Standardy odśnieżania ostrowskich ulic. Ile jeździ pługów?

Sprawdziliśmy jakie obowiązują standardy odśnieżania ulic na ostrowskich ulicach. Wczorajszy kilkugodzinny opad śniegu w wielu miejscach zalegał na drogach. Sytuacja nie poprawiała niska temperatura wynosząca około -8 stopni Celsjusza.

Po przeprowadzonym przetargu na ulicach miasta powinno być w pracy 8 pługów i 4 traktory. Mają one do odśnieżenia 84 759 metrów ulic w tzw. II standardzie odśnieżania. Najpóźniej pług powinniśmy zobaczyć na tej ulicy po 4 godzinach od ustania opadu.

W III standardzie naliczono 45 737 metrów lokalnych ulic na terenie Ostrowa. Tu pług powinien zawitać do 6 godzin od ustania opadu śniegu. Wczoraj pierwsze pługi zaczęły jeździć około godziny 4 nad ranem.

Wysypywana na drogi sól pracuje w maksymalnej temperaturze -7 °C. Jeśli temperatura spadnie poniżej tej wartości, jej właściwości chemiczne ulegają osłabieniu lub całkowitemu zniwelowaniu. W praktyce działa dość krótko i na niewielkie warstwy śniegu/lodu. Minusami stosowania soli na drogach są:

  • negatywny wpływ na środowisko naturalne
  • korozja karoserii samochodów

Zimowe odśnieżanie ulic idzie z budżetu miasta na utrzymanie dróg. Jeśli więcej wydamy pieniędzy na utrzymanie wyższego standardu dróg po opadzie śniegu, mniej pieniędzy zostanie na modernizacje ulic.

Poniżej publikujemy listę ulic z przypisanymi standardami.

 

CZYTAJ  Niepełnosprawny 13-latek wyciągnięty z zimnej wody

32 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Przedstaw sie2
1 rok temu

Ja juz złozyłem pozew o odszkodowanie o zniszczenie karoseri przez sól. Bedzie ich wiecej, sie nauczą uzywac chlorku wapnia.

Chlebek razowy poniedziałkowy
1 rok temu

Odsniezanie w ostrówku to jakas kpina. O chodnikach i sciezkach rowerowych nie wspominając. Mam pytanie do urzedasów ktorzy są odpowiedzialni za pracę jaką wykonują. Czy Wy orientujecie sie, macie jaką kolwiek kontrole nad tym co robicie? Wydaje mi sie ze nie. Do kogo nalezy odśniezanie chodników, przy których nie ma zadnej posesji?
Dlaczego sciezki rowerowe są CZĘSCIOWO odśniezone?? ( limanowskiego, warynskiego).
I ostatnie mysle ze najwazniejs,e pytanie. Kto was kontroluje, kto ma wglad do tego co zrobicie i jak zrobicie. Myśle ze mozliwośc dokładnego prześwietlenia waszych zadań, przez opinie publiczną była by mocno wskazana.

Pytam
1 rok temu

to kiedy deptak będzie odśnieżony?

zima
1 rok temu

a my na terenie gminy Przygodzice jesteśmy super zadowoleni z odśnieżania . Pługi latają po gminnych drogach 24h /. odpowiednia firma wygrała przetarg na odśnieżanie . Idzie ? Idzie .

Kruppa
1 rok temu

Oddelegować Straż Miejską do odśnieżania…mogą pracować łopatami.

mieszkaniec
1 rok temu

Warto zobaczyć jaka to firma zajmuje się odśnieżaniem i w jakich jeszcze gminach czy powiatach wygrała przetargi. Sprzęt ma akurat na jeden podmiot, no to jak go roześle po okolicy, to skąd nagle ma wziąć większą ilość w mieście?

Abc
1 rok temu

Mój komentarz krytykował autora, więc tajemniczo zniknął.
No nic jeszcze raz:
„sól pracuje w maksymalnej temperaturze -7 °C” – jak już, to w przy minimalnej, bo poniżej to już nie, ale w wyższej jak najbardziej
„Jeśli temperatura spadnie poniżej tej wartości, jej właściwości chemiczne ulegają osłabieniu lub całkowitemu zniwelowaniu.” – ludzie, to są podstawowe wiadomości z chemii, właściwości chemiczne są właściwościami chemicznymi i po prostu SĄ.
A „”Jeśli temperatura spadnie poniżej tej wartości”, to ta mieszanina po prostu zamarznie, bo taka jest jedna z jej właściwości, czyli temperatura zamarzania.
Autorze, nie ulegaj osłabieniu i nie ucz dzieci bzdur.

Wiadukt defekt kaputtt
1 rok temu

prawda jest taka , że Urbaniak był jaki był , ale gdyby nie on to nie było by obwodnicy Ostrowa , remontu wiaduktu Odolanowskiego , Zębcowskiego i przede wszystkim Południowej Ramy Komunikacyjnej wraz z obydwoma wiaduktami w jej ciągu , a no i jeszcze ulica Osiedlowa i kolejny wiadukt . także kto nie pamięta jak było kiedyś i za kogo kadencji powstały wymienione wyżej ważne inwestycje to niech lepiej się nie ośmiesza dalej i zamilknie bo ta Wasza wspaniała królowa , którą tak ochoczo wybraliście na następną kadencję nawet remontu jednego , ale za to bardzo ważnego widauktu nie potrafi załatwić już nie mówiąc o partycypowaniu w jakichkolwiek kosztach remontu , a mowa oczywiście o rozpadającym się wiadukcie na ulicy Wrocławskiej koło Kuźni , z nieoficjalnych informacji wiem , że już niedługo możliwe będzie wręcz całkowite jego wyłączenie z użytkowania przez liczne spękania konstrukcji nośnej pod spodem także dopiero będzie prawdziwy Meksyk , ale co tam Caryca jest tylko jedna i póki co trzyma wszystkich krótko za mordy ,

O S W
1 rok temu

Dyrektor MZD – w tym przypadku sprawdza się powiedzenie: bierny, mierny, ale wierny ! ! !
Drogi białe już nie wspominając, że już pojawiają się dziury od mrozu – jestem tylko ciekaw kto będzie remontował i przede wszystkim za co te drogi na wiosnę to dopiero będzie kabaret . . .

Abc
1 rok temu

Drogie dzieci i nie tylko – nie uczcie się czasami z tego artykułu o soli, bo to się nie nadaje nawet na dwóję.
Jak już to minimalnej temperaturze -7 stopni, pomijając dobór słowa „pracuje”.
Właściwości chemiczne, są właściwościami chemicznymi i nijak nie ulegają „osłabieniu”. Osłabieniu to chyba uległ autor pisząc artykuł.
Sól z wodą tworzy mieszaninę, która nie zamarza w zerze stopni, ale poniżej zera. I działa cały czas, chyba że spłynie z jezdni, albo mocno spadnie jej stężenie.
I jak będzie – 20 stopni, to właściwości chemiczne nie „ulegają osłabieniu”, tylko po prostu mieszanina zamarza. Chyba, że jest ruch – popatrzcie sobie na kaczki i staw.
I może dlatego w Kaliszu drogi są czystsze, bo tam jest większy ruch.

32
0
Napisz co o tym sądziszx