Kupiła węgiel z miasta i zwróciła

Przez cały weekend przedstawiciel Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego odbierał połączenia telefoniczne od mieszkańców pragnących kupić węgiel. Przy czym węgiel możemy podzielić na orzech, kostkę, ekogroszek czy miał. Najwięcej zapytań dotyczyło dostępności ekogroszku.

Niestety spółka na ten moment udostępniła na sprzedaż ze swoich zasobów miał, bo tylko taki rodzaj węgla posiada. Do wtorkowego poranka zapisało się 8 chętnych klientów. Pierwsza kobieta zamówiła miał z dostawą do domu. Okazało się, że oczekiwała ekogroszku i nie przyjęła towaru. Dlatego raz jeszcze podkreślamy, że spółka oferuje miał w cenie 2600 złotych. Jego kaloryczność to 24-25 MJ.

Spółka OZC wystawiła na sprzedaż 200 ton miału, z zastrzeżeniem że jedna osoba może kupić 2 tony. To powoduje, że tylko 100 osób może nabyć ten surowiec.

W jakim piecu można palić miałem?

Do spalania miału konieczny jest kocioł zasypowy górnego spalania:

o odpowiednio dobranej mocy – moc kotła miałowego dobiera się nieco inaczej niż dla innych paliw. Wszystko dlatego, że miał jest paliwem niskokalorycznym, które pali się wolno, dlatego najlepiej jest zapakować większą ilość, rozpalić raz i niech grzeje z relatywnie niską mocą, ale stale.

z nadmuchem – naturalny ciąg nie jest w stanie przeciągnąć dość powietrza przez warstwę miału.
ze sterownikiem z algorytmem PID lub innym zapewniającym ciągłą pracę – to najważniejsze. Do kotła miałowego nie nadają się sterowniki dwustanowe (dmuchaj – nie dmuchaj). Taki sposób pracy powoduje eksplozje w kotle, bowiem po odcięciu dopływu powietrza miał wciąż wydziela palne gazy w sporych ilościach, bardziej niż grubszy opał. Wystarczy drobna nieszczelność kotła lub załączenie nadmuchu i wybuch nagromadzonych w kotle gazów potrafi wyrywać wyczystki kominowe.

Z kolei sterownik z algorytmem PID lub podobnym zamiast odcinać dopływ powietrza, zmniejsza intensywność nadmuchu. Tym sposobem unika się okazji do gromadzenia w kotle palnych gazów.

specjalny kocioł miałowy – co prawda palić miałem można w każdym kotle z nadmuchem, ale istnieje sporo modeli kotłów przystosowanych specjalnie do spalania miału. Objawia się to głównie obecnością rzędu dysz nadmuchowych w bocznych ścianach paleniska. Pomagają one przecisnąć dość powietrza przez gęstą warstwę drobnego paliwa i należycie napowietrzyć płonącą warstwę na wierzchu.

Kocioł miałowy powinno się ładować przeważnie do pełna i rozpalać od góry. To jedyny sposób na znośną pracę kotła, zalecany przeważnie w instrukcjach obsługi kotłów miałowych. Nadmuch należy tak wyregulować, aby kocioł pracował na możliwie stałej temperaturze a na wierzchu zasypu była warstwa żaru i brak siwego dymu.

Więcej nt. miału i jego spalania można przeczytać tutaj:

Jak palić miałem węglowym

CZYTAJ  Urodziny najstarszej mieszkanki powiatu

43 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Michał
7 miesięcy temu

Na pgg jest miał 28 30 kaloryczny za 1100 zł . Zero problemów z zakupem sesję co drugi dzień roboczy

ona
7 miesięcy temu

Ale królowa objeżdża media i opowiada jak miasto pomaga mieszkańcom w zakupie opału. 200 ton miału dla 100 rodzin. A tysiące mieszkańców bloków właśnie dostało nowe czynsze, a w nich rachunki za ogrzewanie i gapią się w nie nie dowierzając.

Vatumag
7 miesięcy temu

A ja zrobiłem sobie reexport 10 ton polskiego- kostki i orzecha ze wschodu, w cenie…nie chce nikogo stresować 🙂 . W ciągu kilku lat zasypali kopalnie, a teraz wszystko wina PuTuska, a świstak zawija …oj zawija 🙂

Hanys
7 miesięcy temu

Dlaczego tak wielką tajemnicą są podstawowe informacje dotyczące oferowanego towaru. Ja nie chcę pełnej dokumentacji handlowej, ale podstawowych danych tj.
1. Klasa węgla np. 32.1; 31.2; 38 czy inny
2. Sortyment (uziarnienie podstawowe np. 5 – 25 mm)
3. Wilgotność np. 15%
4. Zawartość popiołu np. 12%
5. Zawartość siarki np. 1,5%
Dlaczego to takie tajemnice, skoro odstąpiono od przestrzegania norm, ale nie rzeczywistego składu.
Nie dajmy się zwariować.

Leszcz
7 miesięcy temu

Lepiej sprzedać chu..wej jakości węgiel obywatelowi za cenę razy *4 niż płacic do UNII kary za tej samej jakości towar którym tzw. ogrzewają miasto. Rynce opadajo

Miś
7 miesięcy temu

Najpierw zakazali używać kopciuchów i zachęcali do wymiany na kotły 5 klasy a teraz jak już ludzie powymieniali piece żeby palić ekogroszkiem to oni każą z powrotem palić miałem… nie wytrzymam 🤣🤣🤣 Bareja, wypisz wymaluj 👍🤣

Bodzio
7 miesięcy temu

Kupiłem nieświeże mięso i też zwróciłem …

Uslugi
7 miesięcy temu

Nie lepiej kupić na stronie PGG taniej wychodzi i to dużo taniej. Jak by co oferuję pomoc w zakupach na stronie PGG . Jak by co to pisać pomogę każdemu

Rafał
odpowiada  Uslugi
7 miesięcy temu

A ile taka pomoc kosztuje?

art
7 miesięcy temu

Ekogroszek z własnych zasobów OZC czyli teraz sprzedają taniej to co mają a w zimie nie będzie węgla więc albo w blokach zimno albo kupią droższy węgiel sprowadzany który gorzej się pali czyli drożej i też zimno hahaha 🙂 gratuluję mieszkańcom bloków….

pve
7 miesięcy temu

każdy węgiel powinno się tak spalać (jak opisano w materiale) w kotłach górnego spalania tj. wsypać do kotła węgiel na to drewno i papier(rozpałkę) . Pali się długo i wydajnie. Praktycznie brak dymu. Czas palenia w zależności od ilości opału i temperatur 15-22 godzin. Stała temperatura, brak konieczności ciągłego dosypywania (wizyta raz dziennie w kotłowni) i zmniejszenie ilości używanego opału. Do tego brak dymu i smrodu

43
0
Napisz co o tym sądziszx