Kolejny kapłan zamieszany w aferę pedofilską

Udostępnij
Tweet

Stolica Apostolska zajęła stanowisko w sprawie biskupa seniora Stanisława Napierały, któremu podobnie jak jego następcy Edwardowi Janiakowi, zarzucono zaniechania związane z przypadkami pedofilii wśród księży. Komunikat w tej sprawie opublikowała 25 czerwca archidiecezja poznańska.

W komunikacie czytamy, że:

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej. Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że tylko w jednym z w/w przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania.

W związku z powyższym Stolica Apostolska poleciła zasugerować biskupowi Stanisławowi Napierale:

1. wpłacenie, według uznania – z prywatnych środków – odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa;

2. nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach.

Przypomnijmy, że w marcu br. Nuncjatura Apostolska poinformowała o zakończeniu postępowania i ukaraniu byłego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka (następcy bp. Napierały), któremu zarzucono tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele katolickim. Wobec bp. Janiaka wydano nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji, a także nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

To pokłosie filmu Tomasza i Marka Sekielskich „Zabawa w chowanego”, którzy opowiedzieli w nim m.in. historię dwóch braci molestowanych przez księdza Arkadiusza H. Według autorów dokumentu o sprawie miał być informowany ówczesny biskup kaliski ks. Edward Janiak, jednak nie podjął on działań w tej sprawie. W marcu br. ks. Arkadiusz H. został skazany na karę więzienia za przestępstwa seksualne wobec nieletniego, choć śledztwo wykazało, że ofiar duchownego było więcej, ale pozostałe sprawy uległy przedawnieniu WIĘCEJ.

CZYTAJ  PiS ogłosiło kandydatkę na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego

 

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

41 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Katolik bez kościoła
2 lat temu

Nie ma już kościoła bez belzebubow w sutannach. Msze odprawiają dzieci szatana, którzy tylko szukają rozrywek kryjąc się pod czarną peleryną. Mój Bóg jest ze mną a kościół to siedlisko grzechu.

41
0
Napisz co o tym sądziszx