OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Nauczą pisać urzędników

Język, którym posługują się urzędnicy różnych szczebli samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko – Ostrowska, ma być prosty i przejrzysty. Ułatwi to komunikację z mieszkańcami. Stowarzyszenie zmianę sposobu pisania zleci specjalnej grupie badawczej naukowców. Wartość tego zadania nie przekroczy kwoty 130 tys. zł.

Każdy kto zetknął się z urzędowym pismem wie, że często zwroty w nich zawarte napisane są trudnym, specyficznym językiem. Niełatwo przebrnąć przez urzędowe sformułowania, a przecież wszystko, co można powiedzieć, można powiedzieć prosto. Dlatego Aglomeracja Kalisko – Ostrowska wprowadza u siebie standard prostego języka w ramach projektu „Prosto i Kropka”.

Urzędnik też człowiek i w domu, na ulicy czy w codziennych sytuacjach nie posługuje się urzędniczą nowomową, tylko komunikuje się zrozumiale, jak każdy obywatel. By ten standard przenieść również do urzędowej komunikacji: obsługi klienta czy pism, Aglomeracja szuka firmy, która odpowiednio przeszkoli urzędników i wskaże na błędy popełniane do tej pory.

Przedmiotem zamówienia będzie przeprowadzenie niezbędnych prac badawczych, naukowych w zakresie badań nad komplikacją formalną tekstów kancelaryjnych z wybranych Urzędów Członków Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska i Biura Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko- Ostrowskiej oraz wdrożenie zasad prostego języka i komunikacji w Urzędach Członków Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowskiej oraz Biurze Stowarzyszenia – czytamy w zapytaniu ofertowym AKO.

Wykonawca usługi będzie musiał przeanalizować 130 pism i dokumentów urzędniczych, przeprowadzić 2- godzinne wykłady nt. zasad „plain language” i przeszkolić „liderów prostego języka”  w każdym z 24 urzędów należących do AKO.

Ponadto usługodawca przeprowadzi praktyczne warsztaty 3- 4 godzinne dla „liderów” i stworzy poradnik/ wzornik „Księgi praktyk językowych w AKO”.

Aglomeracja dba tutaj o to, by jakość usługi była na wysokim poziomie, dlatego prostego języka ma uczyć wykwalifikowana kadra.

Kierownik/koordynator zespołu badawczego – osoba z wykształceniem związanym kierunkowo z przedmiotem zamówienia, z tytułem naukowym doktora habilitowanego, który w okresie ostatnich 5 lat (przed terminem wyznaczonym do złożenia oferty) brał czynny udział (jako koordynator lub członek zespołu) przy wdrażaniu zasady prostego języka i komunikacji w co najmniej 3 instytucjach publicznych, Zespół badawczy – co najmniej dwie osoby z tytułem naukowym doktora, wykształcenie związane kierunkowo z przedmiotem zamówienia; – czytamy w specyfikacji zamówienia.

Oferty można składać do 21 października w biurze SAKO. Cały proces wdrażania prostego języka ma się zakończyć do września 2022 roku.

POLECANE NEWSY
18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jacek
1 miesiąc temu

Całe towarzystwo w UM do szczegółowej WERYFIKACJI KWALIFIKACJI!

bat
1 miesiąc temu

Do abc 100/100 – takich mamy urzędników ,nikt by tego lepiej nie określił.

Nienauczycielka
1 miesiąc temu

Oklejenie folią za 400.000zł klamek, pamiętamy.

bc
1 miesiąc temu

OJ ludzie, ludzie jak Wy nic nie rozumiecie!
Przecież właśnie o to chodzi, żeby te pisma były napisane takim niezrozumiałym językiem.
Maja brzmieć mądrze (zaznaczam brzmieć, a nie być mądrze napisane) i na tyle niezrozumiale, żebyście nie napisali odwołania tylko patrzyli na urzędnika jak w święty obrazek.
A teraz nie wiadomo jaki matoł wychylił się przed szereg i chce to zepsuć.

Karol
1 miesiąc temu

Znowu jest okazja do wyprowadzenia państwowych pieniędzy z naszych podatków. Bo jak wytłumaczyć kilka godzin ,,szkolenia” na kwotę 130 000 zł? Wprawdzie nie mam doktoratu i habilitacji, ale chętnie nauczę ich poprawnie pisać pisma nawet za połowę tej kwoty! Będzie i prosto i tanio!

Iris
1 miesiąc temu

Pisma urzędowe są często napisane niezrozumiałym językiem. To fakt. Niestety wielu odbiorców nie potrafi czytać ze zrozumieniem nawet prostego tekstu. O sprawności pisania nie wspomnę. No takie mamy teraz społeczeństwo. Nieczytate, niepisate. Pewnie do szkoły mieli pod górkę.

Maria
1 miesiąc temu

Kto znowu się wzbogaci, szkoląc urzędników po szkole, z zasad prostego języka i komunikacji?

Sas
1 miesiąc temu

Po co te zabiegi za grubą kasę ? Wystarczy aby nakazać urzędnikom słuchania uwag od petentów!

yvicici
1 miesiąc temu

urzednik pisze tak zrozumiale jak na to pozwolisz- nie rozumiesz, mało merytorycznie zwrot przez wojewodę o wykładnie prawna, zrozumiałą dla stron. Traktuje cię urzędas jak intruza to twoja wina , traktuj go podobnie-bo to ty płacisz matołowi pensyjkę z podatków. Jest nie kompetentny ? – pisz do wojewody skargę. Nie robisz tego, wiec kogo wina ? . Sołtys analfabeta ? kogo wina ? – Twoja, Nas bo to my wyborcy wybieramy takiego młota. Wiec wiekszość zalu to nasza wina. W urzedzoe czuj sie jak u siebie- nie jestes tam intruzem. To twój polski urząd. domagaj sie swego, nie daj sie robic w matoła. Nie te czasy sanacji.

Xyz
1 miesiąc temu

I to z naszych pieniędzy

18
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x