Biało-czerwone święto seniorów w Ostrowie Wielkopolskim

W najbliższą sobotę w Arenie Ostrów odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – „Senioralne spotkanie patriotyczne”. To nie tylko święto najstarszego pokolenia Polaków, ale także dobry moment, by upamiętnić obchodzoną kilka dni temu rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Wraz z seniorami Wielkopolanami chcemy powrócić do tradycji, gdzie więź międzypokoleniowa była tą najistotniejszą, łączącą przeszłość z przyszłością. To najstarsze pokolenie było świadkiem wielu wydarzeń, o których dzieci uczą się już w szkołach. Tymczasem wiele opowieści o tym, kim byliśmy i jesteśmy, jest na wyciągnięcie ręki. Sięgajmy do tej skarbnicy, by nasza tożsamość narodowa przetrwała kolejne długie lata. Wierzę gorąco w to, że takie spotkania wzbogacają nas wszystkich, a jednocześnie są okazją do tego, by wzajemnie się od siebie uczyć. Wiek nie stanowi przecież żadnego ograniczenia, by odkrywać nowe zainteresowania, poznawać ludzi, uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach” – zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Organizatorem „Senioralnych spotkań patriotycznych” jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a udział w nim zapowiedziała minister Marlena Maląg. Przed uczestnikami wiele atrakcji m.in. warsztaty z wyplatania wianków, robienia zawieszek z gliny, wyrabiania i zdobienia pierników. Przybyli goście będą mieli także niepowtarzalną okazję zaśpiewać pieśni patriotyczne wspólnie z uczestnikami „The Voice Senior”. Podziwiać będzie można również talenty seniorów z pobliskich klubów i domów seniora oraz gminnych ośrodków kultury. Ich rękodzieła będą wystawione na specjalnie przygotowanych stoiskach. Wydarzenie uświetni zespół „Swojacy” oraz kapela „Sami Swoi”.

Więcej w kieszeni seniora

Rząd Zjednoczonej Prawicy podkreśla, że polityka senioralna to jeden z filarów jego działań. Już na początku tego roku rząd interweniował, by wyhamować wzrost cen, wprowadzając tarczę antyinflacyjną. W przyszłym roku, aby jeszcze mocniej ochronić portfele emerytów i rencistów rząd zdecydował, że emerytury i renty wzrosną o rekordowy, prognozowany wskaźnik 113,8 proc., przy czym wzrost ten nie będzie mógł być niższy niż 250 zł. To oznacza, że przyszłoroczna waloryzacja będzie historycznie wysoka. Warto pamiętać też, że w przyszłym roku, podobnie jak w tym i poprzednim, na konta emerytów i rencistów wpłynie również trzynasta i czternasta emerytura. To ważne wsparcie domowych budżetów emerytów i rencistów.

CZYTAJ  Eleganckie warunki dla uczniów

Zakupy, spacer, opieka specjalistyczna – usługi opiekuńcze

Wiele programów społecznych skierowanych jest do osób starszych, żyjących samotnie, często niesamodzielnych, potrzebujących specjalistycznej pomocy w zaspakajaniu codziennych potrzeb. Ważną inicjatywą jest cały czas działający „Korpus Wsparcia Seniorów”, który powstał, aby wspierać osoby starsze w czasie pandemii COVID-19.

Aktywne życie seniora

Aby ułatwić seniorom aktywne życie rząd zadbał, by w całej Polsce powstały domy i kluby seniora. To przyjazna przestrzeń dla wszystkich starszych osób, które chcą się spotkać, porozmawiać, rozwijać swoje zainteresowania lub nabywać nowe umiejętności w czasie organizowanych warsztatów i zajęć (m.in. śpiewu, szydełkowania, gry na instrumentach). Z oferty tych placówek w całym kraju korzysta już 25 tys. osób.
W samej Wielkopolsce działają 93 takie placówki, a na ten rok zaplanowano utworzenie pięciu kolejnych klubów seniora. Na ich rozwój przeznaczono łącznie od 2015 roku blisko 31,4 mln zł.
Warto wspomnieć też o programie Aktywni+. Tylko w tym roku 314 organizacji pozarządowych otrzymało wsparcie w wysokości blisko 39 mln zł, by stworzyć seniorom zajęcia lub warsztaty tematyczne, które ich rozwijają i aktywizują, pomagają we włączaniu ich do społeczności, również świata cyfrowego. W Wielkopolsce w tym roku na ten cel przeznaczono ponad 3,3 mln zł, a wsparciem objęto ponad 4 tys. seniorów.

Wsparcie seniorów w czasach kryzysu światowego

Obecnie światowa gospodarka odczuwa efekty agresji Rosji wobec Ukrainy. Konieczne było podjęcie zdecydowanych działań, by wzrost cen był jak najmniej dotkliwy dla budżetów polskich rodzin. Dlatego rząd zadecydował, że osoby opalające domy węglem, olejem opałowym, gazem LPG, drewnem, peletem mogą skorzystać ze wsparcia finansowego w wysokości 500 zł – 3000 zł w zależności od rodzaju surowca. A dla tych, którym ciepło zapewnia dostawca zewnętrzny, mieszkają w kamienicach lub blokach, wprowadzono mechanizm rekompensat, który jest gwarancją ochrony przed kilkukrotnym wzrostem cen ogrzewania. Rząd zamroził też ceny prądu i zagwarantował, że jeśli przekroczą one ustalony pułap, to cena nie będzie wyższa niż 693 zł za MWh. Dzięki takiemu wsparciu rachunki samotnego emeryta zużywającego rocznie na 1,1 MWh, wyniosą tyle samo, co obecnie – 771,10 zł. Gdyby nie wprowadzane mechanizmy, rachunki w 2023 roku byłyby na poziomie 1690,70 zł. To znaczne odciążenie budżetów seniorów.

47 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Podatnik
3 miesięcy temu

Macie co chcieliście, Meląg, Pinokio,Ziobro,Kaczka, Szumowski. Niedzielski i inne szuje.

From123wstyd!!!
3 miesięcy temu

Już autokary przyjechały, ciekawe kto rozdawał zaproszenia? Żenada to mało powiedziane!!!

Maria
3 miesięcy temu

Wejścia tylko na zaproszenia.

Kazio
3 miesięcy temu

Maląg i Klimek już nie wiedzą czego się chwytać. Teraz rzucają się na szyję seniorom. Alleluja i do przodu

Przedstaw się
odpowiada  Kazio
3 miesięcy temu

Dwie komunistki.

McJ
3 miesięcy temu

Wybory idą – strach otwierać lodówkę, żeby Malągowa z niej nie wyskoczyła.

Przedstaw się
3 miesięcy temu

Czołowa komunistka powiatu ostrowskiego. Ten drugi pomocnik Kaczyńskiego towarzysz ze Skalmierzyc też będzie do pomocy w mydleniu oczu dziadkom?

Emeryt
3 miesięcy temu

O jakich rekompensatach za ogrzewanie dla mieszkańców bloków mówi ta kobieta? O jakich pieniądzach co zostaną w kieszeni emeryta? Ona żyje w tym samym świecie co jej szef jarus i pierd…. trzy po trzy.

Jasio
odpowiada  Emeryt
3 miesięcy temu

Jak to o jakich rekompensatach? Przecież prezes OZC publicznie ogłosił, że rekompensaty są. 1 GJ kosztuje 140 zł, a rekompensata wynosi 7 groszy do każdego GJ. Cieszcie się seniorzy, to Marlena Maląg wam załatwiła!!!

Anna
3 miesięcy temu

To skandal ze minister pracy jest z ostrowa i minister kacelarii prezydenta z ostrowa.Mają być wszyscy z warszawy bo tam są najmadrzejsi a w ostrowie to ciemnota.

Oburzony
3 miesięcy temu

Wszyscy psiocza i narzekają na PiS i jego rządy a na spotkaniu w Klubie Seniora z Malagowa to myślałem że wejdą jej bez masła. Uściski, zdjęcia i samozachwyt tej pani i maslenie przegranego Mikołajczyka. A nikt nie zapytał o ceny ciepła w Ostrowie, o drożyznę itp…

Coco
odpowiada  Oburzony
3 miesięcy temu

Nie wszyscy narzekają. Ja nie narzekam

Tomasz
odpowiada  Oburzony
3 miesięcy temu

Idź do Urbaniaka….da ci za darmo po

rybak
3 miesięcy temu

W Ostrowie rekompensatę do ciepła wyliczyli przy stawce 7 groszy do GJ (za październik przy opłacie ponad 38 tys. zł wyszło 13 zł i kilka groszy). Komentarz zbędny.

47
0
Napisz co o tym sądziszx