W Kaliszu ma powstać uniwersytet z wydziałem lekarskim. Co tam robiła minister Maląg?

Udostępnij
Tweet

W poniedziałek 12.09 w Collegium Medicum Akademii Kaliskiej odbyła się konferencja prasowa, która przejdzie do historii miasta, ale również całego regionu. Posłowie poinformowali o złożeniu projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego. Będący gościem spotkania minister edukacji i nauki potwierdził, że resort będzie wspierał te dążenia.

– Ministerstwo edukacji i nauki przychyla się do pomysłu posłów z regionu kaliskiego i będzie wspierać działania, by 1 października 2023 roku zainaugurował działalność Uniwersytet Kaliski. Jestem również pewien, że w tym samym czasie Kalisz stanie się również miejscem kształcenia lekarzy – powiedział podczas wizyty w Akademii Kaliskiej minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

– Zmieniamy miasto Kalisz i chcemy aby miasto jeszcze dynamiczniej się rozwijało, aby wpisywało się w plan zrównoważonego, dynamicznego rozwoju. W ten plan wpisuje się Akademia Kaliska, która ma swoją historię, określone wyniki i badania w przestrzeni międzynarodowej oraz spore osiągnięcia. Akademia Kaliska chce się dalej rozwijać i my chcemy pomóc realizować te śmiałe marzenia, aby Akademia Kaliska stała się Uniwersytetem Kaliskim. To bardzo odpowiedzialne przedsięwzięcie, stąd też inicjatywa poselska, o tworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego. Nam parlamentarzystom z regionu kaliskiego bardzo zależy, aby w mieście powstał Uniwersytet Kaliski i dał siłę do dalszego dynamicznego rozwoju, przede wszystkim dla młodego pokolenia. Dla mnie to bardzo ważne – będąc nauczycielem z zawodu cieszę się, że zmieniamy oblicze polskiej nauki – powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.

– W Kaliszu powstanie Uniwersytet Kaliski. Zaczynamy ostatni etap prac w parlamencie. To element naszego szerszego spojrzenia na to co dzieje się w Kaliszu, na to co jest w Kaliszu potrzebne. Wiemy, że potrzebne jest narzędzie, do podwyższania jakości życia. To wszystko komponuje się z naszymi programami i inwestycjami. To wszystko ma sprawić, że w regionie kaliskim podwyższy się jakość życia. Bardzo istotne jest to, aby Kalisz i aglomeracja kalisko – ostrowska nie padły ofiarami pewnego procesu, jakim jest starzenie się społeczeństwa. W miastach średniej wielkości bardzo dużym wzywaniem jest to, aby nie stały się to miasta małe. Migracja do największych ośrodków miejskich, jest zjawiskiem częstym w całej strukturze europejskiej. Młodzi ludzie często wyjeżdżają do dużych miast i w większości nie wracają do swoich miejscowości. Dlatego utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego, to inwestycja w Kalisz, ale również inwestycja w cały region. To sprawia, że budujemy miejsce kreowania, umacniania lokalnej inteligencji, elit, które będą przyszłymi liderami regionu, które będą inspirować region do zmian na lepsze i unowocześnionych działań. Z radością chcę zatem ogłosić, że 1. października 2023 roku powinniśmy w Kaliszu świętować inaugurację roku akademickiego na Uniwersytecie Kaliskim.

O utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego głośno było kilka miesięcy temu, gdy Akademia Kaliska chciała w tym celu połączyć się z filią UAM – Wydziałem Pedagogiczno- Artystycznym. Plan się nie powiódł, Kaliski Wydział ostro sprzeciwił się takiemu pomysłowi. Ale nie oznacza to, że idea upadła.

CZYTAJ  Zapowiedź uroczystości 3 maja

– Kalisz nie jest średnim miastem, to wielkie miasto z wielką historią, najdłuższą w Polsce. Moja ojcowizna znajduje się zaledwie jest 30 kilometrów stąd, więc widzę rozwój Kalisza w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. To miasto historyczne, ale również świetnie rozwijające się, czego gratuluję prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu, oraz parlamentarzystom z tego regionu. Dlatego właśnie Kalisz zasługuje na miano miasta uniwersyteckiego. Oczywiście, jest tutaj filia Uniwersytetu Adama Mickiewicza i ona pozostanie. Prowadziliśmy rozmowy z rektor Bogumiłą Kaniewską w sprawie połączenia filii z Akademią Kaliską. Do połączenia nie dojdzie – przychylamy się do decyzji władz uniwersytetu i raz jeszcze podkreślę – filia UAM pozostanie w Kaliszu – powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

W tym roku Akademia Kaliska uzyskała bardzo dobre wyniki oceny działalności naukowej i badawczo-rozwojowej. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami – na spełnienie warunków uczelni uniwersyteckiej będzie miała 4 lata od wejścia w życie proponowanej przez polityków PiS ustawy. Ministerstwo edukacji i nauki po przeanalizowaniu zdolności Akademii Kaliskiej przychyla się do starań o przekształcenie w Uniwersytet.

Akademia Kaliska na przestrzeni ostatni kilku lat, zrobiła ogromny postęp, o czym świadczą wyniki tegorocznej ewaluacji. W dwóch dyscyplinach Akademia Kaliska utrzymuje swoje uprawnienia na poziomie B+ i A, bo odwołanie jest skuteczne, a w jednej dyscyplinie, awansuje z poziomu B na B +. Zatem zostały spełnione wszystkie warunki uczelni akademickiej. Mówimy jednak o Uniwersytecie Kaliskim i zgodnie z projektem ustawy, warunki by stać się uniwersytetem mają być spełnione w ciągu czterech lat od wejścia w życie ustawy. To poselski projekt ustawy, ale skonsultowany w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Z tych wszystkich powodów, o których mówię, ale przede wszystkim z powodu znakomitego postępu Akademii Kaliskiej w ostatnich latach, Ministerstwo Edukacji i Nauki przychyla się do pomysłu i będzie wspierać prace parlamentarzystów, aby 1. października 2023 roku zainaugurował swoją działalność Uniwersytet Kaliski. Tego państwu życzę i chcę podkreślić, że to doskonała wiadomość dla Kalisza, ale również dla całego regionu, ponieważ to ogromna szansa rozwojowa. Co do kształcenia w Kaliszu lekarzy pragnę przypomnieć, że ostateczną zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego, wydaje minister edukacji i nauki. Trwa procedura w tym zakresie, wniosek został bardzo dobrze napisany przez Akademię Kaliską, trzeba go jeszcze w niektórych elementach uzupełnić, ale jestem przekonany, że od kolejnego roku akademickiego Kalisz będzie również miejscem kształcenia lekarzy – powiedział minister Czarnek.

Rektor uczelni prof. Andrzej Wojtyła podkreślał, że tak dynamiczny rozwój to wynik ciężkiej pracy całego ambitnego zespołu.

– Chciałbym podziękować, zwłaszcza inicjatorom ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego, ale też chciałbym podziękować naukowcom i pracownikom administracji Akademii Kaliskiej za to, że doprowadzili do tego, że możemy realnie myśleć o uniwersytecie. Ostatnia parametryzacja jest dla nas bardzo pozytywna – szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że w trzech dyscyplinach będziemy mogli tworzyć szkoły doktorskie. Chciałbym wrócić myślami do momentu, gdy przychodziłem do tej uczelni – dokonałem wtedy kwerendy możliwości pracowników, zatrudnionych w ówczesnej PWSZ. Ona wykazała, że mają spory potencjał, dzięki czemu w 2020 roku mogliśmy utworzyć Akademię Kaliską, ponieważ spełniliśmy ustawowe warunki, uzyskując prawo doktoryzowania w dwóch dyscyplinach. Nie było więc zatem tak, że coś załatwiłem – po prostu pracownicy uczelni spełnili warunki i to ich zasługa, że uczelnia awansowała do grona uczelni akademickich. Postawiliśmy więc przed sobą kolejne cele i skupiliśmy się na parametryzacji, która wypadła bardzo dobrze. Zapewniam więc ministra, że za cztery lata będziemy mieć sześć dyscyplin naukowych i pozytywne wyniki kolejnej parametryzacji.

CZYTAJ  Intrygujące przedmioty na Witosa (ZDJĘCIA)

Media również nie do końca wierzyły, że tak szybki rozwój uczelni jest możliwy. Ja jednak wyznaję teorię Winstona Churchilla, który stwierdził, że sukces polega na kroczeniu od porażki do porażki, bez utraty entuzjazmu. Ja entuzjazmu nigdy nie tracę, ponieważ wierzę w ludzi, którzy pracują na naszej uczelni. To przynosi efekty, z czego jestem bardzo zadowolony. Nie sądziłem, że po czterech latach mojego urzędowania możemy wszyscy realnie myśleć o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego. Potencjał naukowców przerósł moje oczekiwania, podobnie jak życzliwość i zaangażowanie władz miasta w rozwój uczelni – przyznał prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej.

Prezydent Kalisza ma nadzieję, że już niedługo jako Uniwersytet Kaliski, nasza rodzima uczelnia stanie się magnesem dla młodych ludzi z całego regionu i poważną konkurencją dla uczelni z wielkich aglomeracji.

– Uniwersytecki Kalisz to olbrzymie wyzwanie, które stoi przed całym miastem – dodał prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski. – Nie tylko przed studentami, naukowcami, pracownikami uczelni – to ważne dla nas wszystkich. Utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego nie da się tego zrobić za pomocą czarodziejskiej różdżki. Żeby na poważnie myśleć o tak ambitnych celach, trzeba spełnić konkretne wymagania i zadania, przed którymi wszyscy dzisiaj stoimy. Ja ze swoje strony zapewniam posłów, ministrów i rektora, że kaliski samorząd zawsze będzie wspierał rozwój uczelni. W Kaliszu mamy również inne uczelnie, ale mam wrażenie, że najważniejszą uczelnią w mieście będzie zawsze Akademia Kaliska, która powstała właśnie dzięki naszemu, kaliskiemu potencjałowi. Cieszę się, że niemoc w rozwoju naszych uczelni– którą obserwowałem – została przełamana i stało się to w dużej mierze dzięki działaniom prof. Andrzeja Wojtyły. Życzę nam wszystkim, abyśmy potrafili zbudować szerokie poparcie dla inicjatywy utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego. Nie mam w tym niczego kontrowersyjnego – Kalisz ma tak duży potencjał, do prowadzenia dydaktyki, ale również i badań naukowych, że my po prostu zasługujemy na uniwersytet. Dzięki temu, będziemy mogli konkurować z miastami, do których wyjeżdżają absolwenci naszych szkół średnich. Walczymy o to, aby młodzi ludzie, mogli w Kaliszu żyć, uczyć się, rozwijać, studiować i uzyskiwać stopnie naukowe doktora. – podaje portal faktykaliskie.info

Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

91 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Taka prawda
1 rok temu

Jak już takie rzeczy się dzieją to obowiazkowo oprócz informacji o wykształceniu medycznym specjalizacji informacja gdzie dana osoba kończyła studia medyczne aby pomóc w wyborze lekarza lekarki

zxc
odpowiada  Taka prawda
1 rok temu

Ty z pewnością wybierzesz lekarza, który skończył studia na Medycznym Uniwersytecie Zawodowym im. bł. Hanny Chrzanowskiej w Ostrowie. 😀

Bazyli
1 rok temu

Jedyne co się udało tej partii to zmarnować potencjał i środki w chore i patologiczne programy rozdawnicze ale wszyscy odbiorcy zadowoleni bo mogli się okupić w rzeczy nie do końca im potrzebne a gdyby ta kasę skierować w energetykę to nie było by tyle upadków piekarni i innych małych firm i żywność też była by tańsza a to dopiero początek bankructwa i cen z kosmosu ale jak zawsze wina Tuska i Putina

Tadziu
1 rok temu

Miała matka trzech synów dwóch było normalnych jeden miał firmę drugi był specjalistą w międzynarodowej firmie a trzeci siedział tylko w domu przed TVPis i mówił że z jego kwalifikacjami i poglądami pracy tu nie ma ze Unia i tęczowa zaraza chcą go zniszczyć i pozbawić środków do życia

H.D
1 rok temu

Wszyscy będziecie siedzieć mafia Pisowska jak przewalicie wybory a zima tego roku powinna być konkret aby suweren do szpiku kości ja odczuł

Ostrowiak
1 rok temu

Minister! prawa ręka, lewa dupa Pinokia.

H.D
odpowiada  Ostrowiak
1 rok temu

Nie opowiadaj głupot bo chyba by trzeba wypić dawkę śmiertelną alkoholu aby ta pani była pociągająca

Taka prawda
odpowiada  Ostrowiak
1 rok temu

Pinokio cały czas kłamie jest patologicznym kłamca nie kupujcie węgla w maju czerwcu za 1500 zł za tonę bo we wrześniu będzie za 996 zł gdzie ten węgiel nie ma nawet za 3600 koła a dzieci w domu juz marzna klamcy i oszuści i nic więcej jakim trzeba być dzbanem i wylupem aby jeszcze im wierzyć

Konfederata
1 rok temu

Za rok wybory,czują ze za machloje, okradanie spółek, obywateli mogą siedzieć. Próbują za wszelką cenę wymigać się od odpowiedzialności. I stąd ich taniec przed śmiercią po całym kraju.

Jasio
1 rok temu

przed wyborami można wszystko obiecać ,Uniwersytet, międzynarodowe lotnisko oczywiście w każdej wsi i inne dyrdymały ,ludzie wszystko kupią ….śmiechu warte.
W wyższe seminarium duchowni jeszcze bym uwierzył ,jest dużo biskupów ,kościołów …
Jak. zwykle PIS nie ma pojęcia co znaczy Uniwersytet z wydziałem lekarskim…kadra profesorska, kliniki ,laboratoria …itd

Lesniczy
odpowiada  Jasio
1 rok temu

Jeszcze ktoś Pisowi wierzy no chyba ze po szkołach specjalnych i uzawodowionych jeśli takie są pogoda ta wiare zmieni

Kaliszak
odpowiada  Jasio
1 rok temu

My w Kaliszu wiemy jak się krok po kroku rozwijać. Więc mały Kaziu o nas się nie martw. Damy radę, bo mamy wizję rozwoju, a nie zwijania miasta jak u was w miasteczku.

zxc
odpowiada  Jasio
1 rok temu

Przezabawne, że wy nawet nie macie pojęcia ilu profesorów jest w Kaliszu, w tym lekarzy, i to nie profesorów uczelnianych, tylko belwederskich. Przezabawne jest też, że wy naprawdę myślicie, że KALISZ to tylko taki „winkszy Łostrów”.

Kierowca busa
1 rok temu

Ale Prima aprilis już był w tym roku pierwszego kwietnia coś się w redakcji nie pomyliło żeby takie newsy wstawiać

Podglądać z galerii
1 rok temu

Rozumien ze specjalizacje ginekologie tez tam zrobię po tych studiach nazwijmy to w cudzyslowie lekarskich

zxc
odpowiada  Podglądać z galerii
1 rok temu

Tak, zrobisz, u prof. dr hab. n. med. Dariusza Samulaka. Tylko najpierw musiałbyś się na wydział lekarski do Kalisza dostać, łostrowski pajacyku.

Do Ostrowianka
1 rok temu

Kobito,a tak oprócz ciebie to w domu wszyscy zdrowi? Tak tylko pytam bo widać że jesteś dziedzicznie obciążona…

91
0
Napisz co o tym sądziszx