Odkopano sześć ludzkich szkieletów

Udostępnij
Tweet

6 sierpnia 2022 roku dokonano odkrycia sześciu ludzkich szkieletów. Najprawdopodobniej należą one do mężczyzn, którzy byli niemieckimi żołnierzami.

Na byłym cmentarzu ewangelickim (obecnie katolickim) odnaleźliśmy grób sześciu żołnierzy niemieckich (5+1), którzy zostali pochowani przez okoliczną ludność. Na szczątkach odnotowaliśmy liczne ślady odniesionych ran. W mogile nie odnaleźliśmy znaków tożsamości – przy szczątkach jednego z żołnierzy znajdowało się tylko puste etui. – relacjonują członkowie grupy POMOST, specjalizujące się w ekshumacjach niemieckich żołnierzy.

– Za pomoc przy przeprowadzeniu prac dziękujemy Księdzu Proboszczowi oraz członkom Rady Parafialnej Parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Zalesiu Wielkim w powiecie krotoszyńskim. – dodała grupa POMOST.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lol
1 rok temu

Znaleźli ich bo rozbudowywali drogę. Zawsze coś się znajdzie

ZK
1 rok temu

A niby co mieli znaleźć kopiąc na cmentarzu. Z jakiego powodu w ogóle kopano na cmentarzu.

kasia
1 rok temu

Oczami wyobraźni widzę tam tych naszych cymbałów tj. Adasia aka ministra śmierci, Pinokio aka Kłamca, DUDU aka dysis dysis sysis, Kraska aka Wąsik i całą resztą sq/rwesynów.

Marian
odpowiada  kasia
1 rok temu

Tępa dzido obyś była tam pierwsza

lol
odpowiada  kasia
1 rok temu

Popapraniec

robotnik 👷
odpowiada  kasia
1 rok temu

Masz rację tam i tylko tam ich jest miejsce.!!!!

Dawid
1 rok temu

* Na byłym cmentarzu ewangelickim : Gdzie?
* Zostali pochowani przez okoliczną ludność : Da się to potwierdzić archeologiczne ?
* Na szczątkach odnotowaliśmy liczne ślady odniesionych ran : Rany na szkieletach ?.
* Przy szczątkach jednego z żołnierzy znajdowało się tylko puste etui : Etui na co ?, na zdjęciach są Jeszce – łyżka, guziki, rączka od noża.

To cytat ? Czy wybranie fragmenty wypowiedzi?

Fajnie
1 rok temu

Zostali pochowani z godnością przez lokalną ludność. W zamian innych palili w piecach.

NieFajnie
odpowiada  Fajnie
1 rok temu

Bo wszyscy na ochotnika szli do armii. Gdy ogłoszono wojnę totalną brano na front wszystkich. Nieważne czy był za partia czy nie. Jaki mamy dowód na to że ci żołnierze wyznawali ideologię swego lidera, skoro nawet imion ich nie znamy. Zbrodnie dokonywane na cywilach były cenzurowane w niemczech. To nie było tak że każdy niemiecki żołnierz wiedział o „ostatecznym rozwiązaniu”. Do tego „ludność lokalna” w latach wojennych mogła równie dobrze oznaczać mniejszość niemiecką mieszkającą tu od lat (cmentarz ewangelicki może na to wskazywać). Granica była przecież, za czasów II RP, niedaleko. Niepokoi mnie poziom edukacji historycznej, która opiera się dzisiaj na stereotypach z filmów. Potem mamy takich „mądrych” wstawiających politykę pod artykuł pod zwykłą relacją z wykopalisk. PS: nie nie usprawiedliwiam tych ludzi, ale zwracam uwagę jak łatwo pewne wzorce nam w łeb wsiąkły.

NO RESPECT
odpowiada  NieFajnie
1 rok temu

To prawda, ale ostatecznie jednak przyszli jako napastnicy i mordowali cywilów. Napadniętego nie musi interesować motywacja napastnika. Jeśli te „rany” pochodzą od siekier okolicznych chłopów, to choć trochę sprawiedliwości stało się zadość. Podobnie jak przy wyzwaleniu obozu w Dachau. Zło jest złem i nie szukajmy na siłę usprawiedliwień dla niego.

wnuk
odpowiada  Fajnie
1 rok temu

A por AK którego zamordowali niemcy w Wygodzie Tokarskiej 9 XII 1944 r , i nie wiadomo gdzie zakopali …. nikt nie szuka.

Qba
1 rok temu

Oddelegować pomost na Ukrainę!

12
0
Napisz co o tym sądziszx