Wyjątkowa tradycja z okazji Bożego Ciała

Udostępnij
Tweet

Od 200 lat w Spycimierzu koło Uniejowa z okazji Bożego Ciała układane są wyjątkowe dywany kwietne. Ich długość wynosi aż 1,5 kilometra. Tego dnia do Spycimierza, oddalonego o półtorej godziny jazdy od Ostrowa Wlkp., przyjeżdża tłum ludzi. Od kilku miesięcy tradycja została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W spotkaniach brał udział burmistrz Mikstatu, chcący by do tej listy dopisać tradycyjne święcenie zwierząt z okazji święta Rocha.

Kilka dni przed Bożym Ciałem mieszkańcy maleńkiej wioski zbierają kwiaty. Następnie od wczesnych godzin porannych układają zachwycające wzory z kwiatów, zwane również kwietnymi dywanami. W godzinach popołudniowych przechodzi procesja, które rozdeptuje kwietne dzieła.

Na końcu zwyczajem jest, że uczestnicy procesji zbierają kwiaty i gałązki roślin, którymi były ozdobione ołtarze. Gałązki młodych brzózek wtyka się w strzechy chałup i innych zabudowań, by ochronić je od pożaru i piorunów.

Rośliny zawieszone w narożnikach stodół, miały ustrzec zbiory przed robactwem i szkodnikami. Lekkie uderzenie gałązką po twarzy i wypowiedzenie życzeń: „Żebyś był zdrowy” miało dać zdrowie oraz sprawić, że niegrzeczne maluchy zamieniały się w anioły.

W uliczkach przylegających do kwietnych dywanów jest masa straganów z bardzo szerokim asortymentem. Taką wycieczkę można połączyć z wizytą z Zoo w Borysewie, termach uniejowskich lub termach poddębickich.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Zderzenie busa i osobówki o świcie
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr Kuźma
2 lat temu

Dzisiaj przypada również 26-ta rocznica tragicznie zmarłego żużlowca Rifa Saitgariejewa po 12-to dniowej walce o życie po upadku w piątym biegu meczu drugiej ligi z Unią Leszno. Pamiętajmy!

Tomasz63
2 lat temu

Dziękujemy Jarosławowi Kaczyńskiemu, że dzieki niemu możliwe są takie świentowania. Wracamy do tradycji sprzed wojny, bo komuna i Tusk wszystko chciały zniszczyć. Nie ma dla was miejsca PO i ich zwolennicy w Polsce

robol
odpowiada  Tomasz63
2 lat temu

Jakby nie komuna to dzisiaj bym miał 1200zł emerytury. Za komuny wypracowałem sobie wysoką emeryturę, pracując po 12 godzin cały tydzień. Zobaczymy jakie emerytury wypracują twoje dzieci, może będą miały 800 – 1000 zł. Tradycja to cofanie się do średniowiecza.

NWO
odpowiada  robol
2 lat temu

Emerytur za 30 lat nie będzie. ŚWIATOWY NOWY RZĄD już nad tym pomyslał..Eutanazje,Aborcje,związki jednopłciowe,minimalny dochód podstawowy-czyli marksistowski socjal.szczepionki itd itp.Reszte musimy sami sobie dopowiedziec dokąd to wszyatko zmierza

Bobik
odpowiada  robol
2 lat temu

Mogłeś za******alć 20 godzin na dobę, byłoby więcej, jakie emerytury dostaną twoje dzieci nigdy się nie dowiesz ,bo prędzej opuścisz ten padół, czego nie życzę, ciesz się chłopie tym co masz, inni mają gorzej

Rocznik 1990
odpowiada  Tomasz63
2 lat temu

Dla PO i ich wyborców, oraz ich mentora – Bolka z teką miejsce jest tylko w ROSJI!

Sikor
odpowiada  Tomasz63
2 lat temu

Nie posz tego głośno, bo jak Tusk się dowie że takie coś jest to te kwietne dywany zaraz znajdą się w pokojach u Georga Sorosa i Ursuli von der Leyen

Ostatnio edytowany 2 lat temu by Sikor
AR
odpowiada  Tomasz63
2 lat temu

Jedyne za co można podziękowac Jarosławowi i jego partii to jest wszechobecna drożyzna wszystkiego baranie jeden !

Global
odpowiada  AR
2 lat temu

Poszerz horyzonty i ujrzyj ze to co opisujesz ,dzieje sie globalnie na calym Świecie. Jeśli myslisz ze to sie dzieje tylko i nas i że w dodatku to wina rządu to masz bardzo zawężone pole widzenia i mierną wiedzę o tym,kto rządzi finansami swiatowymi i dokąd zmierza.

do ciemnogrodu
odpowiada  Global
2 lat temu

wyprany przez polską TVP jedz do Niemiec ,Francji zobacz na własne oczy jak tam ludzie żyją

Global
odpowiada  do ciemnogrodu
2 lat temu

Poczekaj jeszcze trochę i zobaczysz jak w tych krajach będą zyć.Obecnie we Francji i Niemczech jest totalny rozgardiasz jesli chodzi o praworządność. Nie wspomnę o islamizacji,nie mogę pominąć także pedofilii,która w tych panstwach dostała z góry ciche przyzwolenie.żyjesz chwilą.Troszkę się zrobiło gorzej i panikujesz.Każdy musi w swoim życiu trochę bidy przeżyć,nigdy nie będzie nonstop super.Taki kryzys miał miejsce juz w roku 2008,jednak ten obecny bedzie miał dużo większe.skutki i uwierz mi dzieje się to globalnie.Wybory w Polsce nie zmienią sytuacji w Europie czy Świecie. Zwróć uwagę na ruchy ludzi mających obecnie wiele do powiedzenia.Klaus Schwab,Bill Gates,Posiedzenie w Davos, spotkania Grupy Bildenberg,fundusz finansowy Black Rock,WHO,ONZ.Możesz też z ppdkulonym ogonem pokrzykiwać całe życie że to wina rządu i nie znaleźć odpowiedzi.

AR
odpowiada  Global
2 lat temu

poszerz horyzonty i wylacz tvp

Global
odpowiada  AR
2 lat temu

Jestem za….Ja wyłączyłem owe media kilka lat temu wstecz.Zasada jest prosta: jakie media,taki tok rozumowania u ludzi. Wiedzę należy czerpać z wielu innych dziedzin.Oraz myśleć mózgiem. W dzisiejszych czasach media wiekszosci są na łańcuszku wielkich korporacji,ktorym zależy abyś myślał zgodnie z ich kierunkiem.

Facet z głową na karku
odpowiada  Global
2 lat temu

Wiele osób nie myśli samodzielnie! Ludzie są osobnikami stadnymi. Jeden papuguje od drugiego – jak nie myślisz tak jak wszyscy, to się do Ciebie przestaną odzywać – niezaproszą na jakąś uroczystość (na którą do tej pory zawsze zapraszali), nie napiszą smsa, nie zadzwonią, itp. Proszę zobaczyć jaki mamy wysyp ,,klonów” wśród komentujących na tym forum ludzie uwielbiają być konformistami, są ulegli wobec narzuconych im trendów, nurtów, mody. A co do tych szarych eminencji wymienionych przez Pana, to oni pociągają za sobą masy ludzi. Robią to jednak pośrednio jak Soros – będąc inwestorem i zarazem zleceniodawcą projektów inżynierii społecznej, a od nich do wykonawców tych przedsięwzięć – daleka droga. Są to sprzedawcy iluzji i silnie oddziałują szczególnie na młodzież, która wykonuje dla nich REWOLUCYJNY PLAN, także jak im zagrają tak zatańczą – to ONI określają co na świecie jest 👍 a co jest 👎. Są jeszcze jednostki, które niedają sobie narzucić światopoglądu wykreowanego przez futurystów, ideologów transhumanizmu, czy post humanizmu i to właśnie tacy odważni, często osamotnieni i opuszczeni wojownicy, są głównym celem ataku bojowników tej rewolucyjnej machiny aby zniczyć oddolne ruchy oporu.

Global
odpowiada  Facet z głową na karku
2 lat temu

Dziękuję.

Rocznik 1964
2 lat temu

Brawo! Wszystko co jednoczy jest piękne.

Katol
odpowiada  Rocznik 1964
2 lat temu

Popieram !!! Jednoczmy się, aby pogonić wreszcie PiSiorów !!!

Layen
odpowiada  Katol
2 lat temu

Jak przyjdzie Tusk,to zlikwiduje Unie .przywroci nam caly nasz krajowy przemysł, przyzna się do tego komu upchnął złoża grafenu i napewno nie odda zydom Lasow Panstwowych .bedzie mam się żyło najlepiej na.Swiecie.i

18
0
Napisz co o tym sądziszx