Kolejny kapłan zamieszany w aferę pedofilską

Stolica Apostolska zajęła stanowisko w sprawie biskupa seniora Stanisława Napierały, któremu podobnie jak jego następcy Edwardowi Janiakowi, zarzucono zaniechania związane z przypadkami pedofilii wśród księży. Komunikat w tej sprawie opublikowała 25 czerwca archidiecezja poznańska.

W komunikacie czytamy, że:

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej. Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że tylko w jednym z w/w przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania.

W związku z powyższym Stolica Apostolska poleciła zasugerować biskupowi Stanisławowi Napierale:

1. wpłacenie, według uznania – z prywatnych środków – odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa;

2. nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach.

Przypomnijmy, że w marcu br. Nuncjatura Apostolska poinformowała o zakończeniu postępowania i ukaraniu byłego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka (następcy bp. Napierały), któremu zarzucono tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele katolickim. Wobec bp. Janiaka wydano nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji, a także nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

To pokłosie filmu Tomasza i Marka Sekielskich „Zabawa w chowanego”, którzy opowiedzieli w nim m.in. historię dwóch braci molestowanych przez księdza Arkadiusza H. Według autorów dokumentu o sprawie miał być informowany ówczesny biskup kaliski ks. Edward Janiak, jednak nie podjął on działań w tej sprawie. W marcu br. ks. Arkadiusz H. został skazany na karę więzienia za przestępstwa seksualne wobec nieletniego, choć śledztwo wykazało, że ofiar duchownego było więcej, ale pozostałe sprawy uległy przedawnieniu WIĘCEJ.

CZYTAJ  Pożar w kościele. Wierni stanęli na wysokości zadania

 

41 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Katolik bez kościoła
1 rok temu

Nie ma już kościoła bez belzebubow w sutannach. Msze odprawiają dzieci szatana, którzy tylko szukają rozrywek kryjąc się pod czarną peleryną. Mój Bóg jest ze mną a kościół to siedlisko grzechu.

Gimbo
1 rok temu

Do Przyzwyczaiłem się : A twój starszy Kompan w Kaliszu dokonał Gwałtu na niepełnosprawnej Dziewczynie i co ty na to Ciulu a najwięcej Pedofilów Sutenerów i Gwałcicieli jest w twoim Środowisku u Księży może 0.009 % czyli na 10000 jedna osoba a twoim 66 osób na 12000

Emil
1 rok temu

Moj ksiądz że skalmierzyc woli mężatki można by wymieniać masakra wszyscy tu o tym wiedzą i nikt z tym nic nie robi

Kierowca busa
1 rok temu

Kościół i księża będą nie ruszalni i lagodnie traktowani tak długo jak PiS będzie u władzy

Binifcy
1 rok temu

Punkt 1 mnie rozwala jeszcze oni mają płacić decyzji???? Masakra

Pawełek
1 rok temu

Z Przedborowa ksiądz odwołany w trybie nagłym i natychmiastowym. Dziwne…

236
1 rok temu

KOŚCIÓŁ TO NAJWIEKSZE KŁAMSTWO I HIPOKRYZJA LUDZKOŚCI. KSIĘŻA NA KSIĘŻYC. ZLIKWODOWAC OBOWIĄZEK RELIGII W SZKOLE.

Korwin
1 rok temu

Jeden wielki cyrk na kółkach ksiądz, powinien zostać wykastrowany jeśli ma pociąg do dzieci automatycznie wydalony i osadzony razem z trynkiewicz em w jednej celi niema pobłażania ksiądz cie nie zbawi nie jest jakimś wysłannikiem Boga ile to księży kiedyś lało się po mordach za dziewkami ilu ma dzieci i nikt o tym nie mówi i płacą alimenty swoim niedoszłym gosposi Om za nasze pie iadze te bydło jest utrzymywane sam znam wielu księży w tym sly nego proboszcz, a z chwaliszewa tak chorego udawał pięknie mówił ludzie sypało mu kasę a co się okazało jest zwykłym chamem i pedofilem mudlic ocy to każdy z, nich potrafili rydlinski usunięty chciał się powiesił ksiądz w borkuto samo i lu jeszcze się nie ujawniło pedofilów dawać z nim zrobić porządek

Przyzwyczaiłem się
1 rok temu

To Gimbo, ze sttystyk wynika, że większość pedofilów jest heteroseksualna. W środowiskach gejowskich oczywiście zdarzają się pedofile, tak jak w każdych innych, no kibolskich, uniwersyteckich, narodowych, zawodowych. Natomiast pedofilia jest problemem wśród katolickich księży. Jakiś zbieg okoliczności, że ten procent zboczeńców wśród księży jest taki wysoki? Nie sądzę. Jakim chorym poyebem trzeba być, żeby wierzyć i nauczać, że dziewica urodziła dziecko. Tam są same wynaturzenia w tej katolickiej subjulturze. Same dziwadła.

proletaryusz
1 rok temu

jakiś oświecony ynteligent i yntelektualista już nawet uśmiercił arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.Oto poziom dyskusji publicznej ostrowian:).

41
0
Napisz co o tym sądziszx