OSP podpowiada jaką kupić gaśnicę

Zastanawialiście się kiedyś jaką gaśnicę kupić do domu, warsztatu czy też kotłowni ? Postaramy się wam to w dość prosty sposób wyjaśnić.
Możemy wyróżnić cztery podstawowe typy gaśnic:
– Gaśnice proszkowe, najbardziej popularne gaśnice w Polsce.
Przeznaczone są głównie do gaszenia pożarów z grup ABC lub BC, czyli w domach zastosowanie znajdują jako zabezpieczenie pomieszczeń technicznych, takich jak kotłownia, garaż lub warsztat. To właśnie w tych pomieszczeniach może dojść do pożarów charakteryzujących się dużą siłą, z którą mogą sobie poradzić właśnie gaśnice proszkowe. Gaśnice 1 kg i 2 kg znajdują zastosowanie jako zabezpieczenie samochodów osobowych, dostawczych, itp.
– Gaśnice pianowe (płynowe) Skutecznie gaszą pożary z grup AB lub ABF (w zależności od zastosowanego środka pianotwórczego). Do domu poleca się stosowanie gaśnic pianowych (płynowych), ponieważ cechują się one szerokim zakresem gaszenia (pożary z grup ABF). Gaszą przede wszystkim pożary olejów i tłuszczy jadalnych (F), które stanowią duże niebezpieczeństwo w przypadku gaszenia zwykłą wodą.
Dodatkowo można ich używać do gaszenia urządzeń pod napięciem do 1000 V z zachowaniem minimalnej odległości 1 m od gaszonego urządzenia. Sprzątanie po ich użyciu nie jest tak trudne jak po użyciu zwykłych gaśnic proszkowych.
– Gaśnice śniegowe (CO2) Przeznaczone są do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych topiących się (B), czyli np. nafty, benzyny, alkoholi, farb i lakierów. W warunkach domowych znajdzie zastosowanie do gaszenia wszelkiej domowej elektroniki z napięciem do 1000 V. Nie pozostawia śladu po użyciu. Gaśnice śniegowe stosowane są wszędzie tam, gdzie występują urządzenia wrażliwe na pył i wszelkie zabrudzenia.
– Gaśnice wodne (w tym wodne mgłowe). Przeznaczone są najczęściej do gaszenia pożarów z grup A i AF. Jak sama nazwa wskazuje, środkiem gaśniczym w tego typu gaśnicach jest woda. Gaśnica wodno-mgłowa to jedyny rodzaj gaśnicy, który może pomóc w gaszeniu palącej się na człowieku odzieży. Gaśnice wodne stosowane są też do zabezpieczania biur, archiwów, muzeów, szkół, itp.
Na każdej dopuszczonej do sprzedaży i użytku gaśnicy powinny znaleźć się oznaczenia dotyczące klasy pożarów, do jakich dana gaśnica może zostać zastosowana.
Pożary grupy A – Pożary materiałów stałych pochodzenia organicznego.
Pożary grupy B – Pożary cieczy palnych, w tym również materiałów topiących się w procesie palenia.
Pożary grupy C – Pożary gazów.
Pożary grupy D – Pożary metali.
Pożary grupy E – pożary urządzeń pod napięciem oraz w okolicy urządzeń elektrycznych,
Pożary grupy F – pożary tłuszczów spożywczych.
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
miejscowy
1 rok temu

gąsnica śniegowa co2 ..a gdzie też co2 ale dwutlenek węgla? akurat ta nie uszkodzi silnika auta jak proszkowa która trafi swoim proszkiem do wnętrza silnika kiedy mamy mały pożar,gasiłem taką pod napięciem do 1000v na etykiecie..po proszkowej już nie było by co naprawiać

Tak
1 rok temu

OSP to jednak stan umysłu twór rodem z PRL

lspcnr
odpowiada  Tak
1 rok temu

Teraz się mądrujesz a jak będziesz potrzebował/ła pomocy to właśnie najszybciej udzieli OSP.

Ja
odpowiada  Tak
1 rok temu

W PRL to twój mózg się zatrzymał

4
0
Napisz co o tym sądziszx