OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Zakon w Sadowiu ma 300 lat

W miniony weekend obchodzono jubileusz 300-lecia założenia zakonu „Zgromadzenia Pasjonistów” w Sadowiu. 22 listopada 3 wieki temu święty Paweł od Krzyża przywdział zakonny habit. Wydarzenie to stało się początkiem rodziny pasjonistowskiej. „Chcemy tego dnia wyrazić naszą wdzięczność za dar powołania i ukazać nadzieję płynącą ze Słowa Krzyża.”

21 lutego odbyły się w sadowskim kościele uroczystości związane z Jubileuszem 300-lecia Pasjonistów. Uroczystej Mszy św. o godzinie 12.00 przewodniczył o. Łukasz Andrzejewski CP – prowincjał pasjonistów. Zgodnie z decyzją Penitencjarii Apostolskiej tego dnia można było uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za udział w uroczystościach odpustowych.

W ramach przygotowania do tego wydarzenia w klasztornym kościele ufundowano nowy marmurowy ołtarz, który zastąpił dotychczasowy drewniany i ambonę. Natomiast 14 lutego zostały wprowadzone relikwie świętych związanych ze Zgromadzeniem i duchowością pasyjną.

We Mszy św. uczestniczyli licznie przybyli ojcowie pasjoniści z innych klasztorów (także zagranicznych), księża z sąsiednich parafii, włodarze ościennych gmin, przedstawiciele zgromadzenia „Rycerzy Maryi”, parafianie i goście. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta „Ołobok” jak i Schola Parafialna.

Historia zakonu

300 lat temu, 22 listopada 1720 roku, na terenie dzisiejszych Włoch powstało Zgromadzenie Pasjonistów, które nieprzetrwanie krzewi nabożeństwo do męki Pańskiej. Święty Paweł od Krzyża zgromadził zakonników, aby żyjąc wspólnie, głosili ewangelię Chrystusa. Pragnął, aby jego uczniowie prowadzili życie ,,podobne życiu Apostołów”, troszcząc się o głębokiego ducha modlitwy, pokuty i samotności”.

Klasztor w Sadowiu wybudowano w 1932 roku. Stolica Apostolska dekretem z dnia 4 listopada 1932 roku upoważniła Generała zakonu do kanonicznego erygowania klasztoru w Sadowiu. „Ludność była uradowana z tego pierwszego na daleką okolicę klasztoru” – pisze hr. Szembek. „Zakonnicy byli bardzo gorliwi i bezinteresowni, co zresztą pobudzało do nadzwyczajnej ofiarności. Ojcowie wyjeżdżali też na Misje, które cieszyły się wielkim powodzeniem. Miałem radość dowiedzieć się, że w pierwszym roku po poświęceniu rozdzielili w klasztorze, który nazwali «Golgotą», około czy ponad 10 000 Komunii św….Na najwyższym punkcie postawiliśmy trzy krzyże. Na największy krzyż dałem mój kochany dąb z ogrodu. Do framugi na szczycie klasztoru wstawiłem figurę św. Józefa. Ojcowie zbudowali pod prostym kątem do klasztoru* duży budynek gospodarczy. Zasadzili duży sad”.

POLECANE NEWSY
16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jan
9 miesięcy temu

A ta pani z drugiego zdjecia to kto

xc
9 miesięcy temu

Sekty ponoć sa nielegalne…

do Kefir
9 miesięcy temu

takie proste pytanie -gdzie urodził się Piłsudski ? Tylko nie pisz mi tych bzdur że Litwa kiedyś należała do Polski .

Do Kefir
9 miesięcy temu

Żeby nie Piłsudski to byśmy zostali 17 republika ZSRR. A sanacyjnych rządów nie ma co porównywać bo było ich w 20-leciu międzywojennym kilkanaście. Anarchia się pogłębiała, doszło do zabójstwa prezydenta w Warszawie i nastąpił przewrót majowy. Marszałek wziął władzę w twarde ręce i zrobił porządek, dzisiaj by się przydało otworzyć taką Berezę Kartuzka dla zdrajców i sprzedawczyków.

seniortakaprawda
9 miesięcy temu

Jeżeli ktoś chce brać udział w takim cyrku, to mnie nic do tego. Średniowieczne czary.

janek
9 miesięcy temu

A gdzie są maseczki klechy mogą wszystko i gdzie dystansy osoba od osoby 1,5 metra . A restauracje pozamykane . Takie mam pytanie gdzie jest sanepid oraz policja tak jak to był w restauracjach czy może mi kur…. ktoś odpowiedzieć

Sajmon
9 miesięcy temu

To są Pasjoniści czy Onaniści bo już się pogubiłem ?

kefir do Bibrusa
9 miesięcy temu

Zapewne nie wiesz o tym, bo byś tak nie napisał, ale pewien minister rządu sanacyjnego powiedział ze jeszcze kilkanaście lat i Polska nie będzie sie niczym różnić od Sowietów. Sanacja piłsudczykow to byla tragedia a nie żadna droga do potęgi. Dziś piwowscy pogrobowcy tych szkodników idą ich śladami.

Soj
9 miesięcy temu

Widać nie każdy musi mieć maseczkę, niech się zarażają. Obecność wirusa do tego zachęca. Sanepid i policja tu macie robotę na fotkach winnych na tacy podano.

olo
9 miesięcy temu

Ooo…. I takie uroczystości są potrzebne i wszyscy są bezpieczni. W restauracji te same osoby już by nie były bezpieczne. Sezonowa grypa wytresuje nas wszystkich. Szmaty na ryj i siedzieć cicho!

16
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x