OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Szykuje się armagedon “przy samolocie”

Na wtorek zapowiada się armagedon wynikający z przebudowy skrzyżowania przy samolocie tj. Al. Słowackiego/Raszkowskiej/Dworcowej w Ostrowie Wlkp.

We wtorek 27 kwietnia od godz. 8 zamknięty będzie przejazd “na wprost” między ulicą Raszkowską, a Krotoszyńską.

Objazd z ulicy Krotoszyńskiej (od wiaduktu) będzie się odbywać trasą: Wjazd w ulicę Dworcową, dalej w ulicę Towarową, Sienkiewicza i Wojska Polskiego, choć wydaje się szybciej przejechać ulicą Andrzeja Kowalczyka przed halą sportową.

W drugą stronę czyli w kierunku Krotoszyna należy jechać Wańkowicza, Wodną i Spichrzową.

Polecamy jeden z komentarzy:

trwa remont . będą przez jakiś czas problemy. nie twórzmy sobie nowych. 2 pasy pod mostem wykorzystujmy do końca zmieniając je na zmianę na tzw zamek(przypominam że jest obowiązkowy właśnie w takich sytuacjach). Nie twórzmy ogromnych korków stojąc tylko na 1 pasie, nie róbmy zatorów zmieniając pas w połowie a nie na końcu. Jeśli ul. kowalczyka będzie zakorkowana nie zwiększajmy korka – jedźmy dalej przez kaufland lub zgodnie z objazdem aż do ronda Sybiraków. uważajmy na i przed przejściami dla pieszych bo przy zwalniającym stojącym lewym pasie, bardzo łatwo o wyprzedzanie lub co gorsza omijanie innych pojazdów przed tymi przejściami. ułatwiajmy sobie i innym przejazd – nic na siłę. Musimy poradzić sobie z tym chwilowym utrudnieniem. Później powinno być lepiej.

18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maciej
20 dni temu

Szkoda słów, czy ktoś tu logicznie rozumuje? Deptak, Matejki, teraz to skrzyżowanie, roz***rdolić- by sp***dolić. To chyba po to aby wykazać się zatrudnianiem migrantów zarobkowych, wziąć dotacje i spijać śmietankę, a ludzie niech się męczą dalej i niszczą swoje pojazdy na faktycznie wymagających remontu dziurawych jezdniach i gównianych ścieżkach rowerowych z 10cm krawężnikami.

Emil
21 dni temu

Coś czuję, że to skrzyżowanie to będzie kolejny bubel drogowy jak ten na krzyżówce Kaliska/Aleje przy przedszkolu “Spalineczka”, szkoda tylko, że kolejny raz tyle pieniędzy zostało wyrzucone w błoto …
Wszędzie budując i modernizując drogi chodzi o polepszenie płynności ruchu i ograniczanie korków, ale nie w Ostrowie.
Nic się nie zmieni w kwestii płynności ruchu dopóty dopóki nie będzie dwóch lewoskrętów z Krotoszyńskiej w Aleje, tam gdzie największy ruch i zatory.
To tylko taka kosmetyka – trochę nowego asfaltu, nowe wysepki, lampki, światełka, a reszta po staremu, żal na to patrzeć.

Stańczyk
21 dni temu

Armagedon to rządy Klimek

Absolutnie
21 dni temu

Rondo byłoby lepsze

Ciepłownik
21 dni temu

Zamiast zrobić rondo, które jest najbardziej efektywną formą skrzyżowania, to powstanie kolejny bubel tamujący, a nie usprawniający ruch. Kolejny koszmarek projektanta, który chyba nie lubi Ostrowa i robi to na złość mieszkańcom.

mk
21 dni temu

Obserwator – na skrzyżowaniu Krotoszyńska, Poznańska nie ma wyznaczonych przejść dla pieszych przez wszystkie wloty skrzyżowania. Dzięki temu możliwe jest spełnienie “podwójnej” funkcji pasa ruchu z Poznańskiej. “Umiejscowienie przejść dla pieszych nie stanowi raczej większego problemu” – otóż nie, przy projektowaniu sygnalizacji świetlnej z wydzielonymi relacjami skrętnymi należy uwzględnić przede wszystkim potencjalne kolizje pieszych z pojazdami.

do OBSERWATORA
21 dni temu

OBSERWATOR – Też byłem przekonany, że ruch z Krotoszyńskiej w Aleje będzie dwupasmowy. Przecież to jest najbardziej logiczne rozwiązanie. Zdziwiłem się, gdy zobaczyłem projekt. Ten środkowy (jadąc spod wiaduktu) byłby dla pojazdów jadących w Aleje i w Raszkowską. Znowu wywalone “piniądze” i nikt za to nie odpowie.

Obserwator
21 dni temu

mk – Ruch w kierunku Krotoszyńska – Raszkowska mógłby odbywać się ze środkowego pasa. Przy odpowiednim oznakowaniu poziomym, jeden pas ruchu może z powodzeniem spełniać podwójną funkcje.
Podobne rozwiązanie doskonale funkcjonuje na przykładzie skrzyżowania ulic Poznańskiej z Krotoszyńską i Prądzyńskiego. Kolejnym usprawnieniem powinna być likwidacja podwójnej sygnalizacji na kierunku Al. Słowackiego – Dworcowa. W to miejsce powinien pozostać sygnalizator u zbiegu Słowackiego – Wańkowicza – Browarna, z krótkotrwałym priorytetem dla pojazdów z dwóch ostatnich ulic we wszystkich kierunkach. W przypadku skrzyżowań gdzie ruch kierowany jest sygnalizacją świetlną, umiejscowienie przejść dla pieszych nie stanowi raczej większego problemu.
Ocenę doświadczenia i wiedzy pozostawiam czytającym ten komentarz. Jeżeli chodzi o kompetencje…? Gdybym takowe posiadał, nie dopuściłbym do marnotrawienia publicznych środków na słabo przemyślane inwestycje, a “fachowców” zadających takie pytania jak “mk” poprosiłbym
o rozpatrzenie możliwości szukania sobie zatrudnienia w innych mniej obciążających umysł branżach.

mk
21 dni temu

Obserwator – rozumiem, że posiadana przez Ciebie wiedza, doświadczenie i kompetencje uprawniają do pisania takich “fachowych” komentarzy. Wytłumacz zatem proszę, w jaki sposób chciałbyś rozwiązać problem przejazdu na wprost w Raszkowską przy dwóch pasach do skrętu w lewo, gdzie zostały by wyznaczone przejścia dla pieszych i jaki miałoby to wpływ na przepustowość skrzyżowania w pozostałych relacjach?

Obywatel
21 dni temu

Proponuję rowery i hulajnogi miejskie oraz MZK😀😀

18
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x