Będą protestować przeciwko przymusowi testowania dla niezaszczepionych

Udostępnij
Tweet

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wycofał się z ustawy „lex Hoc” i złożył do procedowania kolejny projekt ustawy mający zmuszać osoby do wykonywania testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. W przeciwnym razie będą narażeni na zapłatę odszkodowania osobie, która się zarazi. Protest przeciwko temu projektowi już jutro, we wtorek o godzinie 17.

Według tej ustawy nie będą miały znaczenia status ozdrowieńca czy fakt zaszczepienia się. Wszystko będzie zależało od pracodawcy. Jeśli ten się zdecyduje, będzie mógł wymagać by pracownicy wykonywali raz w tygodniu test. Te będą bezpłatne, ale koszt będę ponosić wszyscy podatnicy. Brak negatywnego wyniku wiązać się ma z odpowiedzialnością odszkodowawczą.

Projekt ustawy nazwano „drukiem 1981”. Projekt ustawy zakłada, że pracownik, który nie poddał się testowi diagnostycznemu, nadal będzie świadczył u pracodawcy pracę na dotychczasowych zasadach (nie będzie z tego względu delegowany do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy bądź wykonywania pracy innego rodzaju), jednak w przewidzianych w projekcie ustawy sytuacjach będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS­‑CoV­‑2.

Czy da się udowodnić, że zostaliśmy zakażeni przez osobę bez negatywnego testu? Sprawa jest wątpliwa, ponieważ każdy z nas ma kontakt z osobami poza pracą, chodzi do sklepów, firm usługowych i w każdym miejscu może dojść do zakażenia dowolnym wirusem, a zwłaszcza SARS-CoV-2. Kilka lat temu mieliśmy ognisko zakażeń żółtaczką. Pierwsze potwierdzone zakażenie wykryto w jednej z firm oferujących żywność. Na facebooku kilka osób zaczęło podawać nazwę firmy w kontekście źródła zakażeń. Przedsiębiorstwo pozwało te osoby (osoby odpowiedziały na wiadomość prywatną od policjanta, który poprosił je o podanie danych do wezwania). Sąd przyznał, że brak jest możliwości udowodnienia, że zakażenie osoby „Y” miało związek z firmą „A”. Odwracając ten przykład trudno będzie udowodnić w sądzie, że zakaził nas pracownik, a nie ktoś inny.

Izolacja pracownika bez testu
W proponowanych przepisach nowej ustawy znalazł się także zapis, który ma dać możliwość uzyskania skierowania od odbycia izolacji od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie badania, kiedy lekarz uzna że istnieje podejrzenie że pacjent jest zakażony.

Testy w szkołach i urzędach
W art. 9 projektu z kolei zapisano możliwość nałożenia przez Prezesa Rady Ministrów, ministra, kierownika urzędu administracji publicznej, kierującego jednostką organizacyjną realizującą zadania publiczne oraz organ prowadzący szkołę lub placówkę w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID­‑19, na jednostki podległe lub nadzorowane oraz szkoły lub placówki, obowiązku żądania przez te jednostki od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS­‑CoV­‑2.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?
Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z uwagi na jej szczególny charakter i konieczność pilnego zastosowania projektowanych w niej przepisów. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie sejmowej, projekt został skierowany do pierwszego czytania w komisji zdrowia.

Na jutro zaplanowano protest przeciwko tej formie ustawy. Osoby chcące wyrazić sprzeciw mogą przyjść o godzinie 17 przed ostrowski Ratusz.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

64 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
O! Kolejni
2 lat temu

O! Marek się bardzo zdenerował. Przeszkadzają mu śmierci nieszczepów.

Do marek M
2 lat temu

W przypadku osobnika o nicku O! Kolejni można śmiało stwierdzić przypadek beznadziejny. Ten gość od kilku tygodni wypisuje w każdym artykule o tematyce covidowej do kilkunastu „wypowiedzi”, bo nie są to jego słowa tylko ściągnięte wpisy z innych artykułów. Żadnego swojego zdania. Po prostu najlepiej nie reagować bo nic to nie da.

Alibaba
2 lat temu

Tak tak rozpieprzyliście sobie organizmy. To Was najwięcej boli,wcisneli wam bajeczke o złotym środku.Ale trzeba być naiwnym

Gość
2 lat temu

Oj gdyby premierem był Donek to by się działo …

64
0
Napisz co o tym sądziszx