OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Ostrowski szpital awansował pod kątem liczby porodów w Wielkopolsce

Ponad 16 tysięcy porodów w pierwszej połowie 2021 r. w Wielkopolsce
Do połowy 2021 r. w wielkopolskich szpitalach odebrano ponad 16 tysięcy porodów.

W pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych przez kobiety szpitali są przetasowania względem poprzedniego roku.
W Wielkopolsce chętnie rodzą mieszkanki innych województw – najczęściej lubuskiego i dolnośląskiego.

Od 2016 r. do końca czerwca 2021 r. w Wielkopolsce odebrano ponad 200 tysięcy porodów. W tym czasie najwięcej, bo blisko 40 tysięcy odnotowano ich w 2017 r. Od tamtego czasu liczba ta z roku na rok spada. Przez cały 2020 rok porodów było 35 tysięcy.

Wielkopolski Oddział NFZ przeprowadził analizę hospitalizacji porodowych sprawozdanych przez szpitale w pierwszej połowie 2021 r. Do końca czerwca było ich 16,3 tysiąca. Jeśli ta liczba znacząco nie wzrośnie w trwającym drugim półroczu, wszystko wskazuje na to, że niestety tendencja spadkowa zostanie podtrzymana.

Dla porównania – w pierwszym półroczu 2020 roku porodów w Wielkopolsce było około 18 tysięcy, a w drugim – ponad 17 tysięcy.

Miesiącem z najniższą liczbą porodów od 2016 r. pozostaje nadal grudzień 2020 r. Dziewięć miesięcy od wybuchu pandemii COVID-19 było ich 2,3 tysiąca, czyli o jedną piątą mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Przetasowania w pierwszej dziesiątce
Analiza porodów w latach 2016-2020 pozwoliła wyłonić osiem szpitali, które co roku odbierają najwięcej porodów w Wielkopolsce.

Pierwsze półrocze 2021 r. nic w tym zakresie nie zmieniło i znów na ośmiu najwyższych miejscach znalazły się (uszeregowane według liczby porodów do końca czerwca 2021 r.):
Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (3384 porody)
SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (1303)
ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (944)
Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (924)
Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (799)
Szpital Wojewódzki w Poznaniu (753)
Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (667)
Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (566)

Względem 2020 r. zmiany zaszły tu wyłącznie na miejscach 3. i 4., gdzie Szpital w Ostrowie Wielkopolskim zastąpił na podium Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu.

Więcej znów dzieje się za plecami liderów. Do tej pory o wejście do pierwszej „10” co roku rywalizowało pięć placówek, w tym Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Pierwsze półrocze zakończył on jednak na 17. miejscu w wojewódzkiej stawce (377 odebranych porodów).

Tym razem na 9. miejscu znalazł się Szpital Specjalistyczny im. S. Staszica w Pile (499 porodów), a dziesiątkę zamyka Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny w Kaliszu (445). Za nimi znajdują się: Szpital Średzki Serca Jezusowego (442) oraz SPZOZ w Wolsztynie (433).

– Widoczna konkurencja pomiędzy szpitalami bardzo nas cieszy, bo jest korzystna dla jakości świadczeń i co za tym idzie – zadowolenia pacjentek. W niektórych szpitalach niższą liczbę porodów można jeszcze tłumaczyć efektami ostatniej fali pandemii i przekształceniami oddziałów na covidowe. Martwią nas jednak te placówki, które na koniec roku mają poniżej 600 hospitalizacji porodowych, czyli na półroczu – około 300 – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

Pacjentki chętnie wybierają wielkopolskie szpitale
W pierwszym półroczu 2021 r. utrzymany został też trend, zgodnie z którym więcej pacjentek z innych województw decyduje się rodzić w Wielkopolsce niż Wielkopolanek – wyjechać do innego regionu.

W szpitalach województwa wielkopolskiego przez pół roku odebrano 1,2 tys. porodów od pacjentek spoza Wielkopolski. Najczęściej rodziły u nas kobiety z województwa lubuskiego (365), dolnośląskiego (265) i łódzkiego (192). Najwięcej pacjentek z nich województw wybrało Szpital Ginekologiczno-Położniczy przy ul. Polnej w Poznaniu, a następnie placówki w Międzychodzie, Kępnie i Lesznie.

Z kolei poza Wielkopolską odnotowano od stycznia do końca czerwca 900 porodów odebranych od mieszkanek naszego województwa. Wielkopolanki najczęściej rodziły w województwach: kujawsko-pomorskim (282), dolnośląskim (180) i łódzkim (129).

POLECANE NEWSY
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pracuś
3 miesięcy temu

moda na szpitale ` wczesniej Kalisz był na topie po tym Pleszew teraz Ostrów .co jak na olbrzymi rejon i porody z zamknietych porodowek Syców i szpitala covid Ostrzeszow w pandemii /i tych w remoncie Krotoszyn w minionych latach nie jest niczym nadzwyczajnym .Na oddziale polowa lekarzy to stażysci wiec jest OK …. dla pracodawcy … wiecej pracy dla personelu płace bez zmian a to daje efekt zmeczonego personelu ….. fortuna kolem sie toczy – moda na …….. czas pokaże

Macocha
3 miesięcy temu

o rany tyle udręk !!!! 🙂

Aaa
3 miesięcy temu

Jestem osobą która rodziła nie dość dawno w Ostrowskim szpitalu i powiem szczerze ze ja nie narzekałam chociaż były pewne incydenty i pewne panie pielęgniarki gdzie akurat człowiek się zdenerwował .Owszem bywają niektórzy niemili chamscy czy opryskliwi ale to chyba zależy kto na kogo trafi . Szczerze to są tam pewne panie które mają problem jak ktoś o coś prosi i odnoszę wrażenie że te niektóre panie tak jak by siedziały tam za kare ale przecież same taki zawód sobie wybrały a skoro wybrały to trzeba się jakoś dobrze umieć pokazać i traktować ludzi spędzających tam czas .A nie robić problem że ktoś o coś prosi i z wielkim ale musi iść
i pomóc czy przynieść zapewne taka myśl nie jednej nie miłej pielęgniarce przeszła przez głowę zaczytuje „akurat w tym czasie zawsze człowiek chce coś jak one kawkę sobie piją i telewizję oglądają” .

denso
3 miesięcy temu

Jeśli chodzi o porodówkę to jakiś czas temu bardzo dobre opinie zbierał Pleszew a Ostrów był opisywana jako rzeźnia a niektórzy lekarze (a szczególnie lekarki) w nim pracujące jako chamscy, opryskliwi i to najłagodniejsze inwektywy. Do Pleszewa chcieli wszyscy i przez nadmiar pacjentek przestał być tak dobry i atrakcyjny. Ciekawe czy Ostrów zmienił lekarzy czy wyciągnęli wnioski z przeszłości?

4
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x