Zmarł ksiądz Mąka

W niedzielę 14 marca 2021 r. zmarł ks. prał. Alfred Mąka – wieloletni proboszcz parafii Konkatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

O szczegółach dotyczących ostatniego pożegnania śp. ks. prał. Alfreda Mąki poinformujemy wkrótce.

Ks. Alfred Mąka urodził się 14 lipca 1930 r. w Mierucinie k/Mogilna (woj. kujawsko-pomorskie). Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1955 r. w poznańskiej Farze. W latach 1955-1960 był wikariuszem w parafii św. Trójcy w Stęszewie, następnie przez 3 lata (1960-1963) w parafii św. Marcina w Poznaniu. W latach 1963-1981 proboszcz parafii Dąbcze k. Leszna Wlkp. W roku 1981 został skierowany do parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie był proboszczem przez 26 lat. 1 lipca 2007 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim.

Był dziekanem dekanatu ostrowskiego pierwszego, członkiem Rady Kapłańskiej, członkiem Kolegium Konsultorów Diecezji Kaliskiej, diecezjalnym kapelanem więziennictwa, wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Pełnił funkcję osobistego duszpasterza papieskiego, prepozyta ostrowskiej kapituły konkatedralnej, kapelana Bractwa Kurkowego. Dał się poznać jako wspaniały historyk, pisarz i regionalista. Spod jego ręki wyszedł cykl publikacji o historii ostrowskich kościołów (Pierwszy drewniany kościół w Ostrowie Wielkopolskim (1404–1781), Drugi drewniany kościół w Ostrowie Wielkopolskim (1781–1906), Zawiłe dzieje przygotowań do budowy trzeciego kościoła w Ostrowie Wielkopolskim), liczne artykuły i tłumaczenia dokumentów z języka łacińskiego. Z inicjatywy ks. Prałata został przeprowadzony generalny remont Konkatedry. To dzięki jego staraniom został powiększony cmentarz przy ul. Limanowskiego. Ksiądz Prałat Alfred Mąka wygłaszał kazania z okazji narodowych uroczystości patriotyczno-religijnych 3 maja czy 11 listopada. Był jednym z głównych inicjatorów akcji odbudowy pomnika ks. Kardynała M. Ledóchowskiego. Aktywnie wspierał ruch „Solidarnościowy” na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W okresie stanu wojennego kapelan więzienny na terenie Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim, w którym przetrzymywano 200 działaczy związkowych. Na szczególne uznanie zasługuje postawa podczas strajku głodowego na terenie Aresztu Śledczego, gdzie prowadził nauki rekolekcyjne. Był również członkiem Komisji Historycznej Diecezji Kaliskiej związanej z lustracją kapelanów Diecezji Kaliskiej. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2011 roku został uhonorowany Medalem Republiki Ostrowskiej.

W 2015 roku ks. Alfred Mąka świętował w Konkatedrze jubileusz 60-lecia kapłaństwa (diamentowy)

źródło: Konkatedra Ostrów.

POLECANE NEWSY

28 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
1 rok temu

Tak jakoś strasznie przykro się robi. Nie tylko dlatego, że żegnamy najzacniejszych ludzi mijającego pokolenia. Ale także dlatego, że (po tych komentarzach) widać jak zawistnym i sfrustrowanym społeczeństwem jesteśmy. Polacy którzy wyjeżdżają za granicę i mieszkają wśród innych narodów, szybko utwierdzają się w powyższym stwierdzeniu. P. S. Ludzie choć trochę znali ks. Mąkę wiedzą, że pomimo, swojej ogromnej i wszechstronnej wiedzy, akurat o grach karcianych nie miał nawet elementarnej wiedzy 🙂 . Tania plotka lat 90.

olek
1 rok temu

o na zdjeciu duch Lakomego

gambler
1 rok temu

„Wielki Szu ” w koloratce !

***** ***
1 rok temu

Jeszcze jeden jeszcze jeden

La banana
1 rok temu

Poker fejs

Ostrowianka
1 rok temu

Same madrale w tych komentarzach spójrzcie do swojego ogródka A potem oceniacie innych

 • Franc
  1 rok temu

  Ja go dobrze wspominam, przychodził na kolędę był w porządku. Chyba ostatni ksiądz co patrzył w zeszyt od religii.

  Il-ski
  1 rok temu

  Karty i dziewczyny? Tylko tyle mu możecie wypomnieć. To pikuś jest przy tych którzy dzieci gwałcili. Inni za to dzieci robili i teraz dbamy wspólnymi siłami o to by wiodło im się dobrze. Nie przepadam za klerem ale nigdy ten ksiądz mnie do K.K. nie zraził ani gadaniem ani zachowaniem.

  do Kruppa
  1 rok temu

  ta bajka już w tej wersji nie przechodzi ludzie zaczynają widzieć na oczy .

  bartek
  1 rok temu

  H…. was nie powinno obchodzic co ktos robil i czm sie zajmowal o zmrlych mowi sie dobrze albo wogole- ale od takiego rynsztoka ktory tu wypisuje swoje wypociny nic wiecej zadac nie mozna- spojrzcie na siebie bydelkowata maso.

  28
  0
  Napisz co o tym sądziszx