OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Dużo wyższe kary za wykroczenia drogowe

Szykują się rewolucyjne zmiany w prawie o ruchu drogowym. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy, który przewiduje m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł. Wejście w życie nowych rozwiązań zaplanowano na 1 grudnia 2021 r. – informuje portal faktykaliskie.pl

Wsparcie osób najbliższych ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach, w szczególności poprzez walkę z przestępstwami drogowymi to główne cele nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przyjętej przez Radę Ministrów – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Rząd planuje przede wszystkim zaostrzyć kary za dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Co się zmieni?

Grzywna może wynieść nawet 30 tys. zł

Projekt przewiduje zmianę w Kodeksie wykroczeń, zakładającą w przypadku wykroczeń drogowych podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Zwiększona zostanie ponadto wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym – do  5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do  6 tys. zł.

Jeśli kierowca opłaci mandat podczas kontroli, to wtedy jego wysokość zostanie pomniejszona o 10 proc. – informuje resort.

Nowym rozwiązaniem jest kara grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł w przypadku uszkodzenia mienia przez sprawcę wykroczenia lub spowodowania naruszenia ciała poszkodowanego lub rozstroju zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni.   Zmianie ulegną także mandaty określone w taryfikatorze ujętym w rozporządzeniu w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Punkty karne zerują się dopiero po 2 latach

Wprowadzony zostanie mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. Powinno to zapewnić szybkie i skuteczne doprowadzenie do wykonania kary. Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Limit  punktów karnych nie ulegnie zmianie.

Pieniądze z mandatów trafią na budowę dróg

Nowym rozwiązaniem jest kierowanie środków pochodzących z grzywien na finansowanie zadań inwestycyjnych związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych oraz budowy lub przebudowy dróg krajowych  co przyczyni się do dalszej poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zmiana w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym ma na celu określenie wpływów do KFD z grzywien za wykroczenia określone niniejszym projektem ustawy.

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące za fałszowanie wskazań tachografu

Projekt ustawy przewiduje odebranie prawa jazdy na okres 3 miesięcy w przypadku ingerencji w system tachografów przez kierujących pojazdami w przewozach drogowych. Rozwiązanie to wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zapewni przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji wśród podmiotów wykonujących przewozy drogowe.

Łatwiejsze ściąganie należności z mandatów

Urząd Skarbowy będzie mógł zaliczyć zwrot podatku na poczet nieopłaconego mandatu karnego. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie nieuchronności kary i egzekucji grzywien nakładanych za popełnione wykroczenia drogowe.

Zwiększenie ochrony pieszych

Minimalna grzywna za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego (np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu) wyniesie nie mniej niż 1,5 tys. zł. Jeśli w ciągu 2 lat sprawca ponownie popełni takie naruszenie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 3 tys. zł. W przypadku realnego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, sąd będzie mógł dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Wyższe kary dla prowadzących po alkoholu

Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie podlegało karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny sprawca będzie podlegał karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1 tys. zł.

Niestosowanie się do ograniczenia prędkości nie będzie się opłacało

Przekraczanie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h będzie skutkowało minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. zł, niezależnie od faktu, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym czy też poza tym obszarem. Jeśli sprawca ponownie popełni takie wykroczenie w ciągu 2 lat, to zostanie ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. zł.

Bezpieczniej na przejazdach kolejowych

Objeżdżanie, omijanie opuszczonych zapór lub półzapór, wjeżdżanie lub wchodzenie na przejazd kolejowy, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone oraz wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy to najczęstsze przyczyny tragicznych wypadków z udziałem pojazdów szynowych. Za takie wykroczenia będzie grozić minimalna grzywna w wysokości 2 tys. zł.

Większa kara za jazdę bez prawa jazdy

Prowadzenie pojazdu bez wymaganego uprawnienia będzie skutkowało karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł. Jeśli sprawca ww. wykroczenia w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.

Renta dla najbliższych ofiary wypadku drogowego

Projekt ma na celu usprawnienie i udrożnienie postępowania w sprawie renty, przyznawanej osobom najbliższym gdy ofiara przestępstwa poniosła śmierć w wyniku przestępstwa umyślnego. Dotychczasowe przepisy nie zapewniały żadnej koordynacji pomiędzy postępowaniem karnym i cywilnym ws. renty po zmarłym, co stawiało w szczególnie niekorzystnej sytuacji osoby małoletnie albo z niepełnosprawnością, które straciły opiekuna. W projekcie zakłada się ścisłe powiązanie postępowania karnego i cywilnego, co ułatwi i usprawni otrzymanie renty za zmarłego.

Niższe stawki OC dla jeżdżących bezpiecznie

Standardem działań firm ubezpieczeniowych w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania czy Irlandia jest włączanie do taryfy ubezpieczeń komunikacyjnych informacji o wykroczeniach popełnianych przez kierowcę. Dzięki temu firmy ubezpieczeniowe mogą zaoferować niższe składki kierowcom, którzy jeżdżą bezpiecznie. Projekt ustawy umożliwi udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych. Po zakończeniu oceny ryzyka zakład ubezpieczeń będzie miał obowiązek niezwłocznie usunąć dane o punktach karnych kierowcy.

Wejście w życie nowych rozwiązań zaplanowano na 1 grudnia 2021 r.

POLECANE NEWSY
43 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Miki
24 dni temu

zaraz zaraz a co z tymi którzy , mieli wykroczenie ze skutkiem śmiertelnym , to co oni byli bezkarni?
A tak swoją drogą 30 tys złotych. Co to jest 30 tyś złotych ???

Brutalna prawda
1 miesiąc temu

Zapraszamy policję kiedy będzie po podwyżce mandatów na ulice Kaliska w Odolanowie kiedy to w piątki soboty i niedziele popołudniami i wieczorami droga ta zamienia się w autostradę ludzie jadą tyle ile dała fabryka no i te samochody i motocykle z rozwierconym wydechami plaga ci ludzie nie mają litości przecież ktoś tu mieszka odpoczywa a teraz nie ma co przyjeżdżać bo 500 zł i jakies punkty karne to ludzie się wyśmiewaja

Matylda
1 miesiąc temu

Co z tego że mandaty pójdą w górę kiedy policji nie ma aby karac kiedy największe odpaly są na drogach myślę o weekendach

Mruk
1 miesiąc temu

Prawda jest taka że każdy kierowca powoduje wykroczenia w ciągu roku mniejsze lub większe ale najgorsze są te młode lebki co specjalnie łamią przepisy mode bydlo beztrzelne ważne chamskie jak obserwuje ich wyczyny to myślę że chyba są ncpani i nie panują nad sobą i swoją jazda po drodze karać jeszcze raz karać żeby im wypłata nie starczyła na zapłacenie mandatu

Jolanta
1 miesiąc temu

Karać tych co bez prawka jeżdżą

kalkulator
1 miesiąc temu

następne głupkowate przepisy. kary i mandaty powinny być uzależnione od dochodu! dla jednego 1tyś zł to dużo a dla przedstawiciela handlowego który zarabia kilkanaście tysi miesięcznie to kieszonkowe, prawda? Powinno być np. 50% z wynagrodzenia a nie ustalona kwota.

Wiktor
1 miesiąc temu

Przepraszam, gdzie tu jest ta poprawa bezpieczeństwa? Jak zwykle mydlenie ludziom oczu i sięganie do kieszeni kierowców!!!

SPAIK
1 miesiąc temu

wychodzi na to ze lepiej jeździć bez prawka to tylko 1tys zl

Alicja
1 miesiąc temu

Aha. Nam skokowo podniosą mandaty i grzywny, a sobie skokowo (o 60 % !!!) podnieśli diety poselskie. To już wiadomo na co pójdzie kasa z mandatów?

AdaM
1 miesiąc temu

Ale oczywiście przepisy te nie dotyczą polityków jak zwykle to są najwięksi piraci współczesnych czasów a życie i zdrowie wyborców mają za nic. Druga sprawa to wysokość kar dlaczego nie ma sprawiedliwości i wysokość kar nie jest naliczana procentowo w stosunku do zarobków przecież każdy obywatel rozlicza się PIT-em. Dla kogo jest ta forma kar niewygodna ?

43
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x