Prosna bez wody – mieszkańcy alarmują (aktualizacja)

Udostępnij
Tweet

Wczoraj w mediach społecznościowych pojawiły się alarmujące wpisy. Powodem jest zasypanie koryta rzeki Prosna tuż przed Grabowem nad Prosną. Powodem jest przeprowadzana modernizacja jazu zastawkowego.

Jaz na Prośnie służ do utrzymywania stałego poziomu rzeki oraz ochrony przed powodzią. Firma, która podjęła się jego modernizacji, zasypała dotychczasowe koryto piaskiem. W teorii woda z Prosny ma przepłynąć sąsiednią rzeczką Młynówką, która wpada ponownie do Prosny. Według jednego z mieszkańców to może utrudnione, ponieważ Młynówka jest zarośnięta i jest węższa.

Aktualizacja:

Po protestach wykonawca rozebrał zaporę i postara się zmienić technikę wykonywania prac w ten sposób, że nadal będzie przepływała woda z rzeki, ale w mniejszej ilości.

Zasypanie koryta spowodowało, że w powstałych kałużach pozostały ryby czy węże, skazane na śmierć. Więcej na filmach Sławka Tomczaka

Prosna od źródeł:

Kolejna sytuacja w której rzekę traktuje się jak rurę kanalizacyjną, którą można przepiąć i puścić w innym miejscu!
To tym razem sytuacja z Grabowa! Gdzie Wody Polskie realizują remont jazu ( pytanie czemu nie można go było przy okazji całkowicie rozebrać, tak jak to się robi w cywilizowanych demokracjach?! ) i zatrzymali przepływ wody na jednym z koryt Prosny! Nie mamy sposobności być tam osobiście, ale lokalne koło PZW z Urząd Miasta i Gminy w Grabowie nad Prosną i inne instytucje i stowarzyszenia proekologiczne powinny inwentaryzować straty w ekosystemie rzeki! Bez tego organizatorzy takich remontów będą ciągle panami życia i śmierci dla każdej naszej rzeki!

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr
1 rok temu

Wody Polskie to tak jak PZW interesuje tylko kasa wędkarzy nie koniecznie rzeki i jeziora 🤔

Pamiętamy
1 rok temu

Należy jak najszybciej zgłosić sprawę do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ponieważ Inwestor popełnia szkodę wielkich rozmiarów na środowisku!!!!!

Fit dzik
1 rok temu

Autor filmu strasznie sapie pewnie ma nadwagę. Polecam konsultacje dietetyczne. Zdrowie jest tylko jedno. Podrzeźbimy i wyprowadzimy. Zadzwoń

mieszkaniec
1 rok temu

spokojnie zaraz ,,rząd ” zrobi dopłaty za brak wody 😆😆😆

Wódka
odpowiada  mieszkaniec
1 rok temu

No, będzie woda plus.

mariano
1 rok temu

Kiedy wreszcie ruszy budowa zalewu Grabów -Wielowieś – Rososzyca to już prawie sto lat od pomysłu , w latach 70 mieszkańców okolicznych wiosek rozpoczęli wysiedlać , a zalewu jak nie ma tak nie ma …jest tylko płacz że Wielkopolska pustynnieje a tu miliony litrów wody z Prosny zamiast zatrzymać w zbiorniku zalewu bezpowrotnie i to za darmo wpuszczają do Bałtyku …zawsze wydawało mi się że Wielkopolanie to rozumni ludzie a może mi się tylko wydawało ? a może w Wielkopolsce już nie rządzą Wielkopolanie ???

Ostatnio edytowany 1 rok temu by mariano
Ostrowiak
1 rok temu

Dziś byłem na piaskach ,Ołobok pod mostkiem kolejowym zarośnięty na maksa

Bocian
1 rok temu

Co to za węże wodne?

Zzz
odpowiada  Bocian
1 rok temu

Zaskronce

Karolina
odpowiada  Zzz
1 rok temu

Zaskroniec by wypełznął z tego błota. To musiało być coś innego. Może węgorz?

Rybak
odpowiada  Bocian
1 rok temu

Chyba to padalec ( jaszczurka bez nóg). Nie wygląda to na zaskrońca.

jakos tak
odpowiada  Bocian
1 rok temu

być może minóg rzeczny, zaskroniec dałby sobie radę bez wody

12
0
Napisz co o tym sądziszx