Ważna zmiana w 500+. Nie można przegapić tego terminu

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. O nowych założeniach rządowego programu mówiła na konferencji prasowej wicewojewoda Aneta Niestrawska.

–  Jest to program, który przywrócił godność polskim rodzinom oraz zniwelował wszelkie różnice społeczne i bardzo dobrze oddziałuje na polskie rodziny i polskie dzieci – podkreśliła podczas briefingu wicewojewoda Aneta Niestrawska, zachęcając przy tym do składania wniosków.

Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem objęto blisko 6,6 mln dzieci. W Wielkopolsce wydatki na świadczenia wychowawcze w tym okresie wyniosły ponad 13 mld zł, które przeznaczono dla 654 tys. dzieci. Długi okres finansowania – trwający od narodzin dziecka aż po osiągnięcie przez niego pełnoletniości – powoduje, że rodzina może otrzymać w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko.

– To ogromne wsparcie dla rodzin, które dzisiaj, w dobie pandemii, okazuje się szczególnie cenne. Rodzina „500+” to największy program społecznym po transformacji ustrojowej w Polsce, który realnie poprawił jakość życia wielu rodzin – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Duża zmiana, ważne terminy!

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od 2021 r. prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca tego roku, wnioski będzie można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

– Ci, którzy w poprzednich latach wnioskowali o świadczenie, wiedzą, jak prosta i szybka jest to droga. Natomiast ci, którzy będą składać wniosek po raz pierwszy nie mają powodów do obaw – cała procedura jest niezwykle prosta i intuicyjna – zapewnia minister Marlena Maląg.

CZYTAJ  Biegi patriotyczne na Piaskach - ZDJĘCIA

Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

Kiedy złożyć wniosek, by zachować ciągłość wypłaty świadczenia?

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Uwaga! Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wszystko drożeje a zarobki w miejscu
3 lat temu

Ech,co to za pieniądze 500+ ledwo na waciki starczy.

czytelnik2
3 lat temu

Skoro nazwaliście sobie „dzieckiem” stadia embrionalne od poczęcia, no to na takie „dzieci” też przysługuje zasiłek 500+ za 9 miesięcy!!!

S Line
3 lat temu

Pomoc jest. Bo dużo było biedy. I duże różnice

Zelek
3 lat temu

134mld złotych! A dokladnie to 134 000 000 000 złotych. A kiedy podniesienie kwoty wolnej od podatku złodzieje z wiejskiej???

4
0
Napisz co o tym sądziszx