W Kaliszu ma powstać uniwersytet z wydziałem lekarskim. Co tam robiła minister Maląg?

W poniedziałek 12.09 w Collegium Medicum Akademii Kaliskiej odbyła się konferencja prasowa, która przejdzie do historii miasta, ale również całego regionu. Posłowie poinformowali o złożeniu projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego. Będący gościem spotkania minister edukacji i nauki potwierdził, że resort będzie wspierał te dążenia.

– Ministerstwo edukacji i nauki przychyla się do pomysłu posłów z regionu kaliskiego i będzie wspierać działania, by 1 października 2023 roku zainaugurował działalność Uniwersytet Kaliski. Jestem również pewien, że w tym samym czasie Kalisz stanie się również miejscem kształcenia lekarzy – powiedział podczas wizyty w Akademii Kaliskiej minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

– Zmieniamy miasto Kalisz i chcemy aby miasto jeszcze dynamiczniej się rozwijało, aby wpisywało się w plan zrównoważonego, dynamicznego rozwoju. W ten plan wpisuje się Akademia Kaliska, która ma swoją historię, określone wyniki i badania w przestrzeni międzynarodowej oraz spore osiągnięcia. Akademia Kaliska chce się dalej rozwijać i my chcemy pomóc realizować te śmiałe marzenia, aby Akademia Kaliska stała się Uniwersytetem Kaliskim. To bardzo odpowiedzialne przedsięwzięcie, stąd też inicjatywa poselska, o tworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego. Nam parlamentarzystom z regionu kaliskiego bardzo zależy, aby w mieście powstał Uniwersytet Kaliski i dał siłę do dalszego dynamicznego rozwoju, przede wszystkim dla młodego pokolenia. Dla mnie to bardzo ważne – będąc nauczycielem z zawodu cieszę się, że zmieniamy oblicze polskiej nauki – powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.

– W Kaliszu powstanie Uniwersytet Kaliski. Zaczynamy ostatni etap prac w parlamencie. To element naszego szerszego spojrzenia na to co dzieje się w Kaliszu, na to co jest w Kaliszu potrzebne. Wiemy, że potrzebne jest narzędzie, do podwyższania jakości życia. To wszystko komponuje się z naszymi programami i inwestycjami. To wszystko ma sprawić, że w regionie kaliskim podwyższy się jakość życia. Bardzo istotne jest to, aby Kalisz i aglomeracja kalisko – ostrowska nie padły ofiarami pewnego procesu, jakim jest starzenie się społeczeństwa. W miastach średniej wielkości bardzo dużym wzywaniem jest to, aby nie stały się to miasta małe. Migracja do największych ośrodków miejskich, jest zjawiskiem częstym w całej strukturze europejskiej. Młodzi ludzie często wyjeżdżają do dużych miast i w większości nie wracają do swoich miejscowości. Dlatego utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego, to inwestycja w Kalisz, ale również inwestycja w cały region. To sprawia, że budujemy miejsce kreowania, umacniania lokalnej inteligencji, elit, które będą przyszłymi liderami regionu, które będą inspirować region do zmian na lepsze i unowocześnionych działań. Z radością chcę zatem ogłosić, że 1. października 2023 roku powinniśmy w Kaliszu świętować inaugurację roku akademickiego na Uniwersytecie Kaliskim.

O utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego głośno było kilka miesięcy temu, gdy Akademia Kaliska chciała w tym celu połączyć się z filią UAM – Wydziałem Pedagogiczno- Artystycznym. Plan się nie powiódł, Kaliski Wydział ostro sprzeciwił się takiemu pomysłowi. Ale nie oznacza to, że idea upadła.

– Kalisz nie jest średnim miastem, to wielkie miasto z wielką historią, najdłuższą w Polsce. Moja ojcowizna znajduje się zaledwie jest 30 kilometrów stąd, więc widzę rozwój Kalisza w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. To miasto historyczne, ale również świetnie rozwijające się, czego gratuluję prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu, oraz parlamentarzystom z tego regionu. Dlatego właśnie Kalisz zasługuje na miano miasta uniwersyteckiego. Oczywiście, jest tutaj filia Uniwersytetu Adama Mickiewicza i ona pozostanie. Prowadziliśmy rozmowy z rektor Bogumiłą Kaniewską w sprawie połączenia filii z Akademią Kaliską. Do połączenia nie dojdzie – przychylamy się do decyzji władz uniwersytetu i raz jeszcze podkreślę – filia UAM pozostanie w Kaliszu – powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

CZYTAJ  Wysadzali bankomaty. Ujawniono szczegóły działania grupy

W tym roku Akademia Kaliska uzyskała bardzo dobre wyniki oceny działalności naukowej i badawczo-rozwojowej. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami – na spełnienie warunków uczelni uniwersyteckiej będzie miała 4 lata od wejścia w życie proponowanej przez polityków PiS ustawy. Ministerstwo edukacji i nauki po przeanalizowaniu zdolności Akademii Kaliskiej przychyla się do starań o przekształcenie w Uniwersytet.

Akademia Kaliska na przestrzeni ostatni kilku lat, zrobiła ogromny postęp, o czym świadczą wyniki tegorocznej ewaluacji. W dwóch dyscyplinach Akademia Kaliska utrzymuje swoje uprawnienia na poziomie B+ i A, bo odwołanie jest skuteczne, a w jednej dyscyplinie, awansuje z poziomu B na B +. Zatem zostały spełnione wszystkie warunki uczelni akademickiej. Mówimy jednak o Uniwersytecie Kaliskim i zgodnie z projektem ustawy, warunki by stać się uniwersytetem mają być spełnione w ciągu czterech lat od wejścia w życie ustawy. To poselski projekt ustawy, ale skonsultowany w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Z tych wszystkich powodów, o których mówię, ale przede wszystkim z powodu znakomitego postępu Akademii Kaliskiej w ostatnich latach, Ministerstwo Edukacji i Nauki przychyla się do pomysłu i będzie wspierać prace parlamentarzystów, aby 1. października 2023 roku zainaugurował swoją działalność Uniwersytet Kaliski. Tego państwu życzę i chcę podkreślić, że to doskonała wiadomość dla Kalisza, ale również dla całego regionu, ponieważ to ogromna szansa rozwojowa. Co do kształcenia w Kaliszu lekarzy pragnę przypomnieć, że ostateczną zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego, wydaje minister edukacji i nauki. Trwa procedura w tym zakresie, wniosek został bardzo dobrze napisany przez Akademię Kaliską, trzeba go jeszcze w niektórych elementach uzupełnić, ale jestem przekonany, że od kolejnego roku akademickiego Kalisz będzie również miejscem kształcenia lekarzy – powiedział minister Czarnek.

Rektor uczelni prof. Andrzej Wojtyła podkreślał, że tak dynamiczny rozwój to wynik ciężkiej pracy całego ambitnego zespołu.

– Chciałbym podziękować, zwłaszcza inicjatorom ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego, ale też chciałbym podziękować naukowcom i pracownikom administracji Akademii Kaliskiej za to, że doprowadzili do tego, że możemy realnie myśleć o uniwersytecie. Ostatnia parametryzacja jest dla nas bardzo pozytywna – szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że w trzech dyscyplinach będziemy mogli tworzyć szkoły doktorskie. Chciałbym wrócić myślami do momentu, gdy przychodziłem do tej uczelni – dokonałem wtedy kwerendy możliwości pracowników, zatrudnionych w ówczesnej PWSZ. Ona wykazała, że mają spory potencjał, dzięki czemu w 2020 roku mogliśmy utworzyć Akademię Kaliską, ponieważ spełniliśmy ustawowe warunki, uzyskując prawo doktoryzowania w dwóch dyscyplinach. Nie było więc zatem tak, że coś załatwiłem – po prostu pracownicy uczelni spełnili warunki i to ich zasługa, że uczelnia awansowała do grona uczelni akademickich. Postawiliśmy więc przed sobą kolejne cele i skupiliśmy się na parametryzacji, która wypadła bardzo dobrze. Zapewniam więc ministra, że za cztery lata będziemy mieć sześć dyscyplin naukowych i pozytywne wyniki kolejnej parametryzacji.

CZYTAJ  Rusza nabór do szkół średnich. To nie będzie miało znaczenia

Media również nie do końca wierzyły, że tak szybki rozwój uczelni jest możliwy. Ja jednak wyznaję teorię Winstona Churchilla, który stwierdził, że sukces polega na kroczeniu od porażki do porażki, bez utraty entuzjazmu. Ja entuzjazmu nigdy nie tracę, ponieważ wierzę w ludzi, którzy pracują na naszej uczelni. To przynosi efekty, z czego jestem bardzo zadowolony. Nie sądziłem, że po czterech latach mojego urzędowania możemy wszyscy realnie myśleć o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego. Potencjał naukowców przerósł moje oczekiwania, podobnie jak życzliwość i zaangażowanie władz miasta w rozwój uczelni – przyznał prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej.

Prezydent Kalisza ma nadzieję, że już niedługo jako Uniwersytet Kaliski, nasza rodzima uczelnia stanie się magnesem dla młodych ludzi z całego regionu i poważną konkurencją dla uczelni z wielkich aglomeracji.

– Uniwersytecki Kalisz to olbrzymie wyzwanie, które stoi przed całym miastem – dodał prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski. – Nie tylko przed studentami, naukowcami, pracownikami uczelni – to ważne dla nas wszystkich. Utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego nie da się tego zrobić za pomocą czarodziejskiej różdżki. Żeby na poważnie myśleć o tak ambitnych celach, trzeba spełnić konkretne wymagania i zadania, przed którymi wszyscy dzisiaj stoimy. Ja ze swoje strony zapewniam posłów, ministrów i rektora, że kaliski samorząd zawsze będzie wspierał rozwój uczelni. W Kaliszu mamy również inne uczelnie, ale mam wrażenie, że najważniejszą uczelnią w mieście będzie zawsze Akademia Kaliska, która powstała właśnie dzięki naszemu, kaliskiemu potencjałowi. Cieszę się, że niemoc w rozwoju naszych uczelni– którą obserwowałem – została przełamana i stało się to w dużej mierze dzięki działaniom prof. Andrzeja Wojtyły. Życzę nam wszystkim, abyśmy potrafili zbudować szerokie poparcie dla inicjatywy utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego. Nie mam w tym niczego kontrowersyjnego – Kalisz ma tak duży potencjał, do prowadzenia dydaktyki, ale również i badań naukowych, że my po prostu zasługujemy na uniwersytet. Dzięki temu, będziemy mogli konkurować z miastami, do których wyjeżdżają absolwenci naszych szkół średnich. Walczymy o to, aby młodzi ludzie, mogli w Kaliszu żyć, uczyć się, rozwijać, studiować i uzyskiwać stopnie naukowe doktora. – podaje portal faktykaliskie.info

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

91 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Matylda
1 rok temu

Jak slysze Malag Czarnek to juz wiem ze będzie wszystko na skróty

Wredna Gocha
1 rok temu

W Kaliszu to tylko magistrów produkują a teraz jeszcze lekarzy całe te zaoczne studia to tylko na spełnienie za kasę ambicji prowincjonalnych celebrytów i celebrytek z pod Biedry albo niedoszlych ambicji ich rodziców

Kaliszak
odpowiada  Wredna Gocha
1 rok temu

Kalisz ma ambicje równać do dużych miast, a Ostrów równa do Raszkowa czy Odolanowa. My będziemy mieć uniwersytet, mamy dobre miejsca pracy, szerokie ulice, wysoką zabudowę, aquapark, będziemy mieć też stację kolei dużych prędkości. Zazdrościcie?

Capella
odpowiada  Kaliszak
1 rok temu

Nie specjalnie. Tak na marginesie miastem wojewudzkim chcecie ponownie zostać, czy aż tak ambitnie to nie?

zxc
odpowiada  Capella
1 rok temu

Nie, nie chcemy zostać miastem wojewódzkim, tylko chcemy zostać miastem wojewódzkim, łostrowski entylygeńcie.

zxc
odpowiada  Wredna Gocha
1 rok temu

A co my produkujemy w naszym Ostrowie?

zxc
odpowiada  zxc
1 rok temu

Głównie produkujemy zawistników. 😉

Ostatnio edytowany 1 rok temu by zxc
Mmm
1 rok temu

Strach się bać myślę że rynek prywatnych usług medycznych sam zweryfikuje ten bałagan tzn kto będzie miał za co będzie leczony a cała reszta bez kasy witamina c w paszcze i do domu lub na oddział na NFZ i będą modlić się o cud uzdrowienia

Zorientowany
1 rok temu

Jeżeli nawet Uniwersytet powstanie w Kaliszu to studenci i tak będą przyjeżdżać bawić się do Ostrowa bo pod tym względem Kalisz leży. A niestety gdzie Uniwerek -tam trzeba się zabawić. Proszę tylko popatrzeć jak to wygląda w Poznaniu czy Wrocławiu,tam wieczorami miasto żyje. Tak że,Ostrowianko,tego raczej nie wzięłaś pod uwagę? Jak więc widzisz,lewacy i tak będą balować.

Kaliszak
odpowiada  Zorientowany
1 rok temu

I co z tego? Jak jeszcze czegoś w Kaliszu nie ma to wcześniej czy później będzie. Kalisz miał słaby sport, a teraz ma silniejszy niż w Ostrowie. Mamy 2 drużyny w ekstraklasie (piłkarze ręczni i siatkarki), a piłkarze nożni awansują w tym roku do I ligi. Ostrowskie drużyny natomiast bujają się w IV, V i VI lidze. Kalisz ma ambicje być dużym rozwojowym ośrodkiem, a wy co najwyżej z Ostrowa możecie do nas przyjeżdżać za pracą, bo wasze miasteczko sukcesywnie się zwija.

Arek
1 rok temu

Brawo jeszcze trochę a dyplom lekarza będzie można zrobić na kursach np w empiku pisiora w głowach się poprzewracało

zxc
odpowiada  Arek
1 rok temu

A wy macie jeszcze empik czy empik też już wam zlikwidowali?

Ghost
1 rok temu

Galeria pokemon z pokemonem czarn. Kiem

Ostrowianka
1 rok temu

Brawo Kalisz z mądrymi mozna budować przyszłość . Poczta przeniesiona z Ostrowa , co lepsze i madre firmy jak Voseba uciekła z lewackiego ostrówka bo z głupimy można tylko stracić co widać od lat w grajdole lewackim jakim jest Ostrów .

Ghost
odpowiada  Ostrowianka
1 rok temu

Niestety to miasto i tak jest stracone wiadomo kto nim rzadzi Pejs

Ppi
odpowiada  Ostrowianka
1 rok temu

Woseba się pisze haha

Lesniczy
odpowiada  Ostrowianka
1 rok temu

Tradycja ośrodków kształcenia lekarzy zaplecze pomoce biblioteki kadra Kalisz nic nie ma dziadostwo tak jak Ostrów oprzytomniej kobieto

DonPetinią
odpowiada  Ostrowianka
1 rok temu

Powiem nawet więcej. „Voseby” nigdy w Ostrowie nie było bo tutaj takie głupce😀

Ostrowianka
1 rok temu

OSTROWEK I LEWCKA CIEMNOTA AZ WULEWA SIĘ W KOMENTARZACH . Co wam dała Klimkowa oprocz oddania Poczty do Kalsza , Mleczarni 100 letniej itd !!! Nie dośc że przez lata Ostrów był opanowany przez zdrajców wlodarzy co usunęli tysiące miejsc pracy to do tego ma dxxili mieszkanców co pluja na rękę ktora ich karmi !!! Mam pytanie do lewackiej gawiedzi co dostał Ostrów od Urbaniaka ??? co od Klimowej ??? ile kasy dostała od PiS ??? wieci ciemnota POmrocznych ?? NIE !!! Więc niech wam sama odpowie a może POjmiecie kto finbansuje ten grajdoł lewacki !

Ostri
odpowiada  Ostrowianka
1 rok temu

Najpierw naucz się pisać jaka nauka taki komentarz

NO RESPECT
odpowiada  Ostri
1 rok temu

Wyznawcy prezesa często mają problem z posługiwaniem się językiem ojczystym. Dla niektórych z nich analfabetyzm to chyba oznaka patriotyzmu.

Capella
odpowiada  Ostri
1 rok temu

Z ust mi ten Pan wyjął ten komentarz. Pomimo sformułowania „lewacka ciemnota” w pierwszym zdaniu, chciałem się zapoznać z argumentami autora. Nie dałem rady doczytać do końca 😌

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Capella
M43
1 rok temu

Co robiła? To co za każdym razem gdzie się pojawi, bo tylko to potrafi. Kampanie wyborczą na poczet przyszłorocznych wyborów. 🙁

Ostrowianka
odpowiada  M43
1 rok temu

Jednak dxxili nie brakuje . Ciemnota POmrocznych ma tak zamroczony mózg jadem nienawiści do Polskiego Rzadu że nawet nie widza że Kalisz się rozwija a ostrówek zwija bo dxxile lewackie POtrafia tylko równać z ziemią lub oddawać Niemcom w łapy majatek Polski .

Obywatel
1 rok temu

Pisze że była nauczycielką to fakt ale od łamania Kodeksu Pracy a to oznacza że poniżała pracowników. Może sobie fuchę w Kaliszu szykuje bo jak po tych jej występach kiedyś wrócić do Ostrowa albo staremu portiernię załatwia bo gość ma wprawę jako cieć.

91
0
Napisz co o tym sądziszx