Genialny program pomoże medycznie mieszkańcom wsi

W Gminie Ostrów Wielkopolski zostanie wprowadzony pilotażowy w skali całego kraju program „Pierwszy ratownik”, w którym strażacy–ratownicy z Ochotniczych Straży Pożarnych będą mogli nieść pierwszą pomoc w nagłych wypadkach zagrożenia życia. Zdobyte podczas pilotażu w gminie doświadczenia posłużą do uruchomienia programu najpierw w Wielkopolsce, a docelowo w całej Polsce.

„Program „Pierwszy ratownik” jest wzorowany na zagranicznych doświadczeniach programu „First responder” – czyli szkolenia i działania wolontariuszy, którzy udzielają pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Chodzi o to, żeby maksymalnie skrócić czas dotarcia do osoby potrzebującej pomocy, wykorzystując do tego fachowo przeszkolone osoby znajdujące się w pobliżu.

Marcin Fleischer, prezes OSP we Wtórku i lider programu,,Pierwszy ratownik” w Gminie Ostrów Wielkopolski podkreśla praktyczne wykorzystanie potencjału strażaków-ochotników.

– Chcemy do tego wykorzystać potencjał około 16 000 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej skupiającej niemal 700 000 strażaków-ochotników. Chcemy wyposażyć ich w nowoczesny sprzęt teleinformatyczny, by w sytuacjach zagrożenia życia byli odpowiednio szybko powiadomieni. To znacznie zwiększy szanse na przeżycie, zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie czas dotarcia służb medycznych jest znacznie wydłużony – podkreśla strażak-ochotnik z Wtórku.

W sytuacji zagrożenia życia bardzo ważne są zwłaszcza pierwsze, krytyczne minuty. Przykładowo, w sytuacji zatrzymania krążenia, jeśli nie udzielimy pierwszej pomocy w ciągu 4-5 minut, dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu z powodu niedotlenienia. Z kolei szybkie i profesjonalne wykonanie defibrylacji zwiększa szanse na przeżycie o nawet 75 %.

Program „Pierwszy ratownik” ma uzupełnić i wzmocnić system ratownictwa medycznego – podkreślał w Ostrowie Wielkopolski prezes zarządu głównego OSP, Waldemar Pawlak.

– To nie jest system, który zastępuje system państwowego ratownictwa medycznego, czy ratownictwa w ochotniczych, czy państwowych strażach pożarnych. To system, który te możliwości wspiera i rozszerza. Ratownik z OSP będzie mógł znacznie szybciej dotrzeć na miejsce i udzielić pierwszej pomocy, co znacznie zwiększy szanse przeżycia czekając na pomoc pogotowia, czy jednostek ratowniczych PSP, czy OSP – podkreślał Pawlak.

CZYTAJ  Kierowca BMW wyrwał się na Rondzie Bankowym i wyeliminował drugie auto

Zasada działania opiera się na łączności internetowej i nie angażuje systemu łączności telefonicznej z numeru alarmowego 112 – dodawał W. Pawlak.

15 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Set
4 miesięcy temu

Super pomysł, czas rozpoczęcia działania ma ogromne znaczenie, jeżeli na miejsce dotrze ktoś kto będzie przeszkolony i zacznie działać przed przyjazdem karetki, to będzie to tylko z pożytkiem dla poszkodowanego. Biorąc pod uwagę że tylko co 10 świadek zdarzenia udziela pierwszej pomocy, to taki pomysl może tylko te statystyki mocno poprawić. Malkontentom życzę tylko, aby nigdy nie musieli czekać na pomoc i oczywiście, jak będzie potrzeba sami bez zawahania szybko jej udzielili.

1984
4 miesięcy temu

Z wielką przykrością przeczytałem niektóre z komentarzy. Nie życzę wam wypadku, ale czasem taki wstrząs jest potrzebny, aby komuś otworzyć oczy. Brawo Marcin!

Ciepłownik
4 miesięcy temu

Przecież niedawno chwalili się, że strażacy w większości mają takie przeszkolenie. Ale są pieniądze do wydania. Tak jak remiza i wozy z OSP Ostrów na Staszica. Jednostki, która wyjeżdża kilkanaście razy w roku.

pink folyd men lord
4 miesięcy temu

a co lekarze już i ratownicy nie chcą tego robić bo nie ma dopłata do kowida ?

X MEN
4 miesięcy temu

Od kiedy to rusza. Bo 1 października zmiana ministra zdrowia i wajcha na ON z plandemią. Czy strażaki nie będą się bali Covida i ratowanej osoby bo lekarz najpierw wsadzał patyk w nochala czekał na wynik i dopiero przystępował do czynności. Jak się to skończyło to wiemy. 200 koła ludzi w piachu.

Elektor
odpowiada  X MEN
4 miesięcy temu

To prawda. Pisowscy mordercy wykończyli 200 000 Polaków! Utrudniając i nie udzielając nam pomocy medycznej! Nawet za okupacji niemieckiej pacjent miał prawo do lekarza! Wniosek? rządy PiS są gorsze dla Polaków od rządów hitlerowców.

Pani Sroczka
4 miesięcy temu

Ten program jest genialny jak wszystko co w Polin wymyślą i wprowadzą w życie nasi krawaciarze.

Mama
4 miesięcy temu

Wyłączcie c19 to będzie miał powyższy pomysł rację bytu.

666
4 miesięcy temu

Może i to zadziała tylko trzeba by srowid wyłączyć bo znowu się będą bały leczyć bo świrus

Koziabródka-Wojewoda Łęczycki
4 miesięcy temu

Szkoda czasu na zajmowanie się wredną i zdradliwą PSL-owską kapustą. Po niej, jak wiadomo, człowiek dostaje nie tylko wzdęcia, ale i staje się przykry dla otoczenia.

Ut
4 miesięcy temu

Masakra jakaś -pewno poszła kasa na to z uni,nie mają co robić

15
0
Napisz co o tym sądziszx