OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Konkretne zmiany w luzowaniu obostrzeń PEŁNA LISTA

Dane epidemiczne w ostatnim czasie są zadowalające. Spada liczba zakażeń COVID-19 oraz osób przebywających w szpitalach. Obecna sytuacja pozwala na powolne odmrażanie gospodarki i powrót do normalności. Pod koniec kwietnia przedstawiliśmy harmonogram łagodzenia obostrzeń. Już dziś możemy nocować w hotelach, iść na zakupy do galerii czy odwiedzić muzeum. Od 15 maja będziemy mogli m.in. zjeść w restauracyjnych ogródkach i pójść do kina na świeżym powietrzu. Sprawdź aktualny harmonogram zmian na najbliższe tygodnie.

Przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu. Co ważne, harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.

Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu zasady DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka, która może nas uchronić przed COVID-19. Mimo, że liczba zakażeń spada, wirus wciąż krąży i powoduje zgony. Dbajmy o siebie i innych.

Harmonogram na kolejne dni maja

15 maja 2021 (sobota)

Zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. Co jeszcze się zmieni?

Transport zbiorowy

 • 100 proc. liczby miejsc siedzących lub
 • 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych)

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu)

 • dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika)

Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu

 • maks. 50-procentowe obłożenie

Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu

 • z zachowaniem reżimu sanitarnego

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

 • nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
 • nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
 • reżim sanitarny m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy

Sport

 • obiekty sportowe na świeżym powietrzu – maks. 25 proc. publiczności
 • zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi – limit 150 osób

21 maja 2021 (piątek)

Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie

 • obłożenie 50%
 • reżim sanitarny, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki
 • uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków

Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach

 • wznowienie działalności z zachowaniem reżimu sanitarnego

Rozrywka – parki rozrywki na świeżym powietrzu

 • obłożenie 50 proc.

28 maja 2021 (piątek)

Gastronomia wewnętrzna – w lokalu

 • maks. 50 proc. obłożenia
 • dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie)

 • maks. 50 osób (Ważne! Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)

Sport – kryte obiekty sportowe, baseny

 • dla wszystkich
 • 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni)

Sport – zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi

 • limit do 250 osób

Sport – siłownie, kluby fitness, solaria

 • limit 1 osoba na 15m2
 • reżim sanitarny

29 maja 2021 (sobota)

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

 • stacjonarnie wszyscy uczniowie
 • reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy

Jakie obostrzenia zostały już złagodzone?

Sytuacja epidemiczna w naszym kraju pozwoliła na odejście od regionalizacji. W całej Polsce obowiązują jednolite zasady bezpieczeństwa.

Już teraz możemy korzystać z obiektów sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 50 osób. Obiekty kryte są dostępne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy maksymalnie 50 proc. obłożeniu.

W reżimie sanitarnym otworzyły się galerie sztuki i muzea, z limitem 1 osoby na 15 m2. Klienci wrócili do galerii handlowych i sklepów budowlanych, a goście mogą skorzystać z usług hoteli (przy 50 proc. obłożeniu, bez otwartej strefy restauracyjnej, wellness&spa). Można również zorganizować spotkania lub uroczystości na zewnątrz dla 25 osób. Do limitu osób w imprezach okolicznościowych nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Obywatel
1 miesiąc temu

Tz paszporty corwidowe i segregacja społeczeństwa to wymysl dyktatury Gebelsowskiej. Widać PiS bierze lekcje od najgorszych w dziejach przestępców zachodniej strony.

Otworzyć Magnes
1 miesiąc temu

Od 29 maja Magnes otwarty, trzeba sie wybawić nim wprowadza paszporty covidowe

Do romek
1 miesiąc temu

Dupku ! Pracodawca,może uzasadnić,że nie zatrudnia dalej i podać redukcję etatów,ograniczenie produkcji itp.przyczyny. A nie szczepienia. Możesz chodzić po sądach ile chcesz 😀 !

Romek
1 miesiąc temu

Segregacja. Nigdy się nie zaszczepię. A jeśli z tego powodu niebędę mógł np. pracować to wygrywam w każdym sądzie.

Baku Baku skład
1 miesiąc temu

O nareszcie zajaram se zioło w kinie na dobrym filmie.

Iwan K.
1 miesiąc temu

Zupełnie jak rok temu. Byle do września a od października 4 fala i zabawy dalsza część. Zresztą zgodnie z planem więc już niektórych to ni dziwi wcale.
No i ta segregacja zaszczepieni nie zaszczepieni. W sumie podoba mi się, że ci poszczepienni boją się nie zaszczepionych. Powinni być bezpieczni a sami nie wierzą w moc tych pseudo szczepionek.

Tiger Bonzo
1 miesiąc temu

Teraz nam poluzują a na jesień znowu podkręcą śrubę i to tak że się zesramy a ciemny lud nadal śpi i nic nie kuma. Jednak “Poloczki” to głupi naród.

Obywatel
1 miesiąc temu

Zastanawiam się dlaczego część społeczeństwa głosowała na tych przestępców, złodzieji pisiorskich. Chyba dlatego, że oczekują manny z nieba. Dodatków finansowych z ograbionych oszczędności, zarobków społeczeństwa.
Nawet na tz Pandemi okradali spoleczenstwo za ich własne pieniądze oferując im szczepionki nie sprawdzone w 100% To jest prawdziwe oblicze PiSu.

Obywatel
1 miesiąc temu

Mafia z osłami sejmowymi z Nowogrodzkiej doprowadziła kraj do upadku, całe branże ledwo zipią. Inflacja jako podatek pnie się do góry. Rozkradli stołki w firmach państwowych. A teraz chcą ponownie wygrać wybory. Ich miejsce to delegalizacja, procesy i więzienia.

Muszka
1 miesiąc temu

Czas zakończyć ten cyrk niszczenia gospodarki i odbierania wolności ludziom. Chińczyków zbanować na cały świat za covida

12
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x