Krotoszynianin wymyślił inkubatory

„Doktor inkubator” – tak potocznie nazywano urodzonego w Krotoszynie Żyda, który wymyślił inkubatory i zrewulocjanizował neonatologię. Michael Cohen ukończył studia medyczne we Wrocławiu, Lipsku i Berlinie. Jego historia jest zaskakująca.

Praktykę lekarską podjął w Paryżu. W roku 1896 roku udał się na wystawę przemysłową do Berlina, gdzie zaprezentował pionierskie urządzenie, znane dziś jako inkubator.

Do tamtego czasu nie potrafiono ratować wcześniaków. Niestety praktykowano metodę odkładania dzieci na bok, co bezlitośnie skazywało je na śmierć. Było to często spowodowane niewykształconymi płucami.

Doktor Cohen na potrzeby wystawy w Berlinie wypożyczył wcześniaka z miejscowego szpitala. Po sukcesie zaczął prezentować urządzenie na ważnych uroczystościach. Już na początku XX wieku pan Cohen trafił do Nowego Jorku. Tam zmienił nazwisko i zyskał sławę jako Martin Couney „Incubator Doctor”. To co może szokować to fakt, że pierwotnie wystawiał wcześniaki w pokazowym pawilonie wesołego miasteczka w Nowym Yorku. Były swoistą atrakcją cyrkową.

Dzięki ciekawskim widzom zapewniono finansowanie pierwszego ma świecie oddziału neonatologicznego. Zatrudnieni zostali lekarze i pielęgniarki.

W tamtych czasach uważano, że sztuczne podtrzymywanie życia jest występowaniem przeciwko boskiej decyzji skazującej dzieci na śmierć. Argumentowano to faktem, że same nie potrafiły przeżyć.

Inkubatory Couney’a miały 1,5 m wysokości, szklane ścianki i stalową konstrukcję. Termostat regulował temperaturę podgrzewając gorącą wodą posłanie dziecka. Specjalna rura pompowała oczyszczone z zarazków, przechodzące przez antyseptyczną wełnę powietrze.

Powszechnie zaczęto stosować inkubatory dopiero od lat ’40 XX wieku.

Przez 50 lat zajmowania się dziećmi Couney uratował ok. 6,5 tys. niemowląt. Zmarł w roku 1950.

POLECANE NEWSY
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
@pytek2
6 miesięcy temu

Księżyc!

Szopka w ujjjj
6 miesięcy temu

Michał z jednej strony teraz spotykasz sie z takim chlopakiem czy dziewczyna co jak się urodzili mieli pare gtam nie rozwiniete narzady rozne itp i nie mowcie ze takie osoby nie maja problemu z płodnością

michał
6 miesięcy temu

Obecnie ratuje się dzieci niewiele po 20 tygodniu ciąży, kruszynki ważące po kilkaset gramów. A jednocześnie są ludzie, którzy twierdzą że to tylko zlepki komórek, nie będące ludźmi.

ktos cos
6 miesięcy temu

Chciałam sie dowiedziec gdy np ratujemy taką dziewczynke 600 g i ona przezyje do etapu dojrzewania czy nie ma problemu by dalej miec potomstwo takie nie rozwiniete dziecko ktore wazy mniej niz torebka cukru prosze nie hejtowac pytam sie z medycznego punktu

Lp
6 miesięcy temu

Dzięki temu urządzęniu ratujemy teraz miliony dzieci. Od kilkunatu lat na nasze oddziały trafiają małe kruszynki po 500, 600 gramowe które dawniej nie miały możliwość przeżycia, teraz – mają tą szanse. I jak uda nam sie uratować i wraca ta mała kruszynka po roku czasu tylko z rodzicami na odwiedziny by sie pokazać to aż płakać się chce z radości

pytek2
6 miesięcy temu

A o kaczyńskich vel kelsztajnach zapomnieliście co ”wymyślili”?

Do Aneta
6 miesięcy temu

Aneto.Wystarczy żeby dopuszczono do głosu żyjących świadków wydarzeń z Jedwabnego oraz aby dokończono ekshumację w celu ukazania rzeczywistych sprawców zbrodni.Schudrich już po znalezieniu pierwszej niemieckiej łuski rozkazał przerwać ekshumację, ponieważ wyszloby na jaw poważne klamstwo ,bzdura na temat tej zbrodni,którą Oni karmią świat. A tak caly Swiat wierzy w klamstwo ale pieniążki, ktorych się domagają będą płacić przez pokolenia nasze dzieci,wnuki,prawnuki.Większość ludzi nie wie o tym .Większość ludzi daje się nabierać na manipulacje chociażby dziejące się wokół mało istotnych spraw a sprawy tak poważne jak ta są wyciszane ,ponieważ każde słowo Prawdy traktowane jest już jako antysemityzm. Mimo że jest prawdą. A kłamstwa z ich strony nikt nie traktuje jako np.Antypolonizm.

Last edited 6 miesięcy temu by Do Aneta
Aneta
6 miesięcy temu

To może zabiorą głos te rzesze osób obwiniających Żydów o całe zło świata, których dzieci korzystały z inkubatorów ….

Ajj Wajj
6 miesięcy temu

Ten artykuł to pewnie w ramach rekompensaty za negatywne komentarze w kierunku tej Nacji pod artykułami o spaleniu statutu..Ta Nacja bardzo lubi rekompensaty…Ojj bardzo lubi.

senortakaprawda
6 miesięcy temu

Uderzające podobieństwo do Pana Rajskiego. Może się mylę?

12
0
Napisz co o tym sądziszx