Córka znęcała się nad matką

Do przemocy wobec osób starszych dochodzi w różnych środowiskach. Trudno, podobnie jak w przypadku innych rodzajów przemocy, określić rodzaj i zakres jej występowania, ponieważ wiele starszych ofiar o tym nie mówi, bojąc się reakcji sprawców, którzy często są ich najbliższymi, lub w obawie przed utratą dobrego wizerunku rodziny w społeczeństwie.

W minioną sobotę (8 maja), o godz. 11.30, funkcjonariusze ostrzeszowskiej komendy zostali skierowani na interwencję domową na terenie powiatu ostrzeszowskiego; zgłaszającą była 78-letnia kobieta.

W rozmowie ze starszą panią, która, jak się okazało, obawia się córki (z uwagi na jej agresywne zachowania), policjanci ustalili, że 53-latka znęca się psychicznie i fizycznie nad swoją matką od stycznia 2017 roku. Z uwagi na okoliczności i ustalenia policjantów, podjęto decyzję o zatrzymaniu 53-latki do dyspozycji prokuratora.

10 maja prokurator zastosował wobec sprawczyni dozór policji, zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej oraz nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania na trzy miesiące.
Pamiętajmy, że kluczową rolę w rozpoznawaniu i udzielaniu pomocy seniorom, którzy stali się ofiarami przemocy, mogą odegrać pracownicy służb medycznych lub pracownicy socjalni. Warto też porozmawiać ze swoim dzielnicowym.

POLECANE NEWSY
18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
do
1 rok temu

bo to słowo mówi wszystko ” chcieć” – bo należy mieć jaja, aby chcieć pomagać, podpowiadać,rozwiązywać tematy, problemy trudne.Najlepiej oceniać,krytykować i spychać na innych bo w mojej rodzinę OK. Problem stary i trudny. A problem alkoholu,narkotyków,dopalaczy dotyka wszystkich,bardziej czy mniej.Obejrzyj się wokół,w rodzinie.

Do bardziej praktyczny.
1 rok temu

Że też chciało ci się tyle pisać.

bardziej praktyczny.
1 rok temu

Czytam Wasze komentarze i dochodzę do wniosku,ze z wyjątkiem chamskich wulgaryzmów,porównań to w 90% mamy racje. Jak to określił trafnie” były kurator”,w Naszym kraju system pomocy, nadzoru, opieki socjalnej,prawnej,leczenia odwykowego,działania policji,wymiaru sprawiedliwości, jest mierny- i bardzie teoretyczny niż praktyczny. Policja,Prokuratura w swoich działaniach skupia się na karaniu a nie udzielaniu pomocy zarówno sprawcy, jak i pokrzywdzonym. Nowelizacja prawa – min Ziobry, w zakresie ścigania tego rodzaju zdarzeń,bardziej wychodzi na przeciw spektakularnym wizualnym politycznie działaniach, a nie rzeczywistej pomocy . OK i jest tutaj racja,by stosować prawo i ścigać sprawców przemocy w rodzinie – ale za tymi działaniami powinny być „równolegle” prowadzone w tym samym „pakiecie”, działania socjalne, pomoc prawna wsparcie dla stron, w tym -psychiatryczna,psychologiczna, plus pomoc wynikająca z NFZ. Zaś sprawca, pokrzywdzeni zostają sami sobie, bez wsparcia min. informacji,,gdzie mają się udać po pomoc w zakresie psychiatrii, leczenia odwykowego itp. Bez tego zostaje w rodzinie tylko kara, wykluczenie zawodowe, rodzinne, społeczne i depresja dla każdej ze stron. WYNIK ?- społeczny, rodzinny żaden. Rodzina jeżeli zostaje sama,jeżeli nie udzieli sobie pomocy,wsparcia to zostaje z tym problemem sama, na zawsze. A Policja? oczekuje na kolejne zgłoszenia, i kolejna wypełniona krateczka w t.z ” Niebieskiej Karcie”. Nie w każdej rodzinie znajdą się osoby odważne,prawnie aktywne itp.,gdzie szukają indywidualnie innych rozwiązań zdrowotnych,prawnych aby rozwiązać tak delikatny problem, jak ten w tym felietonie. Policja, Prokuratura w takim rodzinnym przypadku, nigdy nie rozwiąże problemu współżycia rodzinnego.Zaś instytucje do tego powołane, zostają w asekuracyjnym prawnym cieniu i ew. pod naciskiem, takim tematem, zajmują się marginesowo nie przed faktycznym nieszczęściem w rodzinie ,ale po ,a najczęściej to wcale.
Wiec temat opisany sensacyjnie w tym felietonie, jest bardziej problemem rodzinnym, niż podlegającym ocenie śmiesznej publiki .

Adam
1 rok temu

Wielkie halo. Lgbt Biedroń też mamę tresował i nic się nie stało, ludzie go lubią.

Fałszywi ludzie, ilu jeszcze was poznam?
1 rok temu

Sąsiedzi niech się najlepiej zajmą swoim życiem. Każdy pierwszy do rządzenia i wielcy doradcy , a jak przychodzi co do czego to każdy umywa ręce i odwraca się plecami. Ja już dawno skończyłem znajomości z fałszywymi sąsiadami , plotkarzami , gadami nic aby wszystko by chcieli wiedzieć pierdusy jedne i rządzić cudzym życiem.

Ania
1 rok temu

Moja mama była dobrym człowiekiem ale z wiekiem przyszła demencja. To co ja z nią przeszłam przechodzi,i ludzkie wyobrażenie. Nabawilam się nerwicy , zapalenia narządów wewnętrznych, musiałam ją oddać do domu opieki. Rodzina i sąsiedzi mieli mi to za złe ale przedtem nikt nie spytał czy mi pomóc w czymkolwiek a ja byłam sama i musiałam iść do pracy bo nie miał kto na mnie pracować. Nie jeden raz nerwy mi puściły i czasami byłam dla mamy niemiła mimo że zdawałam sobie sprawę że jej zachowanie to ciężka choroba. Nikomu nie życzę takiej sytuacji i dlatego nigdy nie potępiam osób które oddają rodzica pod inną opiekę ale znęcania się nie rozumiem. Zawsze jest jakieś wyjście.

Doświadczony rozwodnik
1 rok temu

Rodzice często się znecają psychicznie nad swoimi dziećmi przez całe życie! A przed sąsiadami albo policją robią z siebie ofiary. Znam takie przypadki osobiście. Potem dochodzi do tragedii , bo ktoś złapał za nóż albo siekierę i zrobił porządek. Wcale mnie dziwi że komuś puszczają nerwy po latach życia ze złymi rodzicami albo teściami pod jednym dachem. Dom to powinna być oaza spokoju. Lepiej mieszkać w ciasnej kawalerce niż użerać się z rodziną , a wiadomo że z rodziną to najlepiej się wychodzi na zdjęciu.

Kiero....
1 rok temu

I To nauczycielka …..Alkohol gubi

Były kurator
1 rok temu

Nie do końca jest tak jak Pan redaktor pisze lub jak ludzie sobie wyobrażają – pracownik socjalny pomoże, dzielnicowy zaprowadzi porządek itd. Bzdura. Jakiś czas temu byłem kuratorem społecznym żeby pomóc komuś w rodzinie. I policja, i opieka się mną wysługiwała, nic nie robili, po kilku latach zmądrzałem, wyciągnąłem wnioski i zrzekłem się kurateli. Po prostu oczy mi się otwarły i zobaczyłem ułomność tego systemu w Polsce.

Agnieszka
1 rok temu

Matka w dzieciństwie znęcała się psychicznie nad córką , to ma teraz zapłatę. Dobrze tak tej starej krowie. Ja bym jej jeszcze poprawiła.

18
0
Napisz co o tym sądziszx