Od jutra zmiany przepisów dla hulajnóg elektrycznych

20 maja br. wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego m.in. dla elektrycznych hulajnóg. blinkee.city jako firma odpowiedzialna społecznie stara się szeroko informować o najważniejszych zmianach wszystkich użytkowników elektrycznych hulajnóg, zarówno prywatnych jak i naszych pojazdów.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że powstała nowa grupa kierującymi pojazdami, gdyż elektryczne hulajnogi zostały określone jako “pojazdy”.
To nakłada bezpośrednio na kierujących określone zasady postępowania i odpowiedzialność karną. Nieistotne jest czy pojazd jest wypożyczony czy prywatny, do przepisów muszą się stosować wszyscy użytkownicy. Wykroczenia będą karane i wyegzekwują to odpowiednie służby. Co się zmieniło?

Jak parkujemy?
Zaparkować możemy w miejscu wyznaczonym przez zarządcę drogi (parking, spot hot i inne), ale jeśli takiego miejsca nie ma, to zostawiamy hulajnogę elektryczną
w następujący sposób:

· jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika czyli najbardziej oddalonej od jezdni
· równolegle do chodnika
· pozostawiając, tak jak w przypadku parkowania aut i innych pojazdów, minimum 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych.
Wszystkie te warunki powinny być spełnione jednocześnie.

Nie wolno parkować na przystankach komunikacji miejskiej (15 m odległości), również na przejścia dla pieszych (10 m odległości), na mostach oraz w jakikolwiek sposób utrudniający dostęp do budynków lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Jak jeździmy?
Przede wszystkim ostrożnie i „z głową”. Przepisy stanowią w szczegółach, że można jechać po jezdni, ale tylko wyłącznie po takiej, gdzie dopuszczalna prędkość to maksymalnie 30 km/h. Kierujący elektrycznymi hulajnogami, co dotąd nie było w ogóle ujęte w przepisach, mają korzystać z dróg rowerowych. Maksymalna prędkość na drodze rowerowej dla hulajnogi elektrycznej to 20 km/h. Jeśli kierujący chce skorzystać z chodnika musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowywać szczególną ostrożność w stosunku do niego, ustępować mu pierwszeństwa oraz nie utrudniać ruchu pieszych.

A co jeśli popełnono wykroczenie?
No niestety czekają mandaty….
W myśl nowych przepisów kierujący hulajnoga kieruje pojazdem pojazdem, więc ich złamanie będzie miało swoje konsekwencje. Za trzymanie telefonu lub mikrofonu zapłaci 200 zł. Jechanie we dwie osoby na jednym pojeździe to kara 100 zł. 300 – 500 zł mandatu można otrzymać za jazdę po drodze publicznej niezgodnie z przepisami czy prowadzenie po alkoholu lub innych substancjach.

Pozytywne podsumowanie!
Wbrew pozorom przepisy nie są wcale trudne do stosowania: odpowiednia prędkość, szacunek dla pieszego, którym każdy z nas przecież jest, rozsądne parkowanie i można się cieszyć bezpieczną, ekologiczną jazdą.

POLECANE NEWSY

9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
1 rok temu

Po chodniku prędkość ZBLIŻONA DO PRĘDKOŚCI PIESZEGO!!! 20/h po drodze dla rowerów!!!!

Arek
1 rok temu

Rok temu mojego brata potrącił taki jeden na chodniku tym wynalazkiem skończyło się na siniakach a ten na hulajnodze zwyczajnie uciekł ciekawe kto wyegzekwuje od nich prędkość i rozpoznawalność w razie potrącenia czy pójdą pięści w ruch

Mruk
1 rok temu

Martwe przepisy policja z kierowcami i szalejaca samochodami nacpana i pijana młodzieżą w weekendy nie daje rady ich udupic a co dopiero tych na hulajnogach albo za mało policji w powiecie albo chcą mieć święty spokój pojawiaja się wtedy gdy jest wypadek

badblondi
1 rok temu

mamy problem z rowerami, króre nie respectują pieszych a powinny jeździć po ulicy i do tego jeszcze hulajnogi. I jak tu wyjść z dzieckiem na przechadzkę? We Francji 16 lat, jazda po ulicy w kasku i z przestrzeganiem przepisów. Kary jak dla rowerzystów.
Wyrzucić tą hołotę z chodnika

do panstopek.
1 rok temu

Do panstopek…

Przeczytaj jeszcze raz artykuł… Ze zrozumieniem…. Nie ma tam nic o 20 km/h po chodniku między ludźmi… Niech zgadnę… Jesteś po gimnazjum i same mierne na świadectwie…

pan STOPek
1 rok temu

oczywiście jak zwykle zmiany mają na celu tylko możliwość wlepienia mandatu ! Nie wiem co za warszawski uł….m te przepisy tworzył ,ale chętnie bym jego małe dzieci puścił między hulajnogi pędzące po chodniku 20 na godzinę .Może wtedy włączy myślenie .

edi
1 rok temu

Ciekawe kto to bedzie egzekwowal policja woli stac w krzakach z suszarka pewna kasa

Onufry
1 rok temu

Macie PiS , Komuna bis . Stwarzanie problemów i bohaterska walka z tymi problemami , a będzie jeszcze gorzej

Franek
1 rok temu

Fajna zabawka ale to niebezpieczne gówno jest. Kryterium wiekowe 16+ jak na moje. Nie raz bym takiego szczyla trafił jak wyskakuje pod prąd podporządkowaną.

9
0
Napisz co o tym sądziszx