. Tymczasem w badaniach świeżych meteorytów kluczową rolę ogrywa czas – mówił Zbigniew Tymiński.

Naukowcy mogą w tym wypadku mówić o dużym szczęściu – odłamek udało się odnaleźć na tyle wcześnie, by utrzymały się na nim ślady radioizotopów pochodzenia kosmicznego. Jak powiedziała dr Agnieszka Burakowska z Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych NCBJ, „ich czas połowicznego rozpadu sięgał od setek tysięcy lat do kilkunastu dni”.

Dzięki badaniu poszczególnych izotopów, badacze mogli oszacować masę obiektu przed wejściem w atmosferę. Jak stwierdzili, meteoroid mógł ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. – Przy założeniu kulistego kształtu i typowej gęstości odpowiada to bryle o średnicy 20-25 centymetrów – powiedział Tymiński.

Badacze stwierdzili, że pod względem składu chemicznego był to chondryt zwyczajny, a więc pospolity meteoryt kamienny. Jego unikatowość polega na tym, że udało się pozyskać dość dużo informacji na jego temat.

„Działalność wszystkich stacji bolidowych na świecie pozwoliła dotychczas wyznaczyć orbity dla zaledwie 46 meteorytów, z których tylko nieliczne przebadano pod kątem obecności krótkożyciowych radionuklidów kosmogenicznych. W przypadku meteorytu z Antonina udało się poznać jego nietypową orbitę, zarejestrować przebieg spadku i odnaleźć fragment, którego kosmiczne pochodzenie potwierdzono w laboratoriach” – podano w komunikacie NCBJ.

Badania meteorytów wchodzą w zakres zainteresowań Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Z kolei Polska Sieć Bolidowa (Polish Fireball Network, PFN) to instytucja powstała w 2004 roku, w wyniku starań miłośników astronomii zrzeszonych w Pracowni Komet i Meteorów oraz pracownikom Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Obecnie w jej skład wchodzi kilkadziesiąt stacji obserwacyjnych, rozlokowanych głównie w centralnej części kraju. Stacje te są prowadzone zarówno przez instytucje naukowe, jak też przez indywidualnych obserwatorów.

Zdjęcie tytułowe meteorytu spod Antonina tuż po znalezieniu
K. Kmieciak/NCBJ

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Konfederata.
1 rok temu

To warto posłuchać.
https://youtu.be/AE7dIoWQWVc

Konfederata.
1 rok temu

Cdn.Komedianta z KG Wa-wa + Nowogrodzka.Teraz jako zasłużony i racjonalizator pójdzie na zasłużona emeryturę. Tak działa systemu pisowski. Głupi, mierny ale wierny.

Konfederata.
1 rok temu

Najnowsze wiadomości w sprawie betonowego meteorytu:-)). Przygłupawy pisowski Komediant z KG w Wa-wie chciał z Komendy zrobić Remizę Strażacką. Nielegalnie przywiózł meteoryt zamieszczony na granatniku i strzelił w strop aby przeprowadzić w nim rurę do opuszczania się strażaków. Oczywiście po uzgodnieniu z kłamcą Kamińskim i Kwakiem.

wies
1 rok temu

a szkoda ,ze nie w Przygodzicach – może by trafił w łeb śpiocha wójta.

hg
1 rok temu

taaa meteoryt znaleźli koło antonina – dobra historyjka dla naiwnych. Śmiać mi się chce

Konfederata
1 rok temu

To nie meteoryt a odłamek betonu z Komendy w Warszawie. Tak głupi General z nadania przestępców pisowskich zabawił się i odpalił granatnik nielegalne przywieziony od Ukrów. Jak znam życie będą przestępcy go chronić i bronić jak Ziobro czy inne kanalie.

Halina
odpowiada  Konfederata
1 rok temu

A nie uderzył Cię przypadkiem w ten Twój pusty łeb?

Konfederata
odpowiada  Halina
1 rok temu

Halino, jesteś chora z nienawiści jak twoi mocodawcy- przestępcy do narodu polskiego.

UOP
odpowiada  Konfederata
1 rok temu

Konfederata to wytwór tuska dlatego jest takim po*****ym psycholem, bez słowa Kaczyński nie funkcjonuje na co dzień, spotkać takiego wariata na ulicy to strach, nóż w kieszeni i nie wiadomo co temu dexxxowi odbije, zamknàć gnoja w psychiatryku , będzie bezpieczniej

Pan
odpowiada  Konfederata
1 rok temu

Widać ugrupowanie peowcowe.wulgaryzm itd.widac że żal dupę ściska bo nie możesz prowadzić nielegalnych interesów i wyłudzać Wat

Konfederata
odpowiada  Pan
1 rok temu

Z daleka czuć od Ciebie nieprzyjemny zapach rozkładu moralnego, chciwości jak twoich goru z Nowogrodzkiej.

Konfederata
odpowiada  Pan
1 rok temu

Nie wulgaryzm ale brutalna prawda, która jest niewygodna i w oczy kole. A wybory wygramy z większym poparciem ludzi młodych, inteligentnych, myślących i widzących kto ich okrada na potęgę. Pamiętaj pisowski miocie Pana Jezusa ukrzyżowali za prawdziwe idee. Te idee zawładnęły jedną trzecią świata. Pomyśl o tym.

Longina
odpowiada  Pan
1 rok temu

Do pan – ZGADZAM SIĘ 100%, że nie tylko vatu im żal kraść kradli by dalej inne rzeczy -swinia odciągnięta od koryta też kwiczy.

Knorke
odpowiada  Konfederata
1 rok temu

Konfederato ruski. Przegrywacie sromotnie, cierpicie.. a po nowym roku będziecie jeszcze bardziej terroryści

Konfederata
odpowiada  Knorke
1 rok temu

O wypraszam sobie ruskich bo napisałbyś coś konkretnego a nie powielał rezimową propagandę. Konfederacja nigdy nie była, jest i będzie sprzedajna jak przestępcy pisowscy z Nowogrodzkiej czy wasz chory Kwak, lub klamca patologiczny Pinokio.To samo lewica z PO. Takie same dno moralne.

Ostrowiak
odpowiada  Konfederata
1 rok temu

Tępy przekaz dnia

Prezes
odpowiada  Konfederata
1 rok temu

Ludzie dajcie konfederacie spokój , przecież to niebezpieczny psychol , wytwór tych konfidentów od tuska , dla nich polskość to nienormalność, lizanie dupy ruskim i Niemcom, szkalowanie , kłamanie , złodziejstwo to normalność

Konfederata.
odpowiada  Prezes
1 rok temu

Konfederata-cja to jedyny nie spaprany złodziejstwem, łamaniem Konstytucji, kumoterstwa, sprzedawania suwerenność Polski. Im bardziej boicie się odpowiedzialności karnej tym bardziej ją atakujecie. I tak będziecie odpowiadać przed niezależnymi Sądami.

Prezes
odpowiada  Konfederata.
1 rok temu

Ciekawe, że na całym świecie tylko zdrajcy i inne PO lemingi się wstydzą, bo każdy prawdziwy Polak jest dumny ze swej Ojczyzny

19
0
Napisz co o tym sądziszx