Święto kaczora we Wtórku

Udostępnij
Tweet

Ludowe świętowanie ma w Wielkopolsce długą i piękną tradycję, gdyż jest obchodzone od 1904 roku. To okazja do integracji i dobrej zabawy, a także do wspólnego biesiadowania.

Nie inaczej było w niedzielę we Wtorku wszystko kręciło się wokół kaczki, co tłumaczył szef Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Piotr Walkowski

– Kaczka kulinarnie łączy się z zawodami zrywania kaczora, które mają ponad 200 lat. Takie zawody opisywał w roku 1817 znawca ludowych tradycji Oskar Kolberg. My od kilkudziesięciu lat wróciliśmy do tego, choć już niewiele koni pozostało na wsi. Ta kaczka była zrywana, jako wyjuszona i potem były z niej czynione potrawy.

We Wtórku nie mogło więc w niedzielę zabraknąć tradycyjnego zrywania kaczora, podczas którego jeźdźcy w trakcie jazdy muszą wspiąć się na strzemionach, próbując zerwać kaczora zawieszonego kilka metrów nad ziemią. Uczestniczące w konkursie dzieci zrywały pluszowa maskotkę kaczora. Na zwycięzców czekały efektowne puchary.

Tradycja zrywania kaczora narodziła się w Wielkopolsce w okolicach powiatu ostrowskiego, ostrzeszowskiego i milickiego. Według zapisów etnografa Oskara Kolberga, turnieje odbywały się już od XVIII wieku, w czasie zapustów i organizowane były przez cech rzeźników. W zabawie brali udział rzeźnicy lub jeźdźcy ucharakteryzowani na rzeźników. Na potrzeby zawodów budowano bramę, na którą składały się dwa słupy połączone liną. Na linie zawieszano gęś, której rzeźnicy, pędząc konno, starali się urwać łeb. Widzowie smagali konie, dodatkowo utrudniając zawody. Zwycięzca zatykał łeb gęsi na szablę i odbywał honorowy przejazd wśród zgromadzonych, zachęcając do wspólnej karnawałowej zabawy i uczty.

Współczesne turnieje zrywania już nie nawiązują do zapustowej tradycji. Kaczor zawieszony jest na wysokości ok. pięć metrów nad ziemią i żeby go dosięgnąć jeździec musi stać w strzemionach lub bezpośrednio na siodle. Dodatkową trudnością jest fakt, że wszystko odbywa się w ruchu. Linka z kaczorem jest systematycznie obniżana w miarę kolejnych przejazdów jeźdźców.

CZYTAJ  Ostrowianin chce napisać książkę o homoseksualistach

Po emocjach jeździeckich we Wtórku była biesiada z potrawami z kaczki, a na koniec miejscowy ksiądz uroczyście poświęcił tzw. „kacze bajoro” – czyli nowe miejsce do rekreacji mieszkańców Wtórku. Co ciekawe, uczynił to nie z brzegu, tylko w łódce, którą – ku uciesze licznych widzów – wypłynął z sołtysem Wtórku Ryszardem Ryfą na środek akwenu.

Wielkopolskie Święto Ludowe było również okazją do uroczystego wręczenia medali i podziękowań dla wyróżniających się działaczy ludowych.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
36 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Who
2 lat temu

Czy ja Dobrze widzę?? Klecha w łódce pryska wodę wodą??… 21. wiek.. masakra. .. i same grube gzuby przy korycie…. Kiedy to się skończy….

miasto
2 lat temu

prosze spojrzec na te damy – fryzury, łapska, miny . Wieś, wies TOTAL – SUPER

Ostrowiak
2 lat temu

Kto KACZOROWI urwał łeb? Chciałbym Go ucałować.

zorro
2 lat temu

a ta czarna kaczuszka na scenie? albo ta na koniu?

owo
2 lat temu

reasumujac-towarzystwo szczury polityczne, samorzadowe jako towarzystwo wzajemnej asekuracji .
Walkowski – jak zwykle po 4 latach znowu sie pojawił aby prac glupiemu motlochowi ze wsi głopue czerepy. Walkowski gdzie byłes przez kolejne 4 lata ? prosze spojrzec na tą przyczepe na tych z tymi ubogimi dyplomami – czas PRL nie mija . tylko km**ty ze wsi daja sie kupic za to darmowe żarło . Jak zawsze ci sami glodni

Członek ZSL(PSL)
odpowiada  owo
2 lat temu

na tym jednym zdjęciu jest pan z Topoli co odpalił ,,aferę świńską”tz. wyłudzenia dopłat do prosiąt tyle mu się nagle narodziło że pobił rekord świata narodzi od jednej maciory …. oj ciągnie się za nimi przeszłość ZSL zmiana nazwy partii nic nie zmieniła do przekrętów pierwsi, jeszcze sobie sami odznaczenia dają . Młody Walek też się pracą nigdy nie z hańbił całe życie na garnuszku państwa…

rrrr
odpowiada  Członek ZSL(PSL)
2 lat temu

ten pan z Topoli ? to ten radny ? cos słyszałem – to ten co od maciory w jednym rzucie miała po 40 prosiąt a maciora prosiła mu sie 5 razy w roku – stad tyle wykazał . Tak jak w Grecji tam również bili rekordy w produkcji oliwy.

Członek ZSL(PSL)
odpowiada  rrrr
2 lat temu

nazwisko pochodne nazwie jednego z popularnych chwastów jednoliściennych

ewer
odpowiada  Członek ZSL(PSL)
2 lat temu

jezeli TAK to wojt w gminie ma z radnego porządek – statystycznie potrafi przed wyborami mnożyc budzet gminy w Przygodzicach . sukces , za sukcesem .

Józwa Butrym
odpowiada  Członek ZSL(PSL)
2 lat temu

Niestety, idzie z ojca na syna.

Kościelny
2 lat temu

Prowadzący grzeszny żywot Franciszek Buła (ten Pan na łódce) otrzymał w końcu przebaczenie i odpuszczenie grzechów poprzez pokropienie wodą święconą w tak pięknych okolicznościach przyrody.

Kaczor
odpowiada  Kościelny
2 lat temu

A ten kropiący też nie taki świèty

Była koleżanka
odpowiada  Kościelny
2 lat temu

Nigdy nie oceniaj, bo jakbyś założył jego buty wyjebałbys się na pierwszym lepszym zakręcie..dlatego też nie znasz tego człowieka i nie szufladkuj go ponieważ jest kapłanem.A każdy jest tylko człowiekiem..

Józwa Butrym
odpowiada  Była koleżanka
2 lat temu

Egipskim kapłanem?

Kaczor
odpowiada  Była koleżanka
2 lat temu

A skąd ty wiesz czy ja go znam czy nie?! A do kapłanów nic nie mam!

Włościanin
2 lat temu

Zgodnie z wiekową tradycją, dla PSL nie ma niemożliwych sojuszy politycznych. Pójdą z każdym, kto zapewni im choć parę nowych stołków do obsadzenia.  Nie wiedzą, kto wygra wybory, ale wiedzą, że będzie to ich koalicjant

adam
2 lat temu

Przy pierwszym stole same grubasy,
siedzą i jedzą tłuste kiełbasy,
jak to Prezes określił ” tłuste koty „

36
0
Napisz co o tym sądziszx