Zrywali kaczorowi łeb

W unikatowym współzawodnictwie, jakim jest właśnie turniej zrywania kaczora, amazonki i jeźdźcy stojący na końskich grzbietach mają za zadanie zerwać najpierw naderżnięty łeb, a potem tułów martwej kaczki. W kategorii dla dzieci zrywana jest pluszowa kaczuszka.

Zwycięzcom „zrywania kaczora” przez cały rok przysługuje tytuł króla i wicekróla turnieju.

„Współczesny turniej zrywania kaczora niewiele różni się od tego zorganizowanego tu ostatnio w dniu 30 czerwca 1986 r.” – mówi Narcyz Perz, prekursor zawodów w Topoli Wielkiej. „Topola Wielka jest wsią, która kultywuje różne zwyczaje, a ta impreza budzi tu emocje tak, jak kiedyś, przyciąga też wielu obserwatorów i kibiców.
Powróz, na którym wisi kaczor, umieszcza się na wysokości najwyższego konia biorącego udział w konkursie. Dodaje się do tego wysokość najwyższego jeźdźca stojącego na siodle i kilka centymetrów na niewielki podskok. Jeśli poprzeczka jest zbyt trudna, komisja obniża odpowiednio jej wysokość” – tłumaczy zasady.

Widowisko swój początek bierze najprawdopodobniej z dawnego, kultywowanego przed 200 laty w czasie karnawału zwyczaju zwanego „do gęsi jechali”, opisanego przez etnografa Oskara Kolberga. Miejscowi rzeźnicy mieli w podobny sposób, jadąc konno cwałem, urywać głowę gęsi. W ramach imprezy odbywają się konkursy kulinarne i degustacje. Można skosztować rosołu z kaczora i pieczonej kaczki w różnych tonacjach smakowych oraz tradycyjnej czarnej polewki z dodatkiem kaczej juszki.

Organizatorem niedzielnej imprezy była Wielkopolska Izba Rolnicza. Patronowały jej Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Powiat Ostrowski, Gmina Przygodzice, a także Wielkopolski Związek Hodowców Koni.

Imprezę fachowym i ciekawym komentarzem opatrzył prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski. Puchary dla zwycięzców ufundowali: wspomniany już prezes, wicemarszałek Krzysztof Grabowski i wójt gminy Krzysztof Rasiak.

Turniej przymknęła gonitwa rozegrana na ściernisku po zebranym zbożu, którą wygrała Angelika Gruszczyńska.

Na uznanie zasługuje postawa sołtysa Aleksandra Pietrzaka i miejscowych organizacji wiejskich — szczegółnie KGW. Miejscowe gospodynie w trakcie imprezy częstowały lokalnymi produktami. Nad bezpieczeństwem i porządkiem czuwali druhowie z OSP.

Najlepsi w zrywaniu:

Karol Królak – zwyciezca zawodów
Marcin Kątny – wicekról turnieju
Antoni Bednarek – zwycięzca w kategorii „Kuce”
Klara Horak – wygrała w kategorii „Konie małe”
Hubert Gloc – wygrał w kategorii wiekowej „od 15 do 18 lat”

Kolejność w gonitwie:

Angelika Gruszczyńska (pierwsze miejsce), Robert Bednarek (drugie), Klara Horak (trzecie)

POLECANE NEWSY
27 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ryszard K
9 miesięcy temu

Do wyjętego Spod Prawa syna Czesława – wszyscy myślą, że to kaczka a to świnia.

ola
9 miesięcy temu

Jaki naród taka rozrywak .Wstyd

żal
10 miesięcy temu

XXI wiek a zabawy jak ze średniowiecza – tragedia z masaką …..

Dziunia
10 miesięcy temu

Bolek ! Z glistą to na ryby !!!

Zygzak
10 miesięcy temu

Eee tam… myślałem że tej małej kanalii łeb urwali.

TakiTamTyp
10 miesięcy temu

Bolek, na zebcowskiej sporo fajnych ale drogie.

Bolek z Zymbcowa
10 miesięcy temu

Zapraszam jakieś fajne dziunie by pozrywały mojego kaczora 🤪🤪🤪

Mdma
10 miesięcy temu

Każdy chodzi na takie imprezy, na jakie zasługuje

O S W
10 miesięcy temu

Widzisz ziomuś co do mnie pijesz – jakbyś potrafił czytać ze zrozumieniem to byś przeczytał mój poprzedni komentarz ze zrozumieniem i byś przyłął do wiadomości, że dotyczył się on tylko i wyłącznie zachodnich „tradycji” i „zwyczajów” …
Co do reszty Twojego dennego komentarzyka to dla Twojej świadomości nie uznaję takich marek jak wieśwagen i kałdi – srałdi w ogóle mnie one nie jarają, a Mercedes może kiedyś jak uzbieram na takiego jakiego chcę 😉
Pozdro i bez odbioru bo z reguły z d******i nie wchodzę w polemikę, ale ten przypadek był wyraźnie beznadziejny, a więc zrobiłem wyjątek.

Do Lividium
10 miesięcy temu

Przestałes dostawać dole za naganianie ludzi do kupna zakatowanych karpi że rzucasz sie teraz jak cygan któremu zabrali zasiłek dla bezrobotnych czy byłeś jednym z organizatorów tej cienkiej żenady przeczytaj co to jest folklor durna pało bez cienia empatii

27
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x