o. Rydzyk tłumaczy się ze swoich kontrowersyjnych słów w kontekście Edwarda Janiaka

„Chcę stanowczo oświadczyć, iż w słowach, które wypowiedziałem 5 grudnia 2020 r. przy okazji obchodów rocznicy założenia Radia Maryja nie było moją intencją ranienie kogokolwiek, a zwłaszcza osób, które jako małoletnie doświadczyły przestępstw seksualnych ze strony duchownych” – pisze ojciec Tadeusz Rydzyk w oświadczeniu. Duchowny w ubiegłą sobotę mówił m.in. o biskupie Edwardzie Janiaku – pod którego adresem wysuwane są zarzuty dot. ukrywania przestępstw seksualnych podległych mu księży – i o „kamienowaniu” duchownych słowami. „To, że ksiądz zgrzeszył… no zgrzeszył. A kto nie ma pokus?” – powiedział m.in. o. Tadeusz Rydzyk.

O. Tadeusz Rydzyk wspomniał bp. Edwarda Janiaka: „To jest współczesny męczennik. Mediów. Media to zrobiły”.

Biskup jest podejrzany o tuszowanie pedofilii w polskim Kościele. Afera wokół biskupa wybuchła po filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. W nim dziennikarze przedstawili sprawę księdza Arkadiusza H., który przez lata miał molestować seksualnie chłopców. W dokumencie zostały pokazane też zaniedbania ze strony ordynariusza diecezji. W związku z tym prymas Polski abp Wojciech Polak skierował do Watykanu wniosek o przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie.

„I nie dajmy się, katolicy, że na księdza jakiegoś zaczną warczeć, jakieś filmidło zrobią – i wszyscy się trzęsą. Udowodnij. (…) Udowodnij mi winę. A teraz wszystko się pokręciło i my się trzęsiemy. I myślę, że w Kościele powinniśmy się nie bać i upominać się o sprawiedliwość” – mówił dalej redemptorysta, odnosząc się do filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”.

„To, że ksiądz zgrzeszył… no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże. Jedna jest tylko: Maryja. I Pan Jezus przyszedł podnosić nas wszystkich” – mówił dalej o. Tadeusz Rydzyk, po czym stwierdził: „Ponosimy konsekwencje za nasze czyny, ale to jest straszne, co się dzieje. I tych biskupów… Nie patrzą na nic. Ksiądz biskup Janiak na raka choruje. I ma walczyć z tym wszystkim? To go szybciej rak zje. (…) Ilu takich jest? Ilu biskupów już zabili w Polsce?”.

Ojciec Rydzyk wydał oświadczenie

„Chcę stanowczo oświadczyć, iż w słowach, które wypowiedziałem 5 grudnia 2020 r. przy okazji obchodów rocznicy założenia Radia Maryja nie było moją intencją ranienie kogokolwiek, a zwłaszcza osób, które jako małoletnie doświadczyły przestępstw seksualnych ze strony duchownych. Tacy sprawcy, po rzetelnym dochodzeniu i udowodnieniu winni spotkać się ze stosowną karą” – napisał w oświadczeniu opublikowanym na stronie Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
tęczowy
3 lat temu

Jak któryś z prokuratorów próbowałby cos zrobić, to mu dziecka nie ochrzczą, ślubu kościelnego nie dadzą, nie pochowają na katolickim cmentarzu. Kościół ma zbyt dużo argumentów, aby przestraszyć się jakiejś Scheuring-Wielgus .

seniortakaprawda
3 lat temu

Tłumaczenie Rydzyka będzie do czasu aż lud nie zmądrzeje i dojdzie do wniosku że siedzę w domu, nie idę do kościoła, nic się nie dzieje jestem takim samym człowiekiem jak chodziłem co tydzień. Zaoszczędziłem. KK zawsze będzie się przewrotnie tłumaczył iprzysięgał na wszelkie świętości, ze nie winny. Co innego mówi i co innego czyni. Kto ich rozpracował, co za ptaszki to dzisiaj może świętować.

12
0
Napisz co o tym sądziszx