3 tysiące na węgiel – rusza składanie wniosków (WZÓR)

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące wzoru na otrzymanie dodatku węglowego. Jednak wnioski o przyznanie go można było składać już od wczoraj (wtorek 16 sierpnia). Tyle że nie przyjmowały go urzędy, bo brakowało rozporządzenia. Sytuacja zmieniła się dopiero we wtorek późnym wieczorem.

Anna Moskwa, minister klimatu, poinformowała na Twitterze, że „(…) podpisałam rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł”.

Gdzie złożyć wniosek?

Żeby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, trzeba złożyć wniosek w swojej gminie do 30 listopada. Gmina będzie miała z kolei 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia.

We wniosku trzeba będzie podać:

– dane osobowe,
– numer i serię dowodu osobistego,
– numer rachunku do wykonania przelewu,
– dodatkowo należy wymienić dane wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.

Najważniejszym wymaganiem jest jednak wcześniejsze zgłoszenie pieca do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (wciąż jeszcze można to zrobić).

Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać osobiście lub za pomocą poczty oraz online (np. przez e-PUAP). Wniosek ma sześć stron (wzór w galerii).

Kto dostanie pieniądze?

Dodatek otrzymają osoby opalające swoje domy węglem kamiennym lub jego pochodnymi i używające:

kuchni węglowej,
kotła na paliwo stałe,
kominka,
kozy,
ogrzewacza powietrza,
trzonu kuchennego,
piecokuchni,
pieca kaflowego na paliwo stałe.

Wniosek może złożyć tylko jedna osoba z danego gospodarstwa domowego.

Obecnie trwają prace sejmowe nad wsparciem dla gospodarstw ogrzewających się przy użyciu LPG, drewna, pelletu, oleju opałowego oraz wsparcie dla ciepłowni.

126 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Konfederata
5 miesięcy temu

Przestępcy z Nowogrodzkiej z bosem mafii VICI CORLEONE KWAK doprowadzili kraj na węglu stojącym do bezprecedensowej zapaści gospodarczej i węglowej. Obywatele zimą zmuszeni zostaną do ogrzewania swoich domostw kartonami, starymi butami czy plastikiem. To efekt 7-letnich rządów anty polskiego i społecznego RZĄDU.

Janek
odpowiada  Konfederata
5 miesięcy temu

Rozumiem że nie posiadasz rzeczywistej wiedzy kto tak naprawdę od jakiegoś czasu zebrania Polsce wydobywania swojego węgla a wręcz narzuca nam kary.Zapoznaj się proszę z Zielonym Ładem UE p.Timmermansa a nie powielasz dezinformacje mediów typi Wyborcza,TVN Onet itp.

Magda
odpowiada  Janek
5 miesięcy temu

Jeszcze zapomniałeś dopisać, że wina Tuska. Kaczor co to wie,że mu brata zabili doprowadził ten kraj do ruiny. Byle do koryta, rozdawnictwo plus, rozbestwił patologie w Polsce. Co tam u matki eks księdza Beatki Szydło? Taka bogobojna, a w sądzie kłamała. Rządy pisiorów będziemy długo pamiętać. Skłóceni ze wszystkimi plus kraj w totalnej ruinie.

***** ***
odpowiada  Magda
5 miesięcy temu

To mafiozi. Rodzina Corleone z „Ojca Chrzestnego” to drobni krętacze przy pisowcach.

Janek
odpowiada  Magda
5 miesięcy temu

Pis rozdaje Polakom.Tusk rozdał stocznie i cukrownie Niemcom.Podaj przykład ci dla Polaków zrobił Donald Tusk ,gdy był u władzy. PRZEANALIZUJ .Moze dojdziesz do wniosku że rozściełał dywan tylko obcwmu kapitałowi ,niszcząc wszystko co polskie.

Zdzichu
odpowiada  Magda
5 miesięcy temu

” Demotywuje mnie świadomość, że będę musiał kandydować. To jest tak upiorna myśl, że ja będę tam z powrotem siedział… na tej Wiejskiej – powiedział w piątek rano Donald Tusk przed rozpoczęciem programu w TVN24. Wypowiedź sprzed wejścia na antenę telewizji mogli usłyszeć użytkownicy aplikacji mobilnej.”

...
5 miesięcy temu

Obywatel polinu ,nie każdy ’ jest UZALEŻNIONY od socjalnych dotacji czyt żebrania i dumnie się z tym obnosi z głową bardzo wysoko. Te + to tak jak u dziecka. Za dobre zachowanie… A będą – za sprzeciw,

Mieszkaniec
5 miesięcy temu

Online gdzie można składać ? Jakoś nie znalazłem info, chyba że przeoczyłem.

Kevin
odpowiada  Mieszkaniec
5 miesięcy temu

Jak Gmina – to GOPS, jak miasto Ostrów to w MOPS albo Urząd Miejski (ale skłaniałbym się do MOPS)

Generał Karuzelski
5 miesięcy temu

A ja mam wyjebane.

Mam stary piec – w zeszłym tygodniu zadzwoniłem do pobliskiego zakładu wulkanizacji, że jestem rolnik i opon potrzebuję do kopca krycia.

Dostałem 45 sztuk i tylko czekam tak po godzinie 23.00.

Biorę taką oponę, najlepiej 13” – skręcam w imadle, zabezpieczam drutem, żeby się nie rozwinęła i tak byle, żeby przez otwór w piecu przeszła.

Pakuje w piec, lekko jak się rozpali to miałem przesypie, to rano mam jeszcze 67 na piecu, ruszę trochę wtedy i z dwie mniejsze motocyklowe lub trochę odpadów z gumexu i jazda od nowa.

Kiedyś wjebałem 205/35/20″ – taką wielosezonową MICHELIN – to k**wa komin mi wygięło, a teraz mi dzwonili, że mają oponę od ursusa c 360 – tylko trzeba będzie ciąć na kawałki, ale podobno sąsiad mówił, że te starej produkcji więcej ciepła dawają.

Prawdą jest, że trochę komin przytyka, ale załatwiłem trochę oleju przepalonego od autobusów z PKSu i wtedy, jak komin nie ciągnie, to trochę gazety tylko – najlepiej tych kolorowych i jak się rozpalą to 1 litr tego oleju, to z komina idzie na 70cm fajera przez minutę, a komin czysty jak łza.

Kominiarz był i pytał czym palę, że taki czysty, to mówię, że kilo strużyn od pyrek dokładam do drewna na rozpałkę i taki efekt jest!!! He cymbał.

***** ***
odpowiada  Generał Karuzelski
5 miesięcy temu

Heh jaja se robisz ale spoko. Pal czym popadnie w pełni popieram. Ciepło musi w domu być w dupę niech sobie wsadzą eko sreko i sankcje PiS na Polaków czyli rezygnację z ruskiego węgla.

Obywatel
5 miesięcy temu

Tak patrzę na to wszystko i stwierdzam, że jako naród to jesteśmy dno i metr mułu. Gdyby przeciętny Niemiec, Francuz, Hiszpan, Włoch, Holender musiał spędzić kilka tygodni przed komputerem by kupić węgiel, być ganianym z jakimiś wnioskami, załatwiać transport to rządy tych krajów wisiałyby na szubienicach! W tym czasie jak my siedzimy by upolować 5 t węgla pociągi z polskich kopalń jadą do Niemiec! Pełne węgla! Kiedy wyjdziemy na ulice? Zablokujemy kopalnie? Nie bo będziemy się radować z kilku ton węgla pomieszanego z miałem i jeszcze 3000pln dostaniemy od rządu! tylko, że za chwilę 3800plnów zabiorą sobie w podatkach. Jesteśmy narodem durnym i uległym. Ale jakże bohatersko to zniesiemy! Coś na wzór II wojny światowej, Powstania Warszawskiego. Będziemy wspominać jak to po trudach i ciężkim boju zdobyliśmy wyngiel co to go podobno na 200 lat mieliśmy….PS. Tak, jestem za odejściem od palenia węglem w domowych kotłowniach ale nie w taki sposób jak to się teraz odbywa. W Europie jesteśmy trzeci świat.

Janina
odpowiada  Obywatel
5 miesięcy temu

Spytaj Timmermansa ,Tuska i calej tej bandy,dlaczego tak jest? Bo trz3ba sprzedać nową technologię nazwaną Eko.i wszystko w temacie.

Magda
odpowiada  Janina
5 miesięcy temu

pis rządzi, tak rządzi, że doprowadził ten kraj do ruiny. Tak jak prawie zrujnował życie kierowcy seicento. Bogobojna matka księdza składała fałszywe zeznania. pis w pigułce

Dobry wilk
odpowiada  Magda
5 miesięcy temu

Dopóki nie będzie prawych polityków nie będzie dobrze w Polsce… A takich nie ma w żadnej partii!!! To po co głosować?

***** ***
odpowiada  Magda
5 miesięcy temu

Ta cyganicha od księdza zaczęła rozdawnictwo i grabież. Pamiętacie jej „im sie te pieniądze po prostu należą”? Puściła cugle dla powszechnego złodziejstwa a 500+ zaczęła rozdawnictwo, później juz tylko druk pieniędzy i obecna katastrofa to logiczny skutek rządów PiS.

Ostatnio edytowany 5 miesięcy temu by ***** ***
Przedstaw się
odpowiada  Janina
5 miesięcy temu

A dlaczego pisowskie szmaty się zgadzają na wszystko i wspólnie z Timmermansem budują wspólną UE?

Jurek
odpowiada  Janina
5 miesięcy temu

Bzdury piszesz.

Przedstaw się
odpowiada  Obywatel
5 miesięcy temu

Polacy robią u wymienionych Niemca, Francuza, Hiszpana, Włocha, Holendra, a nie oni u nas:) Poza tym u Anglika, Szkota, Irlandczyka, Portugalczyka, Szweda, Norwega, Duńczyka, Szwajcara, Austriaka, „Amerykana”, nawet u Czecha. Wnioski są takie jak wysnułeś. Bardzo smutne.

Jurek
odpowiada  Obywatel
5 miesięcy temu

Bardzo dobry komentarz, nie reagujemy na to co się dzieje, w żaden sposób, przecież w dalszym ciągu nie ma węgla, po normalnej cenie, owszem można kupić po zawyżonej cenie, zwalanie wszystko i ciągle na Tuska, to jest idiotyzm nic więcej i brak myślenia.

Olo
5 miesięcy temu

Ano,biedny polaczek został niemal zmuszony do zmian pieców bo ekologia, bo globalne ocieplenie, a w tym samym czasie:

  • straszna pandemia i latają puste samoloty pasażerskie by nie stracić slotów na lotniskach
  • na orbitę wystrzeliwane są rakiety Muska, które spalają tony paliwa na kilka sekund lotu
  • po morzach i oceanach pływają statki w których paliwem jest mazut
  • lobbuje się na rzecz pojazdów elektrycznych-utylizacja akumulatorów, węgiel, który trzeba spalić by te cuda mogły jeździć
  • jeżdżę dużo rowerem i często widzę wiatraki, które we wietrzną pogodę wogóle nie pracują bo nie ma jak pobrać energii, a dlaczego nie można za free dostarczyć prąd do wioski? Może się nie znam
  • butelki plastikowe PET—w Niemczech, Holandii w Lidlach skupują te butelki, są do tego automaty, a dlaczego w Polsce Lidl tego nie ma he? W Niemczech troszczą się o planetę, a w Polsce lidl ma to w nosie?
  • Mógłbym szukać i pisać ale ktoś sprytnie dla własnego zarobku wykorzystuje cykliczne zmiany w klimacie naszej planety, ale ludzie są ograniczeni żeby to pojąć. Były globalne ocieplenia, ochłodzenia i znowu będą, ale to cwani ludzie wykorzystują i zarabiają pieniądze o jakich nie śniliście
  • Co się stało ze słynną dziurą ozonową? We wszystkich mediach o tym dudnili….ano miał ktoś interes by wycofać freon
  • Świńskie grypy,ptasie grypy, AIDS ile było zadymy i co??? Żyjemy ale co ktoś kasy zarobił to jego
  • A ty co? Do roboty i zbierać na pompę ciepła, fotowoltaikę….hehe fotowoltaika…trochę jestem w branży…za kilka lat się zdziwicie…jak to na tym super wyjdziecie…hehe…zbierać, oszczędzać a w tym samym czasie w USA i w Dubaju ludzie jeżdżą samochodami z pięciolitrowymi silnikami…Nic was to nie dziwi? Pozdrawiam
Do Olo
odpowiada  Olo
5 miesięcy temu

Zgadza się w 100% . Tylko spróbuj wytłumaczyć to wszystko jeb…. pisiorom.

Elektor
odpowiada  Do Olo
5 miesięcy temu

Przecież Koalicjanci PiS z Bandy Czworga tak samo gorliwie popierają to wszystko jak pisiory! PiS PO SLD i PSL to jest t a sama klika. Jedyna opcja rozsądna to Konfederacja, część wolnościowa od Korwina, bo narodowcy też mają swoje inne durne pomysły. No ale wolnościowców jest 3% społeczeństwa, reszta wierzy we wszystkie te złodziejskie idee jak Olo nam tu ładnie wyłożył. 3%!

Muminek
odpowiada  Elektor
5 miesięcy temu

Jedyna opcja rozsądna to Konfederacja, część wolnościowa od Korwina, bo narodowcy też mają swoje inne durne pomysły.

Jakie na przykład?
Konfederację najlepiej kojarzę z doprowadzenia wraz z PiS do zakazu do aborcji.

Dobry wilk
odpowiada  Do Olo
5 miesięcy temu

Nie miej pretensji do pisiorow tylko do tych którzy rządzą pisiorami.

Jurek
odpowiada  Dobry wilk
5 miesięcy temu

Dokładnie

Dyzio
odpowiada  Olo
5 miesięcy temu

Masz rację. Durnemu Polakowi wszystko idzie wmówić, nawet chorobę w brzuch.

Elektor
odpowiada  Olo
5 miesięcy temu

10/10. Świetnie to podsumowałeś!

Olo
odpowiada  Elektor
5 miesięcy temu

Dziękuję. To tylko ułamek tego co mógłbym napisać. Szkoda czasu bo ludzie wyzwą mnie od oszołoma i wielbiciela teorii spiskowych. Najgorsze zło to TV. Ludzie mają mózgi wyprane. Zatracili umiejętność logicznego myślenia. Mój post to tylko kilka drobnych przemyśleń i aż dziw, że ludzie nie potrafią tak prostych klocków poskładać. Znajdę kiedyś wyliczenie ile CO2 wydziela rakieta Elona Muska w czasie jednego startu, ale wy drodzy Rodacy macie być EKO!!! Przyszłość planety jest w waszych rękach! Pomożecie???

krzysztof
5 miesięcy temu

UWAGA UWAGA osoby które kupiły węgiel taniej nie mogą starać się o dotacje na węgiel chyba że zle zrozumiałem

krzysztof
odpowiada  krzysztof
5 miesięcy temu

OŚWIADCZENIA
Oświadczam, że:
– osoby wymienione w części I w pkt 2 wniosku są członkami mojego gospodarstwa domowego,
– wszystkie podane we wniosku dane są zgodne z prawdą,
– gospodarstwo domowe nie korzystało i nie korzysta z paliwa stałego zakupionego po cenie i od
przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych
rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku
tych paliw (Dz. U. poz. 1477 i 1692)12).

Adi
odpowiada  krzysztof
5 miesięcy temu

Prosty tekst ustawy i nie zrozumiałeś? Serio? Czytanie ze zrozumieniem kuleje.

krzysztof
odpowiada  Adi
5 miesięcy temu

tak mam problemy ze zrozumieniem co czytam bardzo przepraszam

RUDY
5 miesięcy temu

PIS dzięki za 3 tysie.
No i środkowym palcem pozdrawiam frajerów od pelletu i gazu – macie swoje dotacje, cfele się połasiliście na parę złotych i oddaliście piece na złom za dotację.
Tej zimy frajerzyny bedziecie siedzieć w zimnym. Zapraszam do mnie na wódkę i ogrzejemy się przy moim kopciuchu.
A ekolodzy pyto wam wsadzam w kakaowe oko i wam lewackie koory też.

Węgiel
5 miesięcy temu

Każdy tu narzeka a pierwszy poleci złożyć wniosek

rychu
odpowiada  Węgiel
5 miesięcy temu

pierwsi polecą PISowcy i ci czubki od 4 dawek

Elektor
odpowiada  Węgiel
5 miesięcy temu

Dlaczego ma nie lecieć skoro to są pieniądze nam ukradzione?

Janina
odpowiada  Elektor
5 miesięcy temu

Jeżeli ktoś Cię okradł to złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Chyba że tvn i wyborcza Ci o tym powiedzieli żeś okradziony,wtedy i psychiatra nic nie pomoże.

Ola
odpowiada  Janina
5 miesięcy temu

Tak samo jak zawsze dziewica jarosław co to wie, że mu brata zabili w zamachu ale jakoś w prokuraturze zawiadomienia nie złożył…w TVP o tym nie mówili ani na pasku nie było, co?

Elektor
odpowiada  Janina
5 miesięcy temu

Kobieto, parafianko, wyborczyni PiS, dojarko pieniędzy Polaków, apeluję! Jeśli uważasz że stojąc w wiadrze można się podnieść ciągnąc za kabłąk, jeśli uważasz, że rozdając zabrane społeczeństwu pieniądze można to społeczeństwo wzbogacić – zrezygnuj z chodzenia na wybory.

Janek
odpowiada  Elektor
5 miesięcy temu

A inne rządy rozdawaly pieniądze KOMU zabrane? UfO ludkom?

Magda
odpowiada  Janek
5 miesięcy temu

Janinie skończyły się argumenty i stała się Jankiem 🙂 Następnym razem wysil się trochę…może Jaro, Maciar, ZiobroZero, Obatel, SmoleńskPamiętamy…itp, itd 🙂

Elektor
odpowiada  Magda
5 miesięcy temu

Chyba tak. Ona chyba wie że ją opędzlowali do gaci, ale będzie się upierać do końca i trwać u boku gangusów.

Misia
odpowiada  Elektor
5 miesięcy temu

Barany beee beee beee

Wygrałem
5 miesięcy temu

No i pieknie, teraz to Ja się śmieję z tych wszystkich co se pokupowali super piece na groszek, albo gaz, a Ja mam starego kopciucha, dym idzie z niego czarny jak smoła, aż miło powdychać… a jeszcze .i zapłacą za to abym palił w nim węglem:) buahah

raper
odpowiada  Wygrałem
5 miesięcy temu

no i szacun ziomalu

AudiRS6
odpowiada  Wygrałem
5 miesięcy temu

I tu masz rację ,ja tez mam wyj..ane jaja na dotacje na piec, mam piec na biomasę którą pozyskuję praktycznie za darmo, do tego kominek przy którym miło posiedzieć i nie tylko, a głupi naród niech płaci za opał, piece fotowoltaiki i inne bzdury. BYLIŚCIE,JESTEŚCIE I BĘDZIECIE DYMANI.

Opel
odpowiada  AudiRS6
5 miesięcy temu

Słomę masz ale w butach.

Becia
odpowiada  Wygrałem
5 miesięcy temu

I z czego się śmiejesz idioto? Z tego, że przyczyniasz się do katastrofy klimatycznej. Że przez ciebie przyjdą wichury, które zerwą ci z domu ten twój okopcony dach. Że przez takich jak ty ludzie będą umierać na nowotwory płuc. To cię tak bawi? Idź do sklepu i kup sobie mózg.

126
0
Napisz co o tym sądziszx