Szykuje się armagedon „przy samolocie”

Na wtorek zapowiada się armagedon wynikający z przebudowy skrzyżowania przy samolocie tj. Al. Słowackiego/Raszkowskiej/Dworcowej w Ostrowie Wlkp.

We wtorek 27 kwietnia od godz. 8 zamknięty będzie przejazd „na wprost” między ulicą Raszkowską, a Krotoszyńską.

Objazd z ulicy Krotoszyńskiej (od wiaduktu) będzie się odbywać trasą: Wjazd w ulicę Dworcową, dalej w ulicę Towarową, Sienkiewicza i Wojska Polskiego, choć wydaje się szybciej przejechać ulicą Andrzeja Kowalczyka przed halą sportową.

W drugą stronę czyli w kierunku Krotoszyna należy jechać Wańkowicza, Wodną i Spichrzową.

Polecamy jeden z komentarzy:

trwa remont . będą przez jakiś czas problemy. nie twórzmy sobie nowych. 2 pasy pod mostem wykorzystujmy do końca zmieniając je na zmianę na tzw zamek(przypominam że jest obowiązkowy właśnie w takich sytuacjach). Nie twórzmy ogromnych korków stojąc tylko na 1 pasie, nie róbmy zatorów zmieniając pas w połowie a nie na końcu. Jeśli ul. kowalczyka będzie zakorkowana nie zwiększajmy korka – jedźmy dalej przez kaufland lub zgodnie z objazdem aż do ronda Sybiraków. uważajmy na i przed przejściami dla pieszych bo przy zwalniającym stojącym lewym pasie, bardzo łatwo o wyprzedzanie lub co gorsza omijanie innych pojazdów przed tymi przejściami. ułatwiajmy sobie i innym przejazd – nic na siłę. Musimy poradzić sobie z tym chwilowym utrudnieniem. Później powinno być lepiej.

POLECANE NEWSY
18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maciej
1 rok temu

Szkoda słów, czy ktoś tu logicznie rozumuje? Deptak, Matejki, teraz to skrzyżowanie, roz***rdolić- by sp***dolić. To chyba po to aby wykazać się zatrudnianiem migrantów zarobkowych, wziąć dotacje i spijać śmietankę, a ludzie niech się męczą dalej i niszczą swoje pojazdy na faktycznie wymagających remontu dziurawych jezdniach i gównianych ścieżkach rowerowych z 10cm krawężnikami.

Emil
1 rok temu

Coś czuję, że to skrzyżowanie to będzie kolejny bubel drogowy jak ten na krzyżówce Kaliska/Aleje przy przedszkolu „Spalineczka”, szkoda tylko, że kolejny raz tyle pieniędzy zostało wyrzucone w błoto …
Wszędzie budując i modernizując drogi chodzi o polepszenie płynności ruchu i ograniczanie korków, ale nie w Ostrowie.
Nic się nie zmieni w kwestii płynności ruchu dopóty dopóki nie będzie dwóch lewoskrętów z Krotoszyńskiej w Aleje, tam gdzie największy ruch i zatory.
To tylko taka kosmetyka – trochę nowego asfaltu, nowe wysepki, lampki, światełka, a reszta po staremu, żal na to patrzeć.

Stańczyk
1 rok temu

Armagedon to rządy Klimek

Absolutnie
1 rok temu

Rondo byłoby lepsze

Ciepłownik
1 rok temu

Zamiast zrobić rondo, które jest najbardziej efektywną formą skrzyżowania, to powstanie kolejny bubel tamujący, a nie usprawniający ruch. Kolejny koszmarek projektanta, który chyba nie lubi Ostrowa i robi to na złość mieszkańcom.

mk
1 rok temu

Obserwator – na skrzyżowaniu Krotoszyńska, Poznańska nie ma wyznaczonych przejść dla pieszych przez wszystkie wloty skrzyżowania. Dzięki temu możliwe jest spełnienie „podwójnej” funkcji pasa ruchu z Poznańskiej. „Umiejscowienie przejść dla pieszych nie stanowi raczej większego problemu” – otóż nie, przy projektowaniu sygnalizacji świetlnej z wydzielonymi relacjami skrętnymi należy uwzględnić przede wszystkim potencjalne kolizje pieszych z pojazdami.

do OBSERWATORA
1 rok temu

OBSERWATOR – Też byłem przekonany, że ruch z Krotoszyńskiej w Aleje będzie dwupasmowy. Przecież to jest najbardziej logiczne rozwiązanie. Zdziwiłem się, gdy zobaczyłem projekt. Ten środkowy (jadąc spod wiaduktu) byłby dla pojazdów jadących w Aleje i w Raszkowską. Znowu wywalone „piniądze” i nikt za to nie odpowie.

Obserwator
1 rok temu

mk – Ruch w kierunku Krotoszyńska – Raszkowska mógłby odbywać się ze środkowego pasa. Przy odpowiednim oznakowaniu poziomym, jeden pas ruchu może z powodzeniem spełniać podwójną funkcje.
Podobne rozwiązanie doskonale funkcjonuje na przykładzie skrzyżowania ulic Poznańskiej z Krotoszyńską i Prądzyńskiego. Kolejnym usprawnieniem powinna być likwidacja podwójnej sygnalizacji na kierunku Al. Słowackiego – Dworcowa. W to miejsce powinien pozostać sygnalizator u zbiegu Słowackiego – Wańkowicza – Browarna, z krótkotrwałym priorytetem dla pojazdów z dwóch ostatnich ulic we wszystkich kierunkach. W przypadku skrzyżowań gdzie ruch kierowany jest sygnalizacją świetlną, umiejscowienie przejść dla pieszych nie stanowi raczej większego problemu.
Ocenę doświadczenia i wiedzy pozostawiam czytającym ten komentarz. Jeżeli chodzi o kompetencje…? Gdybym takowe posiadał, nie dopuściłbym do marnotrawienia publicznych środków na słabo przemyślane inwestycje, a „fachowców” zadających takie pytania jak „mk” poprosiłbym
o rozpatrzenie możliwości szukania sobie zatrudnienia w innych mniej obciążających umysł branżach.

mk
1 rok temu

Obserwator – rozumiem, że posiadana przez Ciebie wiedza, doświadczenie i kompetencje uprawniają do pisania takich „fachowych” komentarzy. Wytłumacz zatem proszę, w jaki sposób chciałbyś rozwiązać problem przejazdu na wprost w Raszkowską przy dwóch pasach do skrętu w lewo, gdzie zostały by wyznaczone przejścia dla pieszych i jaki miałoby to wpływ na przepustowość skrzyżowania w pozostałych relacjach?

Obywatel
1 rok temu

Proponuję rowery i hulajnogi miejskie oraz MZK😀😀

18
0
Napisz co o tym sądziszx