Ostrów stawia na wodór

Udostępnij
Tweet

W Ostrowie Wielkopolskim odpady będą przetwarzane w wodór. Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim będzie współpracować z europejską firmą Hydrogen Utopia International PLC. Podpisano list intencyjny na budowę instalacji do przetwarzania odpadów na wodór.

– Rynek wodorowy jest w fazie rozwoju, ale staje się on wielkim rynkiem i musimy to sobie uświadomić. W 2021 roku Ostrów Wielkopolski został członkiem Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Chcemy wykorzystać potencjał naszego regionu i włączyć się w światowy łańcuch dostaw i wartości gospodarki opartej na wodorze. Stawiamy na przyszłość, odnawialne źródła energii, neutralność klimatyczną – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Hydrogen Utopia International PLC („HUI”) to firma będąca pionierem w dziedzinie technologii przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na wodór. Jej polska spółka Hydropolis United sp z.o.o., podpisała list intencyjny („LOI”) z RZZO.

– Wierzymy, że tylko technologie przyszłości mogą zapewnić Ostrowowi Wielkopolskiemu dobrobyt i pozycję, na którą zasługuje. Jesteśmy dumni z tego, że dostarczamy naszym klientom to, co najlepsze i wierzę, że instalacja HUI do przetwarzania odpadów plastikowych na wodór ma potencjał, aby rozwiązać globalny problem plastiku i zapewnić nam cenną energię, której potrzebujemy – zaznacza Marzena Wodzińska, prezes RZZO.

– Ambicje RZZO jako firmy, ściśle współpracującej z samorządem miasta Ostrowa Wielkopolskiego, wyraźnie pokazują, że razem mają ambicję, aby być na czele gry. Ich duch przedsiębiorczości i myślenie przyszłościowe jest namacalne. Dążenie do wdrażania technologii przyszłości w regionie jest piorunujące. Moje spotkanie z RZZO i Urzędnikami Miasta było bardzo pozytywne i jestem pewna, że każdy z nich zrobi wszystko, aby pomóc we wdrożeniu systemu HUI do przetwarzania odpadów plastikowych na wodór w regionie – mówi Aleksandra Binkowska, Prezes Zarządu HUI.

Proces HUI przetwarzania odpadów plastikowych na wodór, wykorzystujący technologię DMG®, jest wydajną, solidną, naukowo ugruntowaną i przyjazną dla środowiska technologią, która przekształca zużyte tworzywa sztuczne w źródło energii. Systemy te są skalowalne i można je dostosować do specyfiki i charakterystyki danego miejsca. Zakład może być zbudowany na powierzchni zaledwie 1,5 hektara i z łatwością połączony z istniejącymi obiektami utylizacji odpadów. HUI nabyło wyłączne prawa do wprowadzania technologii DMG® na rynek węgierski, polski i grecki oraz prawa niewyłączne dla reszty świata.

CZYTAJ  Rodzina trafiła do szpitala. Jechali BMW

W celu zapewnienia udanego wdrożenia systemów HUI zawarło silne sojusze z wiodącymi graczami w swoich dziedzinach, takimi jak Linde (wiodący światowy koncern gazów przemysłowych), Sweco (jedna z wiodących europejskich firm konsultingowych w zakresie inżynierii, technologii środowiskowych i architektury) oraz Electron Thermal Processing (holenderski dostawca specjalistycznych systemów obróbki cieplnej).

– Instalacja planowana w RZZO będzie miała zdolność przetwarzania do 40 ton odpadów z tworzyw sztucznych na dobę i produkcji do 2-3 ton wodoru na dobę oraz energii elektrycznej i cieplnej. Dołożymy wszelkich starań, aby pozyskać dla zakładu zewnętrzne źródła finansowania.. Planujemy również, by produkowana energia cieplna była wprowadzona do miejskiego systemu ciepłowniczego, co w znaczący sposób zminimalizuje niekorzystne wzrosty cen – komentuje Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Pilna potrzeba uporania się z rosnącą ilością odpadów z tworzyw sztucznych w połączeniu z rzeczywistym rozmachem w wykorzystaniu wodoru ze źródeł odnawialnych może utorować drogę do szybkiego wdrożenia i inwestycji w instalacje HUI.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Spółki: www.hydrogenutopia.eu

O Hydrogen Utopia International PLC

HUI dąży do stania się jedną z wiodących nowych firm europejskich specjalizujących się w przetwarzaniu mieszanych odpadów tworzyw sztucznych nie nadających się do recyklingu w paliwa bezemisyjne, nowe materiały lub rozproszone ciepło odnawialne.

Instalacja HUI wykorzystuje mieszane odpady z tworzyw sztucznych, które niepodlegają recyklingowi jako surowiec i przetwarza je w syngaz, z którego można wytwarzać nowe produkty i energię.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

20 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wielbiciel
1 rok temu

Oby Utopia nie podzieliła losu linii sortowania w RZZO-„w śpiączce”.

Nic(k)t
1 rok temu

Wyjdzie z tego napewno wielki HUI

lll;;;
1 rok temu

firma UTOPIA dobra nazwa . klejny finansowy pomysł władz ostrowa wlkp ., jak z tym PKP .
Kto zarobi a kto straci ??? ot pytanie. Kto sfinalizuje ?? ot pytanie.
My podatnicy durnie,- a koperty rozdane.

Laaa
1 rok temu

Brawo. To akurat się chwali… a jakby jeszcze przy tym za kilka lat powstała miejska stacja paliw z wodorem dla aut, to byłaby przyszłość.

Mieszkaniec.
1 rok temu

Odór już mamy .

Eryk
1 rok temu

A po co? Przecie Klimkowo choinki świąteczne znowu zbiera. Spoli i prund będzie i ciepło bedzie… wszystko bedzie

Andrzej ze Sulmierzyc
1 rok temu

Wolałbym spalarnie w Ostrowie teren dobry na taką inwestycje

oo
1 rok temu

I ..uj znowu cena śmieci w górę ,bo jakiś cymbał będzie eksperymentalne instalacje stawiał!!!!!

js
1 rok temu

Coś się robi – źle. Nie robi się nic – źle. Nie znając szczegółów inwestycji, technologi itd. wypowiadają się znawcy wszystkiego. Oczywiście krytycznie. Bo im się wydaje, bo oni uważają itd. A wiedza żadna. Chodzi tylko o bezzasadną krytykę wszystkich poczynań, inwestycji? Ludzie opanujcie się i nie mielcie jęzorami bez powodu. Często się okazuje, że to co u nas niemożliwe, na zachodzie działa i przynosi korzyści.

xXX
1 rok temu

przecież to będzie szary lub czarny wodór – nie zielony z OZE. Na taki będą dotacje ?

20
0
Napisz co o tym sądziszx