Afera – radny głosował na dwie ręce (WIDEO)

Obowiązkowa transmisja posiedzeń rady miejskiej pomogła w udokumentowaniu haniebnego procederu. Radny pod nieobecność swojej koleżanki zagłosował na dwie ręce. W podobnych sprawach w Polsce prokurator stawiał zarzuty!

W piątek 5 sierpnia odbyła się Sesja Rady Gminy i Miasta Odolanów. Tuż po rozpoczęciu posiedzenia było sprawdzane kworum (obecność) oraz przyjmowanie porządku posiedzenia (punktów do obradowania).

Kiedy radna Anna Kądziela z Raczyc odeszła od swojego miejsca, siedzący obok radny Marian Dolata z Tarchał Wielkich głosował za siebie i na urządzeniu należącym do radnej Kądzieli. W efekcie na tablicy pokazywano wyniki głosowań jakby była pełna frekwencja 15 radnych. Na trzecie głosowanie radna Kądziela zdążyła już wrócić.

Kilku radnych zauważyło, że radna wyszła, a mimo to zaliczono jej głos. Zwrócili się w kierunku radcy prawnego mówiąc o tym, ale ten pozostawał wpatrzony w ekran swojego laptopa. Nie było również reakcji przewodniczących. Taka małomiasteczkowa normalność.

Jak argumentował przed wyrokiem prokurator:

„Nie może być tak, że osoba zaufania publicznego działa wbrew interesowi publicznemu, a on to zrobił z pełną premedytacją” – argumentował jeden z gdańskich prokuratorów wobec radnego z SLD oskarżonego o trzykrotnie głosowanie na dwie ręce.

Radny Władysław Łęczkowski z SLD został uznany winnym i usłyszał w I instancji wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Kary dodatkowe to: 3-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych oraz wpłata 2 tysięcy złotych na cel społeczny.

– Radny Łęczkowski działał na szkodę interesu publicznego, na szkodę tych, którzy udzielili mu poparcia. Zawiódł ich zaufanie i naraził na szwank autorytet władzy samorządowej. W żargonie prawniczym, głosując na dwie ręce, Łęczkowski „wyłudził poświadczenie nieprawdy”. Potocznie – dokonał fałszerstwa. – mówiła sędzia wydająca wyrok.

Jak potoczą się dalsze losy bohaterów? Wkrótce się dowiemy.

66 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ziutek
4 miesięcy temu

Jakieś nowe wieści w opisanej sprawie????

Pytajnik
5 miesięcy temu

I co teraz z tym fantem?

alfa I
5 miesięcy temu

Dlaczego tak się czepiacie Pana Mariana a może koleżanka prosiła go o przysługę .
Przecież pierwsze głosowanie to obecność, a obecność to ,,DIETA,, – jak żyć bez diety
jak budżet się nie domyka.

loki
5 miesięcy temu

Przewodniczący rady to matematyk, a do 15 nie umie liczyć ? Chociaż znając o nim opinie w ostrowskim liceum to…..

Ratusz
5 miesięcy temu

Większość radnych bez własnego zdania. Głosować jak góra rozkaże, żeby tylko nie spaść ze stołka. Karę powinien ponieść nie tylko radny Dolata, ale i osoby odpowiedzialne za prawidłowy przebieg zgromadzenia. Pfu! Jedna wielka klika. A co na to wszystko radna, która opuściła salę? Zapewne byli dogadani, żeby zagłosował za nią. Wstyd. Pomysł basenu to paranoja. Nie dość, że Odolanów ma ogromny dług to Burmistrz chce jeszcze bardziej zadłużyć miasto na swoje odejście. Basen, a poprawnie mówiąc brodzik, będzie służył tylko dzieciom, gdyż głębokość basenu nie pozwoli dorosłym również skorzystać z tej atrakcji. Jest to inwestycja, która sama na siebie nie zarobi, będzie trzeba ciągle dokładać co będzie zwiększało dług. Gdyby radni ruszyli głowami wyniki byłyby inne. Pamiętam jak kiedyś basen miejski tętnił życiem, spotkania rodzin, przyjaciół, dzieci. Dwa baseny, które służyły każdemu. Odolanów to jeden wielki basen długów.

Niko
odpowiada  Ratusz
5 miesięcy temu

Dzieci będą siedziały w zimnie na lekcjach bo basen trzeba będzie dogrzewać aby było ciepło. Gaz coraz droższy i nie będzie stać gminy na ogrzewanie szkoły. Projekt bezsensowny z tym przejściem, z lewej szkoły tyle miejsca i tam powinien być. Myślenie nieracjonalne

Odolanowianka
5 miesięcy temu

Ciekawe co ma zwiększenie zadłużenia najbardziej kompetentna osoba w gminie czyli Pani Skarbnik G. Jak Pan Szorski wygra natychmiast zmiana. Chociażby Pani Marta zastępczyni lub ktokolwiek.

AntyHipokryt
odpowiada  Odolanowianka
5 miesięcy temu

Czy bedzie w następnej kadencji Szorski czy Prokop to dalej będzie tak samo…

UTU
odpowiada  Odolanowianka
5 miesięcy temu

Zastępcą zostanie pani Ewa Dziubka już jest pan Marcin dogadany

Patriota
5 miesięcy temu

Jak by zamieszani w aferę radni mieli trochę honoru, to by zrezygnowali sami z zasiadania w Radzie Gminy i Miasta Odolanów. No ale to tylko marzenia!!!! Tak samo przewodniczący rady. Znowu wstyd na Wielkopolskę i może na cały kraj.

Zły z Tarchał
5 miesięcy temu

Bardzo dobrze, że wychodzą machlojki tego pana. Radny od wielu lat z Tarchał, z przerwa na jedną kadencję, a nic kompletnie dla naszej wsi nie zrobił. Pani Dorociak zrobiła więcej przez cztery lata niż on przez 20. Świnia od koryta.

Józef
odpowiada  Zły z Tarchał
5 miesięcy temu

Tak załatwiła sobie prace…. sukces6

Niezjajomy
odpowiada  Zły z Tarchał
5 miesięcy temu

A ścieżka rowerowa orlik barak na boisko itp

Józef
odpowiada  Niezjajomy
5 miesięcy temu

Ani ścieżki ani orlik ani barak

jacek
odpowiada  Niezjajomy
5 miesięcy temu

Pani dorociak oświetlenie załatwiła

Xxl
odpowiada  Zły z Tarchał
5 miesięcy temu

Orlik
Ścieżka chodnik to już nie kadencja pani dorociak

Emil
odpowiada  Xxl
5 miesięcy temu

W kadencji pani dorociak był załatwiony chodnik

Emil
odpowiada  Xxl
5 miesięcy temu

XXL z chodnikiem się bardzo myślisz
Pani dorociak załatwiła na koniec kadencji

Ostatnio edytowany 5 miesięcy temu by Emil
Prawda
5 miesięcy temu

Afera mogła by być gdyby głosowanie było 7 do 8. Marcinek wszyscy wiedzą że zaczynasz kampanię na burmistrza a jesteś marionetką Ewy dz. I kto na ciebie będzie głosować?

Wyborca
odpowiada  Prawda
5 miesięcy temu

Będziemy głosować na p. Marcina

Józef
odpowiada  Prawda
5 miesięcy temu

Zaczyna od kapowania

Zenek z sąsiedztwa
odpowiada  Prawda
5 miesięcy temu

Cieniutki tekst.

Slaby
5 miesięcy temu

To dla prokuratura temat. Bezczelny prostak.

66
0
Napisz co o tym sądziszx