Usuną tablicę z Armią Czerwoną z Ratusza. Niektórzy radni chcieli jej pozostawienia

Podczas wojny w Ukrainie niewiele jest osób popierających działania wojsk rosyjskich, zwłaszcza na cywilach, w tym dzieciach czy pacjentach. Obecna armia jest historycznym spadkobiercą Armii Czerwonej, która 17 września 1939 roku zaatakowała Polskę tuż po agresji hitlerowskich Niemiec na nasz kraj. Słowa pochwalne pod adresem radzieckich wojsk są do dziś eksponowane na pamiątkowej tablicy znajdującej się z przodu ostrowskiego Ratusza. Wkrótce się to zmieni.

Wydawać by się mogło, że obecni radni widząc co się dzieje w Ukrainie będą zjednoczeni w swojej decyzji. Dyskusja nt. tego czy pozostawić tablicę czy ją usunąć była mocno zagorzała. Za jej pozostawieniem opowiedzieli się radni z Platformy Obywatelskiej. W ostatecznym rachunku to radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość oraz niektórzy z Przyjaznego Ostrowa opowiedzieli się za jej zdjęciem. 7 radnych było przeciwnych, 5 wstrzymało się i 2 nie zagłosowało.

Niedawno prezes IPN zajął stanowisko:

– Apeluję do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie – podkreślał w wydanym oświadczeniu po wybuchu wojny na Ukrainie prezes IPN dr Karol Nawrocki. – Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi – dodał.

Wśród argumentów za jej pozostawieniem były podawane fragmenty relacji historycznych przybliżających moment starcia w naszym mieście wojsk hitlerowskich z Armią Czerwoną. Ta druga wspólnie z ostrowskimi partyzantami miała pokonać wojska hitlerowskie i dlatego postanowiono upamiętnić ten dzień tablicą na Ratuszu.

Powstaje pytanie czy jeśli obywatelem honorowym miasta Wrocławia został – co jest faktem – Adolf Hitler to do dziś powinno się go upamiętniać w reprezentacyjnym miejscu?

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Wydarzenia weekendowe - rozpiska
Subskrybuj
Powiadom o

97 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Historyk prawdy
2 lat temu

Gdy w styczniu 1945 roku wojska niemieckie zaczęły się wycofywać, Południe Wielkopolski znalazło się na linii frontu, ostrowskie AK włączone w plan „Burza” miało za zadanie powitać wkraczającą Armię Czerwoną w wyzwolonym przez siebie mieście; to samo zadanie wyznaczyli sobie żołnierze podziemia z Krotoszyna, Jarocina, Pleszewa. Niemcy wycofując się z polskich miast dokonywali masakry ludności, wysadzali mosty, elektrownie, stacje kolejowe, szpitale. Ostrowskie AK postanowiło do tego nie dopuścić. Pod dowództwem „Spirytusa” uderzyli pierwsi, udało im się zdobyć broń, motocykle, samochody a nawet czołg, z którego ostrzeliwali Niemców. Zgrupowanie „Lech” miało za zadanie chronić przed wysadzeniem węzły kolejowe, razem ze zgrupowaniem pod dowództwem „Spirytusa” z sukcesem ocalili przed wysadzeniem mosty Krotoszyński, elektrownie, fabrykę „Wagon” i most Odolanowski, po udanej obronie mosty zostały przez oddział „Lecha” rozminowane. Na ulicach   Ostrowa 23 stycznia pojawiły się patrole obywatelskie z biało-czerwonymi opaskami na rękawach, Ostrowianie wyzwolili sami swoje miasto ! Dzień później gdy do Ostrowa zbliżały się niemieckie oddziały gen. Nehringa, podziemna armia Ostrowa wraz z nowymi ochotnikami liczyła już  około tysiąca uzbrojonych obrońców, uderzenie wroga  przyszło od strony Czekanowa, ale AK odparło atak. Wojska Armii Czerwonej weszły do wyzwolonego Ostrowa 25 stycznia. Od razu rozpoczęło się „polowanie” na AK –owców, odbieranie broni, plądrowanie domów, gwałty i rewizje, że o okradaniu mieszkań Ostrowian i spustoszeniu fabryki rowerów nie wspomnę. 

Do: Historyk Prawdy
odpowiada  Historyk prawdy
2 lat temu

Uprzejma prośba o wskazanie źródła tych informacji.

Ostrowiak
odpowiada  Do: Historyk Prawdy
2 lat temu

Uprzejmie proszę :Książka P.Edmunda Jakubka „AK Ostrowski Ośrodek Armii Krajowej z 2005 roku-strony od 234 i dalsze.Polecam całą przeczytać !

do ostrowiaka
odpowiada  Ostrowiak
2 lat temu

No właśnie, dobra pozycja. Można w niej znaleźć zapisy jak czołgi armii czerwonej uratowały Ostrów przed pacyfikacją. str. 235 i 237

do tzw historyka prawdy wg pis
odpowiada  Historyk prawdy
2 lat temu

Pierwszy patrol czołgów armii czerwonej wjechał do Ostrowa w nocy 23 stycznia i pomógł obrońcom w zdławieniu resztek oporu oddziału Volksturmu, a drugi wezwany do Ostrowa przez dowódcę obrony miasta porucznika Budę, w ostatnim momencie uratował Ostrów przez tragedią. To akcja rosyjskich czołgów doprowadziła m.in. do spalenia samochodu pancernego z niemieckim generałem i doprowadziła do panicznej ucieczki tej grupy pancernej z przedmieść Ostrowa. A więc praktycznie uratowała nasze miasto. Edmund Jakubek „Ostrowski ośrodek Armii Krajowej” str. 235 i 237.

J23
2 lat temu

moja rodzinę kacapy wyzwolłyz rowerów, zegarków, srebra stołowego i…nocnika , wykręcili miediaziane klamki od drzwi – mysleli że to złoto ….a rodzinę trzymali pod karabinem jak plądrowali mieszkanie

Dyzma
odpowiada  J23
2 lat temu

Niestety tak było a do niektórych to nie dociera…

Tomasz
2 lat temu

Jasiu, jak uczciłeś kolejną rocznicę wyzwolenia Ostrowa? – pyta pani w szkole. Bawiliśmy się z tatą w ruskie wojsko tzn. włamaliśmy się do domu sąsiadki, ojciec ją zgwałcił, ja ukradłem jej budzik, żelazko i krany ,a na końcu to podpaliliśmy.
Dowcip stary ale aktualny. To tyle w temacie „wyzwolicieli”. Jak widać nic się nie zmieniło.

żurek
2 lat temu

A może by tak przy okazji usunąć tę śmieszną tablicę dewelopera.

Mieszkaniec
2 lat temu

Będzie miejsce dla prezydent Ostrowa napis będzie brzmiał Pani kredycik każdy będzie mógł rzucić jajkiem oblać farba lub napluc

Filip z konopii
2 lat temu

Na forum są ludzie którzy powinni się cieszyć że ich dziadków Niemcy nie puścili przez komin w Oświęcimiu.

marcin
2 lat temu

Jeszcze tylko w Wa – wawie zrównać z ziemią Pałac Kultury i Nauki i będzie GIT. W sumie uważam że przy dzisiejszym pierd…cu powinien być zniszczony jako pierwszy i wtedy cały ten pierdo…c miał by sens. A tak pokazuje jedno jakimi ludzie stali się prymitywami.

mariano
2 lat temu

Historia wyzwolenia miasta Ostrowa Wielkopolskiego przez Armie Czerwoną w 23 Styczniu 1945 roku była wielkim szczęściem dla wielu Ostrowian niewyobrażalnym szczęściem zwłaszcza dla tych co mieli być rostrzelani przez Niemców 24 stycznia … ’  Obecna armia jest historycznym spadkobiercą Armii Czerwonej ” być może i jest ale czy to samo nie można powiedzieć o Armii Niemieckim czy Armii Ukraińskiej że są spadkobiercami z przyzwoitości nie wymienię jakich armii

Towarzysz Wziatka z WKU
2 lat temu

Klub Koalicji Obywatelskiej zaliczył samozaoranie głosowaniem 7 głosów przeciw. Rozumiem, że dinozaur z epoki podpułkownik LWP, że ciało pedagogiczne z PZPR ale żeby też cała reszta młodzieży? Zaczadzona politycznie ekipa z przewodniczącym znanym z kultury osobistej wysokich lotów „Gnój w Radzie Miejskiej” (tytuł artykułu w Kurierze Ostrowskim)

masztalski
2 lat temu

Niedługo Adolfa oczyszczą z zarzutów powiedzą że nie był taki zły , przez Polskę przejeżdżał i cukierki dzieciom rozdawał a prawdziwym wrogiem byli sowieci…

WOLF
odpowiada  masztalski
2 lat temu

Prawda Adolf był spoko ziomem. Jak by skończył robotę jak trzeba dziś za sznurki na całym świecie nie pociągały by pejsate beznaplektowce. A tak pejsate hazary mają w garści cały świat i sprowadzą go na dno.
AdolF wiedział co robi.

97
0
Napisz co o tym sądziszx