Diecezja nie zamierza zapłacić zadośćuczynienia ofierze księdza pedofila

Okazało się, że Diecezja Kaliska nie poczuwa się do realizacji wyroku I instancji w sprawie zadośćuczynienia za działania księdza pedofila z Ostrowa Wlkp. Duchowni wnieśli apelację i Sąd Apelacyjny rozpatrzy sprawę, w której w grę wchodzi 300 tysięcy złotych.

Diecezja zgodnie z wyrokiem I instancji powinna zapłacić na rzecz poszkodowanego Bartłomieja Pankowiaka przez byłego już księdza kwotę 300 tysięcy złotych wraz z odsetkami. Do molestowania dochodziło w dzieciństwie.

Kuria diecezji tłumaczy się, że „złożenie apelacji w żaden sposób nie podważa krzywdy wykorzystania seksualnego doświadczonej przez osoby małoletnie ze strony duchownego”.

Decyzja zapadła po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

Władze diecezji kaliskiej, po przeanalizowaniu uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu z dn. 23 maja br. dotyczącego roszczeń odszkodowawczych, podjęły decyzję o złożeniu apelacji od ww. wyroku do sądu II Instancji.

Złożenie apelacji w żaden sposób nie podważa krzywdy wykorzystania seksualnego doświadczonej przez osoby małoletnie ze strony duchownego. Krzywda ta została jednoznacznie uznana i potępiona przez decyzję sądu kościelnego skazującego sprawcę na karę wydalenia ze stanu duchownego.

Diecezja stoi na stanowisku, że odpowiedzialność za przestępcze czyny oraz zadośćuczynienie za nie ponosi przede wszystkim sam sprawca. Równocześnie, korzystając z prawa do apelacji, deklaruje, że będzie respektowała i stosowała ostateczne wyroki niezależnego sądu.

Ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Zmiana burmistrza w Odolanowie
Subskrybuj
Powiadom o

60 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maniek
1 rok temu

Niech płaci ten, kto dopuścił się przestępstwa.

Maniek
1 rok temu

No i racja. Odpowiada konkretny człowiek za swoje czyny. Jeżeli Kowalski , który pracuje w urzędzie miasta dopuści się czynów karalnych, to urząd Miasta ma za to płacić?

Do Gimbo
1 rok temu

Dziękuję że mnie nie zawiodłeś, idiotyczne komentarze nadal są twoją specjalnością. Dodajesz kolorytu na forum, nie ma co!!! 🤣🙉✌️

Gimbo
1 rok temu

Przypominam Wam że od 2015 roku nie ma w Polsce Pedofilów a ta sprawa jest z 1998 gdzie SLD z LGBT rządziło i na miejscu Sądu jeszcze by ukarał Ofiare za zbyt późne zgłoszenie a za Pedofilstwo się nie kara tylko leczy Pajace

Do Gimbo
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Aleś się koleś rozkręcił. Za to ja mam dla ciebie tylko jeden cytat :”Ludzie głupieją hurtowo
a mądrzeją detalicznie”.
WISŁAWA SZYMBORSKA

Dominik
1 rok temu

No wiadomo oni wszystkich kryją… I wszystkiego chcą uniknąć. Takich mamy księży w polsce ci co rządzą również .. Na księdza już nie idą z polowania tylko pieniędzy taka prawda. 70 procent ma normalne rodziny już i tak powinno być ksiądz to powiem być zawód

Ziutek Michalik, arcybiszkopt
1 rok temu

Nie wiadomo jak to tam było. Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga.

Błysk
odpowiada  Ziutek Michalik, arcybiszkopt
1 rok temu

Już Freud to opisywał,tak że nie zabłysnąłeś tekstem.

NO RESPECT
1 rok temu

Gdyby diecezje od początku płaciły odszkodowania za działania księży-pedofili (tak jak pracodawca płaci za szkodę wyrządzoną przez jego pracownika), to nie byłoby zamiatania spraw pod dywan, przenoszenia do innej parafii itp., tylko z miejsca won. Czyli tak jak być powinno. Takie procesy są koniecznością dla walki z tą patologią. Najlepiej działa kasa.

To ci dopiero
odpowiada  NO RESPECT
1 rok temu

„Od początku”,czyli co masz na mysli?Od początku kręcenia filmów przez Sekielskiego? Czy może od początku kampanii wyborczej Trzaskowskiego? Czy może od czasu gdy Roman Polański tarmosił w wannie 12-latkę.A może od początku nazewnictwa tego zboczenia,które zwie się LGBT ,a które w swoich filmach przedstawia Sekielski.

LGBT
odpowiada  To ci dopiero
1 rok temu

Gratuluję (nie)wiedzy na temat LGBT .Co ma wspólnego gej z pedofilem ?

To ci dopiero
odpowiada  LGBT
1 rok temu

Odpowiedź znajdziesz w filmie Sekielskiego.Akurat bracia Sekielscy udowodnili w swoich filmach iż to Geje byli głównymi sprawcami tychże czynów. Ale jest jedno „ale”.nie można o tym mówić głośno w filmie ,więc główna uwaga i wina skupiona jest tylko wyłącznie na fakcie iż facet który dobierał się do chłopców jest księdzem.Poprzez sprytny zabieg dezinformacji medialnej ,powtarzany jest tylko fakt że ksiądz dobiera sie do dziecka, po czym powtarza się do znudzenia zlepek słów KSIADZ-PEDOFIL pomijając fakt iż jest to relacja gejowska.Ten ostatni fakt jest od kilku lat wyciszany i wręcz przedstawiamy jako tzw Mowa Nienawiści .Ludzie są poprzez dezinformacje medialną tak ukierunkowywani aby nie.zauwazyli faktu iż główną rolę w tej historii gra Gej.I z tego co widzę, także dałeś się w to wkrecić.

To proste
odpowiada  LGBT
1 rok temu

Gej, czyli homoseksualista, leci na panów, często młodych wiekiem, pedofil leci na młode panie.

Weteran
odpowiada  To ci dopiero
1 rok temu

Od początku kościoła jak byś nie ogarniał baranie, to co się dzieje i ujrzało światło dzienne było czymś normalnym dla nadludzi w kieckach.

Przedstaw się
odpowiada  Weteran
1 rok temu

Fakt. Dawniej nie było mediów, ot i cała różnica. Natura ludzka się nie zmienia, molestowano od wieków, księża z biskupami również. Tyle że ofiary nie miały gdzie się udać, księżula mogli folgować sobie nader swobodnie, żeby życie miało smaczek raz dziewczynka raz chłopaczek. Sporo się jednak zmieniło, media teraz wyciągną wszystko, to też pewnie jeden z powodów braku kandydatów w seminariach.

To ci dopiero
odpowiada  Weteran
1 rok temu

Podaj przykłady, w ktorym dokładnie momencie z początku historii kościoła .Jestem ciekaw konkretnej odpowiedzi oraz materiałów żrodłowych.

NO RESPECT
odpowiada  To ci dopiero
1 rok temu

Już wyjaśniam. ” Od początku” czyli od kiedy istnieją ku temu podstawy prawne. Nota bene pokrzywdzona przez Polańskiego (wcześniej dobrowolnie pozująca mu topless) dostała kasę i sama teraz twierdzi, że nic do niego już nie ma. A że wielu księży to geje, to się zgadza. Ale nie z tego powodu ich unikam.

Do To ci dopiero
odpowiada  To ci dopiero
1 rok temu

Od początku istnienia kościoła rzymsko katolickiego. Ta instytucja z Wiarą nie ma nic wspólnego. Byli zamieszani w wojny, handel bronią, przemyt nazistów do Ameryki Południowej, a ci którzy ich bronią to są po prostu ludzie cierpiący na syndrom sztokholmski.

janek
odpowiada  NO RESPECT
1 rok temu

pracodawca placi odszkodowanie jak pracownik jest pedofilem i zgwalci dziecko ?gdzie takie cos widziałes ? moze mandaty tez ma pokrywac i kary za nie placenie rachunkow? zastanow sie co piszesz durniu!

Do Janek
odpowiada  janek
1 rok temu

Sam jesteś durniem. Tu chodzi o wcześniejsze krycie pedofilii. Nauczyciel nie jest przenoszony do innej szkoły za takie afery, księża na inną parafię – tak. I w tym tkwi problem. Przejrzyj człowieku na oczy.

Gimbo
1 rok temu

A czy wie Każdy z Was że jak został ochrzczony to już do końca życia figuruje w kartotekach i jest liczony do Podatku Wiernych mimo że i tak 90% tu piszącychz nie chodzi do Kościoła to i tak jakiś tam grosz no może 6,66 zapłaci za czyn tego Księdza i jestem ciekawy a co było jakby waszym Zakładzie znalazł się Pedofil i został skazany na Odsiadkę i na zapłacenie odszkodowania to byście się złożyli czy powiedzieli by a z jakiej to racji i jeszcze raz zaznaczam że potępiam Pedofilie czy to w Kościele czy gdziekolwiek ale tylko wtedy jak przestępstwo zostanie zgłoszone w ciągu 30 Dni a nie jak ten stary Dziad po 33 latach i proszę Mnie nie krytykować z epitetami

Do Gimbo
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Szybko do specjalisty bo się pogarsza!!!

Gimbo
odpowiada  Do Gimbo
1 rok temu

A Ty pocałuj Kolegę Biedronia w centro i zrób mu loda

Do Gimbo
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Dziękuję za loda, jestem hetero, to tobie widać chodzą zboczenia po tym pustym łbie. Widać typowy język polaczka – katola.

Gimbo
odpowiada  Do Gimbo
1 rok temu

Napisałem Ciulu w moim Komentarzu aby mnie nie obrażać i widać że znalazł się Dupek co nie potrafi kulturalnie odpowiedzieć i zmusiłeś Mnie na taką odpowiedż

NO RESPECT
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Tak, jasne… Osaczone, zmanipulowane, zastraszone, zagubione dziecko (nierzadko z patologicznej rodziny) pójdzie na Policję zgłosić w ciągu 30 dni księdza, który u niego na wsi ma status półboga…
A prawdą jest, że wszyscy nabijamy statystykę Kościołowi jako rzekomi wierni. Nawet jak ktoś oficjalnie wystąpi z Kościoła, nie może skutecznie żądać usunięcia jego danych z ksiąg parafialnych. I to jest kolejna patologia.

Gimbo
odpowiada  NO RESPECT
1 rok temu

To według Ciebie jak Dziecko będzie dorosłym Człowiekiem to wtedy niech idzie na Policje i to zgłosi jak Ten Pajac a o takim fakcie to powinni Rodzice zawiadomić Pedofilie potępiasz ale żeby Homoseksualiści adoptowali Dzieci to jesteś za tym prawda,a Ja Pedofilie potępiam a nie popieram aby przez Homosiów były Dzieci adoptowane

NO RESPECT
odpowiada  Gimbo
1 rok temu
  1. Wg mnie tak,
  2. powinni (czego często nie robią),
  3. też nie popieram.

P.S. Poziom językowy wypowiedzi dostosowałem do rozmówcy.

Do Gimbo
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Nikt cię nie „krytykuje z epitetami (?)”, każdy cię traktuje delikatnie i z politowaniem.

Gimbo
odpowiada  Do Gimbo
1 rok temu

A wogóle kto to jest Pedofil jak takiś mądry A czy popierasz Aborcję Sutenerstwo zbiorowy Gwałt na Pelikanach i Ludobójstwo

Do Gimbo
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Tak na ścisłość to nie „wogóle” tylko
„w ogóle”, nieuku.

Gimbo
odpowiada  Do Gimbo
1 rok temu

Chciałem tak napisać w ogóle ale zapomniałem zrobić odstęp w_ogóle i znam takich co popełniają błędy w pisaniu na klawiaturze ale nieukami nie są Do poprawienia wyrazu nie czuje urazu ale do słowa Idiota I na Koniec może twoim zdaniem Pedofilia jest Zbrodnią a według Mnie to Zboczenie tak jak Homoseksualizm

kaka
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Gimbo, dobrze rozumiem że po 33 latach to już nie jest zło ?

Gimbo
odpowiada  kaka
1 rok temu

Tak bo to nie ludobójstwo tylko Choroba i Kto wie czy temu Facetowi w Dzieciństwie takie molestowanie może się podobało ale gdyby nie był to Ksiądz to by sprawa nie ujrzała światła dziennego Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci Kamieniem w Kleche jak chociaż Ty no chyba jesteś Aniołem

kaka
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Nie jestem aniołem, ale mam dzieci i gdyby w ten sposób skrzywdził je ktoś, czy to gimbo czy klecha to nawet po 50 latach wziął bym kamień i rzucił kamieniem… i to nie w przenośni.

Prawda
1 rok temu

Diecezja nie powinna płacić ani grosza za indywidualne.zboczenia jakiegoś gościa homoseksualisty,któremu zamarzyło się zostać księdzem. Gdybyśmy tak zaczęli wszyscy płacić za zboczenia wszystkich ,którzy nie potrafią pojąć na czym polega normalna seksualność, to podejrzewam że drukarnie nie nadążyły by zdodrukiem banknotów.

Weteran
odpowiada  Prawda
1 rok temu

Powinni zapłacić za utrudnianie śledztwa i krycie tematu błaźnie w sukni.

Batory Co
1 rok temu

Poszkodowany był.ofiarą homoseksualisty.Niech odszkodowanie płacą Ci,którzy finansują całe to zboczone towarzystwo LGBT. Są instytucje,które to zwyrodnienie umysłowe utrzymują,więc chyba posiadają środki finansowe na odszkodowania dla ofiar.Fundacja Batorego na przykład promuje to zboczenie,więc niech teraz się wykaże.

kaka
odpowiada  Batory Co
1 rok temu

Batory Co, największą instytucją która to promuje i finansuje to niestety KK.

60
0
Napisz co o tym sądziszx