Duże zainteresowanie przy wymianie pieców. Ruszyło składanie wniosków

169 wniosków w niespełna godzinę – aż tyle przyjął ostrowski Urząd Miejski we wtorkowy poranek. Od rana ustawiła się tu liczna kolejka mieszkańców z wnioskami o przyznanie dotacji. Wielu ostrowian wybrała możliwość złożenia ich w formie elektronicznej przez ePUAP. Wnioski można składać nadal – do 26 kwietnia.

W Ostrowie Wielkopolskim blisko 1 450 000 zł przeznaczonych zostanie w 2021 roku na wymianę starych pieców węglowych. Kwota ta może jeszcze wzrosnąć.

– Każdego roku zwiększamy kwotę na dotacje, by jak najwięcej „kopciuchów” zniknęło z ostrowskiej przestrzeni miejskiej. Cieszy nas tak duże zainteresowanie naszym programem, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście. To również forma walki o zdrowie naszych mieszkańców. Wszystkich zainteresowanych namawiam do złożenia wniosku i sięgnięcia po dotację. W razie potrzeby zwiększymy tę kwotę do poziomu, który pozwoli uwzględnić wszystkie prawidłowo złożone wnioski – deklaruje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Podobnie stało się w ubiegłym roku – zaplanowano wówczas 1 400 000 zł. Finalnie pula wyniosła 1 800 000 zł – wyjaśnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Miejski program wystartował w 2015 roku. Do tej pory wydano 5 696 150,26 zł. Dzięki temu zlikwidowano 1 353 „kopciuchów”. Blisko półtora miliona złotych w tegorocznym budżecie pozwoli na likwidację kolejnych – około 300. Liczba ta jeszcze wzrośnie, jeśli zwiększona zostanie pula przeznaczona na dotacje.

– To znakomity czas, by podjąć decyzję o wymianie starego pieca na ekologiczne źródło ciepła. Po pierwsze dlatego, że wykonywane corocznie pomiary pokazują trend – poprawę jakości powietrza w Ostrowie Wielkopolskim. Jesteśmy jednak dopiero na początku drogi, dlatego będziemy kontynuować program, który jest prosty a jednocześnie skuteczny. Po drugie, do 2024 roku wszystkie piece o klasie “zero” będą musiały zostać wymienione. Dotyczy to całej Wielkopolski. Pozostało raptem kilka lat. Zachęcam zatem ostrowian, by pozbywali się takich palenisk – mogą to teraz zrobić z miejskim wsparciem finansowym – przekonuje Mikołaj Kostka, wiceprezydent Miasta.

Dotacja udzielana jest na wymianę pieców w budynkach lub lokalach z terenu Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski. „Kopciuchy” zostają zastąpione przez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej (7 500 zł netto dofinansowania), ogrzewanie gazowe (5 000 zł netto), ogrzewanie elektryczne (10 000 zł netto), ogrzewanie olejowe (5 000 zł netto), pompę ciepła 10 000 zł netto). Godzinę po otwarciu urzędu, pierwszego dnia przyjmowania, ostrowianie złożyli 96 wniosków w formie papierowej oraz 73 w formie elektronicznej.

– Wnioski przyjmujemy nadal. Zachęcamy, by ze względów bezpieczeństwa, robić to w formie elektronicznej przez ePUAP. Instrukcja dostępna jest na stronie internetowej urzędu. Oczywiście, wnioski te odbieramy również tradycyjnie. Ich przyjmowanie potrwa do 26 kwietnia tego roku – dodaje Eliza Dembna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Pobierz wniosek:

https://umostrow.pl/aktualnosci/f7f96c300c4053ed627e583e2dcb122e.html

Instrukcja ePUAP

https://umostrow.pl/aktualnosci/wniosek-na-wymiane-pieca-w-epuap.html

POLECANE NEWSY

9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ol
1 rok temu

Po raz pierwszy od 2019 roku rachunki za gaz zwyżkują. Wzrost cen w zmienionej taryfie wynosi 5,6 pro

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/finanse/news-zmiana-taryfy-pgnig-obrot-detaliczny-zatwierdzona-przez-prez,nId,5171290#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Lolo
1 rok temu

Kopciuch to nie klasowy piec na paliwo stałe w do którego opał wsypuje się ręcznie kotły z automatycznym załadunkiem paliwa np. Piec 5klasy na eko groszek jest urządzeniem które posiada atest i spełnia wymogi europejskie dt. norm spalin

js
1 rok temu

Nie rozumiem dlaczego ktoś daję „kciuka w dół” za zwykłe pytanie. Dla zasady? Bo wszystko neguje? Odpowiedz jak potrafisz. Mądrze i na temat. Na tym polega dyskusja, a nie na bezmyślnym klikaniu – nie bo nie. Nie potrafisz się wypowiedzieć ale krytykujesz? Negujesz co. Pytanie?

Lolo
1 rok temu

Za trzy lata przestaje obowiązywać państwowa ochrona regulacji cen gazu więc jak ceny pójdą mocno w górę to ludzie znowu przejdą na węgiel

abvc
1 rok temu

„Kopciuch” to każdy piec na węgiel

do ol
1 rok temu

i nadal będziesz truł sąsiadów

Edek
1 rok temu

Niech ktoś wyjasni jakie piece zaliczają do kopciuchów.Bo ciągle kopciuch,kopciuch, kopciuch a nie wiadomo co to jest?

ol
1 rok temu

nikt mnie do niczego nie zmusi tak jak bedzie sprawny piec tak bede z niego palił

js
1 rok temu

Co z kotłami CO 5 generacji. Czy też są zaliczane do „kopciuchów”? Jaka jest na nie dotacja?

9
0
Napisz co o tym sądziszx