Przyszły na świat młode żubry

Stado żubrów z Gołuchowa zwiększyło swoją liczebność. Przyszedł na świat pierwszy tegoroczny cielak, który jest potomkiem Poinsecji II, a 3 dni później ocieliła się krowa imieniem Podusta. Oba małe mają tego samego ojca, a jest nim byk Pogaj. Stado liczy obecnie osiem osobników.

Wiosna i lato to czas, kiedy w gołuchowskiej zagrodzie zwierząt przychodzą na świat żubrzęta. Oczekujemy na nie z wielkim podekscytowaniem – informuje Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. – Każdym narodzinom, a było ich już tutaj ponad sto, towarzyszy wielka radość. Pokazowa Zagroda Zwierząt została założona w 1977 roku. Pierwszy urodzony w maju tegoż roku cielak otrzymał imię Podkówka. Tegoroczne żubry również zostaną nazwane, a imiona dla nich wybierzemy w drodze konkursu, który ogłosimy w późniejszym terminie.

Żubr europejski (Bison bonasus L.) jest największym ssakiem lądowym Europy. Miano „króla puszczy” zawdzięcza niewątpliwie swoim rozmiarom i posturze. Dorosłe osobniki ważą ok. 400-500 kg (samice) i 600-700 kg (samce), młode w momencie narodzin ma ok. 30 kg. Dumna postawa i pewny chód dodają powagi tym niezwykłym zwierzętom. Żubry z natury są spokojne, jednak w momencie zagrożenia potrafią rozpędzić się do prędkości 50-60 km/h i przeskoczyć ok. 2-metrową przeszkodę. Liczebność tego ssaka w Polsce szacowana jest na 2316 osobników (stan na koniec 2020 roku).

Gołuchowskie żubry można obserwować z platform widokowych, a zagrodę otacza bezpieczne ogrodzenie. Pamiętajmy jednak, aby przebywając w sąsiedztwie zwierząt, zachować ciszę oraz by na teren Pokazowej Zagrody Zwierząt nie wchodzić z psami.

CZYTAJ  Znany sędzia przyjeżdża do Ostrowa

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zupełnie podobny do nikogo
1 rok temu

Ferdek i pazdzioch

BMW TO PRESTIZ
1 rok temu

Doby ogier. dwie panny obskoczył. żyć nie umierać.

2
0
Napisz co o tym sądziszx