Upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Złożyliśmy kwiaty w miejscach pamięci pod tablicami na ścianie kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego oraz przed budynkami przy ul. Sienkiewicza.

Tablica na świątyni upamiętnia dowódców i żołnierzy kontynuatorów Polskiego Państwa Podziemnego, „Żołnierzy Wyklętych” z wielkopolskiej samodzielnej grupy ochotniczej „Warta”.

Druga na budynku dawnej milicji przy ul. Sienkiewicza przypomina o „Pomordowanych, Więzionych i Prześladowanych w latach Terroru Stalinowskiego”. Natomiast trzecia z tablic upamiętnia powołanie Sztabu Dowodzenia WP Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej WARTA.

CZYTAJ  Do zbrodni użył siekiery lub maczety

52 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Karina
10 miesięcy temu

Chyba PRZEKLĘTYCH ! Tak nazywa ich mój dziadek !

ola
10 miesięcy temu

Mordowali i grabili sąsiadów którzy obsiewali z głodu pola ziarnem od władzy ludowej .Bardzo kontrowersyjna postawa bohaterów.

polska
10 miesięcy temu

TAK w IPN pisze o tym bandycie Błysku- ale nie piszecie o jego rozbojach, morderstwach na niewinnych ludziach, rolnikach co do nich strzelali jak bronili krów, koni, itp,. jak chłop w nocy ich nastał we własnym gospodarstwie. Nie piszecie o kobietach mordowanych jako matki czy żony.
O spalonych domach, gospdarstwach, spalonym zbożu itp. Szkoda polemiki . Swiadkowie zyją .
Jedz na wioski gm. Przygodzice, Ostrzeszów, Syców, odolanów itp ., posłuchaj żyjacych świadków . Tam jakoś mała , albo wcale jest o bohaterze- gówniarzu Błysku- zaś duzo o czystym bandycie i jemu podobnych z tego rejonu. Naocznie dosyc sie nasluchałem swaidków tamtych czasow- koniec tej polemiki. Jak macie odwagę zapraszam w te gminy, powiaty,- posłuchacie prawdy od jeszcze naocznych swiadków ich rodzin.

Polak Patriota
odpowiada  polska
10 miesięcy temu

Bandy były celowo tworzone przez UB, KBW, i NKWD aby pod pretekstem tz,, ludzi z lasu” rabować ludność i mordować niewinnych aby ci w odwecie kapowali leśnych co do miejscach ich pobytu. Ludzie ,,czerwonej zarazy” celowo nękali chłopków aby zegnać na Błyska i jego ludzi, później szła fama że jeden z drugim kapuś ,TW współpracuje z czerwonymi więc Błysk tych kapusiów eliminował przez to szło nie zadowolenie ludności z jego działań… Większość z tych pokrzywdzonych Błyska na oczy nie widziała wystarczyło że wyszli z lasu przebierańcy z UB, KBW i się przedstawili Błysk z ludźmi i tak na jego konto robili ,,rozróby” a zła fama o,, Błysku” szła po okolicy.Jak na młodego chłopaka bez przeszkolenia bojowego robił akcje niczym obecny GROM, Podczas wojny działał na wschodzie Polski z ramienia AK wykonywał wyroki śmierci na konfidentach Niemieckich później Ruskich dlatego był taki niewygodny dla,, czerwonych” w powiecie Ostrowskim jego działania militarne to były pieszczoty z miejscowymi czerwonymi do tego co robił na wschodzie ps ,,Błysk” tz. szybki jak błyskawica . Cześć i Chwała Bohaterom !!!

Ostatnio edytowany 10 miesięcy temu by Polak Patriota
benton
10 miesięcy temu

skąd ta inteligentna trójca i może wielokrotnie przekleta z korzeniami partyjnymi

ROCKY
10 miesięcy temu

Z opowieści przodków pamiętam, że powojenni partyzanci to były największe k*rwy Polski Ludowej na równi z ubekami. Nieroby, złodzieje i mordercy. Historie jak bili lub mordowali nauczycieli tylko dlatego że był łatwym celem zatrudnionym przez państwo. Okradali chłopów którzy po wojnie od zera odbudowywali swoje gospodarstwa. Mścili się na ludziach którzy zamiast bawić się w nową wojenkę woleli zakładać rodziny i odbudowywać kraj. Fakt, wówczas rządził terror, egzekucje, łapanki na bohaterów wojennych były na porządku dziennym ale logicznie myślący wiedzieli że to wszystko to zasługa Anglików i Amerykanów którzy zdradzili – oddali cały wschód kontynentu Stalinowi.

NO RESPECT
10 miesięcy temu

Dla mnie bohaterem był ten kto walczył ze zbrojnym najeźdźcą. Kto choć raz strzelał do bezbronnych cywili, ten na miano bohatera nie zasługuje. Nie zawsze zasługuje na miano zbrodniarza, bo były różne sytuacje (np. wykonywanie wyroków na zdrajcach), ale pomników bym im nie stawiał. Każdy z nich powinien podlegać indywidualnej ocenie.

do Andrzej
10 miesięcy temu

Błyska spotkała kare jak kazdego bandytę. W tym czasie nikt madry nie chciał wojny, bólu, okupacji. Sługusy szlachty z Londynu – ps. parobki z majątków, strachem i obiecankami dawali sie namówić do mordów. Ludzie chcieli zyc, pracowac,uczyc dzieci w spokoju a nie wojny . BŁYSK i jemu podobni walczył- mordowali w utopijnej wojnie. Szansa była ale 70 lat do przodu i sie udało .
Kim był p.s BLYSK – gówniarzem co skrzyknął ciemnote wokól siebie i myslała,ze karabinkiem, strachem, mordem poderwie naród do III wojny swiatowej i w tym czasie utopijnej wolnosci.
Mordowanie, napady rabunkowe, w imieniu walki, to byl cel Błyska. Ludzie z tych miejscowosci zyja i inaczej to widza i opowiadaja o tych bohaterskich czynach band rabunkowych.
Dzisiaj nastepne młode pokolenie jest politycznie kołowane w skrzywionej historii tamtych czasów – a kto skorzysta? POLITYCY, cwaniacy i polityczni zlodzieje. Kto straci ? młodziez ,dzieci i normalni ludzie.

Prawdziwy patriota
odpowiada  do Andrzej
10 miesięcy temu

W ciemnocie to ty cały czas siedzisz Putinowski pachołku. Ludziom twojego pokroju szli w tych czasach do miicji i żyli jak pączek w maśle kosztem tych pokrzywdzonych. 👎Część i chwała bohaterom!!! ✊

kier
odpowiada  Prawdziwy patriota
10 miesięcy temu

…..chyba że któregoś z tych co „żyli jak pączek w maśle” wyklęci nie zamordowali… z całą rodziną, i dzieci też !
Bo z kim po wojnie oni walczyli, kogo zabijali …….polaków !

do matoła ze wsi typu bohater
odpowiada  Prawdziwy patriota
10 miesięcy temu

jaki bohater ? parobek z dworu bez butów w jednej obesranej koszuli- no chyba że w nocy dokonał 1946 roku napadu bandyckiego i żołnierza wojska Polskiego, któremu strzelając w plecy z krzaków, zabrał pierwsze w zyciu buty. Taki to był bohater matole,- do szkoły, do archiwum IPN a nie prawicowe-nacjonalistyczne wiece typu Kalisz. Ale czy ty sam cos z tego bys zrozumiał? czytajac te wypociny raczej-na pewno NIE

Do do nieuka z czworaków
odpowiada  do matoła ze wsi typu bohater
10 miesięcy temu

Właśnie oficjalne wiadomości IPN mówią o działalności Błyska. Widać kto tu nie doczytał. Ale tak jest jak kmiotek dorwie się do internetu kończąc wcześniej kilka klas zbiorczej szkoły gminnej. A matolem to jest ktoś twojego pokroju chloptasiu kto oczernia innych samemu nie zadając sobie trudu żeby zweryfikować informacje. Część i chwała bohaterom, a Putinowskim trollom 👎👊

Do do matoła z PGR
odpowiada  do matoła ze wsi typu bohater
10 miesięcy temu

Sklej warę oszołomie bo tylko dolewasz oliwy do ognia. Chyba Putin ci płaci za trolowanie. A co do wiedzy o Błysku – wystarczy poczytać w archiwach (tylko tam pisze po Polsku, możesz mieć problem).

Polak Patriota
odpowiada  do Andrzej
10 miesięcy temu

Błysk i inni wyklęci nie mieli co szukać z swym walecznym życiorysem w powojennej Polsce tak czy tak zostali by zgładzeni byli by zbyt niebezpieczni dla powojennego ustroju Polski Ludowe, mieli swój honor nigdy by się nie podporządkowali czerwonej zarazie, więc wybrali walkę może dla niektórych bez sensu ale przynajmniej wierzyli w wolność ! woleli umrzeć w męczarniach niż pójść na współprace z UB.

Ostatnio edytowany 10 miesięcy temu by Polak Patriota
prawdziwy ubek
odpowiada  Polak Patriota
10 miesięcy temu

oliwa zawsze jest na górze – kończąc ta polemikę o tym bandycie p.s błysk – podsumuję twoje wypociny:
System PL -tworzył prowokacyjne bandy NKWD, MO,UB itp., i to oni swoim w plecy strzelali, rąbali siekierami – milicjantom, wojskowym, UB , mierniczym od ziemi,rolnikom małorolnym, ale i ich rodzinom – zony, matki .Tej patriota, gdzie ty to wyczytałeś,usłyszałeś ? pewnie TVP1 19.30 jedyne prawdziwe treści . no to nic dziwnego . Jedz w teren posłuchaj ludzi, a nie słuchaj tych treści TVP1. bo do końca mózg ci sie zlasuje . PS. w IPN
czytałeś relacje świadków, meldunki itp ? Zgoda, ceść to moze i manipulacja – ale rodziny ofiar to chyba nie . Koniec polemiki . Czas na lekarza specjalistę, omijaj NFZ -prywatnie.

Polak Patriota
odpowiada  prawdziwy ubek
10 miesięcy temu

Odp. krótko po twych wypocinach ,,ubeku” , w tej chwili można doskonale zrozumieć i usprawiedliwić dlaczego ,,Błysk” eliminował fizyczne z społeczeństwa takie ,,czerwone ” chwasty, takich ludzi się nie leczy, najtańszym sposobem jest fizyczna eliminacja . Cześć i chwała bohaterom !!!

Ostatnio edytowany 10 miesięcy temu by Polak Patriota
prawdziwy
odpowiada  Polak Patriota
10 miesięcy temu

i wrescie sie podniecileś i napisałes prawdę : usprawiedliwic fizyczna eliminację społeczenstwa co nie chce wojny,bólu,smierci,itp., Własnie to robi Putin . I to robił podobnie ten fałszywy patriota B///, a ty to powielasz. Zobacz ilu znalezłeś osob popierajacych ciebie i putinowskie metody eliminacji spoleczenstwa. KONIEC .
Proszę innych nie ponizac sie w polemice z tym eliminatorem spo..

Polak Patriota
odpowiada  prawdziwy
10 miesięcy temu

z twych wypocin wynika że jak Polska zostanie zaatakowana przez obce mocarstwo nie weźmiesz karabinu w rękę , nie będziesz bronił kraju tylko będziesz próbował się dogadać z wrogiem co oznacza nie nic innego jak że będziesz kolaborował aby przeżyć …jak szczur dostosujesz się do panujących warunków …pamiętaj konflikt wisi w powietrzu, jak dojdzie do niego stań po właściwiej stronie .. już wiesz jak kończą zdrajcy i kapusie… Takich wyroków w imieniu Podziemnego Państwa Polskiego podczas drugiej wojny światowej wykonano tysiące… Cześć i chwała bohaterom !!! Śmierć wrogom ojczyzny!!!

juz
odpowiada  Polak Patriota
10 miesięcy temu

facet ,nieuku ,juz nie jestes śmieszny ale głupi -patriota ale i idiota. przestań, nikt juz nie czyta.daj spoko,zaśmieciłeś to forum.

Gimbo
10 miesięcy temu

Niezłomni nie mordowali a zabijali czerwonych Zdrajców ale teraz ich Potomkowie żyją w Ostrowie i popierają Bandziora Putina

Do Gimbo
odpowiada  Gimbo
10 miesięcy temu

Zgadzam się z tobą w 100 %. Takie rzeczy jak niektóre trolle na forum mogą tylko wypisywać potomkowie czerwonych zdrajców. Część i chwała bohaterom!!! ✌️

kier
odpowiada  Gimbo
10 miesięcy temu

historii dzieciaku to ty uczyłeś się na wiecach pisu …chyba, albo wcale ….

Ksiądz Antoni
10 miesięcy temu

Wszystko na pokaz

Do "Patriota"
10 miesięcy temu

Dzięki takim bohaterom AK mamy dzisiaj wolną Polskę i możemy pomagać innym ofiarom agresji, których zaatakował schizofrenik o twojej mentalności. A tacy jak Ty to chyba są na przepustce z białego domku bo takiego debilizmu który ty prezentujesz dawno nie widziałem. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

turbo
odpowiada  Do "Patriota"
10 miesięcy temu

Dyc to nie są bohaterzy AK. Rozkazy byly zgola inne. To czubki, jakich i dzis niemalo

52
0
Napisz co o tym sądziszx