Stracili 50 tys. przez pożar sadzy w kominie

Do pożarów sadzy w kominie strażacy w całej Polsce wyjeżdżają notorycznie. Z pozoru niegroźne zdarzenie, może spowodować wielotysięczne straty, o czym przekonał się niedawno przedsiębiorca z Ostrowa, a w ostatnich dniach mieszkaniec Szklarki Przygodzickiej.

Ogień zauważono o godz. 17. Okazało się, że pożar rozprzestrzenił się na więźbę dachową tuż przy wyprowadzeniu przewodu kominowego. Do ugaszenia wykorzystano wodę z dwóch węży gaśniczych, jeden od wnętrza budynku, a drugi od zewnątrz. W ten sposób opanowano pożar. Przystąpiono do rozbiórki dachu i dogaszenia pogorzeliska. Właściciel wycenił straty na 50 tysięcy złotych.

Pożary sadzy często spowodowane są zaniedbaniami użytkowników. Podstawowym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych

  • palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu;
  • palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy;
  • od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące.

Warto także skorzystać z usług kominiarskich przed rozpoczęciem na dobre sezonu grzewczego. Nie należy również spalać w piecu resztek, śmieci czy odpadów komunalnych, które powinny być oddane na wysypisko. Jako materiały złożone pod względem chemicznym, nie ulegają one pełnemu spaleniu i na wewnętrznych ściankach komina pozostawiają po sobie sadzę.

Co zrobić gdy zapalą się sadze?

Gdy już do pożaru sadzy w kominie dojdzie należy:

  • Zadzwonić na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, a w trakcie rozmowy powiedzieć co się dokładnie dzieje, jak dojechać do budynku oraz czy istnieje dostęp na dach budynku;
  • Wygasić ogień w piecu/kominku (jeśli nie zagraża to naszemu bezpieczeństwu);
  • Zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze;
  • Dozorować przewód kominowy, od strony pomieszczeń, na całej jego długości;
  • Udostępnić pomieszczenie przybyłym strażakom oraz udzielić im wszelkich potrzebnych informacji.

6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bzdura total
2 lat temu

PSP w swych komentarzach, poradach, definicjach faktycznie dała popis znajomości fachu.
Woda-para wodna,komin. A instalacje kominowe gaszą w 100% własnie woda.
Panowie p.s oficerowie a moze tak faktycznie zapracowac na pensyjke i zapozanc sie z problematyka wlasnie Pieców CO u zródła i wydac stosowne dyrektywy aby te piece a nie kominy czy sadza nie były powodem nieszczęścia ludzkiego.
Panie Komendancie czas ruszyc spasione dupsko i pogonic do roboty oficerów PSP. a nie popisywac sie na forach TVP. Ludzie traca majatek, zycie, a wy zamiast zajać sie przyczyna to rozpisujecie sie o kominiarzu i Pr. Budowlany,

...
2 lat temu

…. Do ugaszenia wykorzystano wodę z dwóch węży gaśniczych,… A NIŻEJ… Pod żadnym pozorem nie można gasić palącej się sadzy w kominie wodą!
DOBRE.

bajanie
2 lat temu

sadza, a smoła w 80% jest w każdym kominie, i w każdym może sie zapalić i to zaraz po wizycie kominiarza. Wina to piece CO, które przez dmuchawę przerzucają płomień w komin .
Jeszcze nie widziałem kominiarza co wyczyści komin do zera . Miotła stalowa jest okrągła wiec sadza i tak pozostaje w narożnikach . Smoły nikt nie usunie kominiarska miotłą. Wiec, zwłaszcza przy rozpalaniu, idzie wysoki płomień ,który przerzuca sie w cybuch, a nastepnie w komin, powoduje zapłon sadzy, smoły . Cug , dmuchawa popycha go do góry a temperatura rosnie . I mamy palinik na wylocie komina.
Wiec, te komentarze PSP to bajeczki – przyczyna to wadliwe, nie dopracowane piece CO, brak przemyślanych przegród tłumiących płomień w przegrodach pieca CO.
Komentarze, wyrocznie PSP mówią o skutkach a nie przyczynach .
A moze by tak spaecjalisci PSP udali sie do knstruktorów, producentów piecy ?? a nie bajanie o kominiarzach, parze wodnej itp.,

historyk
2 lat temu

dom po niemiecki więc obecny właściciel dołożyć się może .

Marian
2 lat temu

My ze szwagrem nie takie kominy przepalali

6
0
Napisz co o tym sądziszx