Sprzątnęli tony śmieci

Udostępnij
Tweet

Blisko pięciuset mieszkańców naszego miasta wyruszyło na ulice, skwery, do parków, lasów, by wziąć udział w jesiennej odsłonie akcji sprzątania Ostrowa. Efekt – cztery tony zebranych śmieci, zlikwidowane cztery dzikie wysypiska śmieci, ale i niezwykle ważna edukacja ekologiczna.

Uczniowie ostrowskich szkół, sportowcy, urzędnicy, radni miejscy, członkowie rad osiedli, organizacji pozarządowych, grup młodzieżowych, seniorzy, harcerze, dziennikarze, ostrowskie firmy zaangażowali się w akcję.

– Ostrowianie kolejny raz udowodnili, jak ważna jest dla nich ekologia, jak to, by nasze miasto, nasza mała ojczyzna było po prostu czyste leży im na sercu. Niestety, zdarza się tak, że w przestrzeni miejskiej śmieci, zamiast w koszach, lądują na ziemi, w krzakach, wyrzucane są do lasów. Ta akcja, poza ich uprzątnięciem, ma za zadanie uzmysłowić tym, którzy się ich w ten sposób pozbywają, że ktoś to po nich musi posprzątać. Być może znajomy, przyjaciel, ktoś z rodziny. Liczę, że dzięki tak licznemu zaangażowaniu mieszkańców miasta podniesiemy świadomość w tym zakresie i będziemy szanować naszą wspólną przestrzeń – mówi pomysłodawca akcji „Jesienne sprzątanie Ostrowa Wielkopolskiego”.

Miasto podzielone zostało na sektory, każdy miał swojego koordynatora. Urząd Miejski przekazał sprzątającym maseczki rękawiczki oraz worki. Akcję w ten sposób wsparł także market OBI. Zebrane worki ze śmieciami trafiły do kontenerów rozstawionych w wielu punktach miasta przez Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami.

Wśród znalezionych odpadów znalazły się m.in. opony, części samochodowe, odzież, butelki. Ostrowianie kolejny raz pokazali swoje ogromne zaangażowanie – poza wyznaczonymi rejonami dodatkowo posprzątali wspólnie kilkanaście ulic w różnych rejonach miasta. Powstały tam wówczas spontaniczne mobilne punkty zbiórki śmieci, które następnie odebrali pracownicy ZOiGO. Spółka zlikwidowała też cztery nielegalne wysypiska zgłoszone przez uczestników akcji.

Punktem kulminacyjnym trzydniowej akcji był sobotni Ekologiczny Festyn Rodzinny w Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Waryńskiego. Na uczestników czekało tu mnóstwo atrakcji – m.in. animacje dla dzieci, dmuchane zamki, rozgrywki sportowe. Przeprowadzono też zbiórkę drobnego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz baterii.

– Kolejny raz jestem pod ogromnym wrażeniem ilości tych, którzy zdecydowali się wziąć udział w tej akcji. To przecież aż pół tysiąca osób pokazujących, że potrafimy łączyć się dla dobra przyrody, dla jeszcze piękniejszego miasta. Cieszy mnie bardzo to, że przekrój wiekowy uczestników jest tak zróżnicowany. Są seniorzy, którym zależy by otaczająca nas przestrzeń była coraz piękniejsza, ale także bardzo młodzi ostrowianie, których akcja uczy ekologii i szacunku do wspólnej miejskiej przestrzeni. To nieoceniony aspekt edukacyjny jesiennego sprzątania Ostrowa. Świetnie, że mogliśmy razem zrobić coś pożytecznego i przy okazji porozmawiać, cieszyć się swoim towarzystwem – przekonuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – Pokłosiem naszych akcji, wyciągniętych z nich wniosków jest na przykład zakup fotopułapek. Uczestnicy nie raz natknęli się na pozostawione w lesie śmieci. Dzięki nim zobaczymy, kto wywozi odpady do lasu.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Odp.do do Agentka ( z kropką to istotne )
2 lat temu

Napisałam ten komentarz do Agentka, bo napotykam na jej komentarze,.które zawsze są tylko i wyłącznie krytyczne i to w stosunku do wszystkich wydarzeń. Tak moim zdaniem pisze osoba bardzo złośliwa. Jak można wszystko i wszystkich krytykować . Czasami trzeba spojrzeć życzliwym okiem na innych ludzi u różne sytuacje , nawet te które wydają nam się banalne, jak np.zbueranue śmieci przez mądrych pozytywnych ludzi. Nie gustuje w zbieraniu tychże , ale doceniam wysiłki innych i zawsze będę popierać takie akcje. Nie wyśmiewam też wyglądu innych i nie porównuję czy wyglądają jak kibitki , czy cokolwiek innego. Każdy wygląda jak wygląda i nie wygląd tych pozytywnych ludzi był celem tej akcji. Jeśli Agentka tylko tyle miała do powiedzenia na temat tej właśnie akcji to lepiej żeby w ogóle się nie wypowiadała.

z. o.
2 lat temu

A gdzie Beti !

rrrr
2 lat temu

brawo brawo brawo ! ktos kto nie potrafi wyrzucic smieci do smietnika a woli rzucic na trawe czy chodnik kest kompletnym debilem

odp. do Agentka. (z kropką to istotne)
2 lat temu

nie wiem dlaczego syczysz do Agentka po pierwsze to: na prawdę nie wiem co fascynującego dostrzegasz w zbieraniu śmieci wszak każdy ma różne fascynacje, po drugie i kolejne następne jeśli uważasz i doszukujesz się w komentarzu Agentka nieszczęścia albo złośliwości to taka moja rada nie patrz na ludzi przez pryzmat siebie , na pochwałę czekają ludzie z niską samooceną zatem ja nie chwale a doceniam tych młodych ludzi a Ciebie moja droga proszę o więcej dystansu widzisz wielki uśmiech musi być z głębi inaczej jest sztuczny i na chwile jak kolor pomadki na ustach
pozdrawiam

2077
2 lat temu

Brawo młodzież. A mogli tylko obrysować kredą każdy śmieć jak te durnie od hołowni.

You
2 lat temu

Do jaja
Masz całkowitą rację, pracownicy spółek komunalnych obstawiają ciekawe miejsca
( basen , lodowisko) a nie tam po ulicach sprzątać a jak już to oczywiście tylko centrum .
Kto widział zamiatarkę uliczną na Zacharzewie? ręka w górę ?

Aldeekk
2 lat temu

Śmieci na osiedlach są z dwóch powodów, pierwszy to taki, że śmieciarze zabierają tylko to co w pojemnikach/kontenerach i nie wiedzieć czemu nie interesują ich reszta śmieci ?? A druga sprawa to taka, że kiedyś dozorca to był dozorca… mieszkajacy na danym osiedlu i dbajacy o porządek, dziś już nie ma dozorców tylko firmy „sprzątające”, no bo oszczędności….

Zenek
2 lat temu

A na osiedlach mieszkaniowych OSM przy kontenerach na odpady pełno śmieci, stare meble, kartony, odpady poremontowe, ubrania, sprzęt AGD, po naprawach aut, wszystko co chcecie. Zapraszamy na Strzelecką, Kom. Paryskiej i inne osiedla pod tym zarządem. Szkoda, że tam spółdzielnia nie sprząta.

Do Agentka.
2 lat temu

Agentka, ty jak już coś napiszesz to naprawdę….niech wyglądają nawet na ufoludki, ważne co robią. A robią rzecz fantastyczną. Może tak dla odmiany pochwał kogoś bo wszystkie twoje komentarze są destrukcyjne. Jesteś chyba bardzo nieszczęśliwa, albo złośliwa.

19
0
Napisz co o tym sądziszx