OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Pierwsi ostrowianie korzystają z miejskiego, zielonego prądu

Ostrowska zielona energia dotarła do gniazdek pierwszych mieszkańców. To kolejny etap rozwoju Ostrowskiego Rynku Energetycznego budowanego przez Grupę Kapitałową Centrum Rozwoju Komunalnego. – Zainicjowany już w 2018 roku projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest naszą odważną i aktywną odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej i niepewność na rynku energii. Patrząc perspektywicznie chcemy tworzyć mieszkańcom i przedsiębiorcom szanse na tańszą, ekologiczną, lokalną energię elektryczną – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

+

W 2019 roku to w Ostrowie Wielkopolskim powstała pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej energii, do której podłączono pierwszych przedsiębiorców ze strefy przemysłowej przy ul. Wrocławskiej. Obecnie w efekcie wielomiesięcznych branżowych prac w GK CRK w ostatnich tygodniach doprowadzono instalację ostrowskiej zielonej energii do gniazdek pierwszych mieszkańców w budynkach wielorodzinnych przy ul. Grunwaldzkiej. Siecią płynie własny, ostrowski ekologiczny prąd wytwarzany m.in. z biomasy drzewnej w elektrociepłowni Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

– To kolejny przełomowy krok i skuteczna realizacja naszych założeń z 2018 roku. Tak jak zapowiadaliśmy, strategie, koncepcje i kreski projektowe zamieniły się w realną, rzeczywistą sieć, którą ostrowska zielona energia płynie do gniazdek pierwszych mieszkańców – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

W pierwszej, pilotażowej grupie przyłączonych zostało 34 mieszkańców, a już do końca tego roku liczba odbiorców indywidualnych w mieszkaniach wzrośnie do ponad 100. W przyszłym 2021 roku planuje się kolejnych kilkaset podłączeń.

Rozwój miejskiej energetyki to jedna z tych inwestycji komunalnych, która z jednej strony jest niezwykle innowacyjna, wręcz pionierska, a z drugiej niesie konkretne i wymierne korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe dla ostrowian. Ostrowska zielona energia dla mieszkańców jest tańsza dla mieszkańców na samej dystrybucji o około 15-20%.

– Ważnym elementem przedsięwzięcia jest kompleksowa obsługa mieszkańców i zapewnienie im optymalnych wspólnych pakietów zarówno ciepła z miejskiego cieplika jak i energii elektrycznej wytwarzanej w kogeneracji – zaznacza Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

W obszarze sprzedaży własnej, w dodatku ekologicznej, miejskiej energii mieszkańcom miasta Ostrów Wielkopolski stał się absolutnym pionierem nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Projekt ORE w ostatnich tygodniach został wyróżniony i doceniony na arenie europejskiej. Prezydent Beata Klimek prezentując projekt „Zielona energia w gniazdkach – pierwsza w Polsce miejska sieć ekologicznej energii” znalazła się w gronie finalistów z całej Europy w ogólnoeuropejskim konkursie „Innowacje w Polityce 2020”. Projekt z Ostrowa Wielkopolskiego znalazł się w najlepszej dziesiątce w kategorii „Ekologia” w konkursie organizowanym przez Instytut „Innowacje w Polityce” z siedzibą w Wiedniu. Z kolei w maju tego roku w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego Ostrowski Rynek Energetyczny znalazł się wśród 10 najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce w prestiżowym konkursie Top Inwestycje Komunalne.

– Lokalna transformacja energetyczna i klimatyczna to wyzwanie długofalowe, realizowane w bardzo złożonych uwarunkowaniach prawnych, ekonomicznych, gospodarczych i infrastrukturalnych. Naszymi odważnymi i ambitnymi działaniami przecieramy niełatwe szlaki. Produkcja, dystrybucja i sprzedaż własnej energii przedsiębiorcom i pierwszym mieszkańcom – choć szczególnie innowacyjny i spektakularny – to tylko jeden z elementów całego projektu ORE – podkreśla prezes Bartosz Ziółkowski.

– Naszą ambitną wizją jest energetyczny Ostrów Wielkopolski – Miasto z energią, z własną energią, z zieloną energią! Dążymy do samowystarczalności energetycznej miasta, bo jako lokalny samorząd, sektor komunalny, przedsiębiorcy i mieszkańcy nie chcemy płacić rachunków za energię do Gdańska czy Warszawy. Chcemy, by pieniądze ostrowian wydawane na energię pozostawały w naszym mieście i tworzyły potencjał inwestycyjny i gospodarczy Ostrowa Wielkopolskiego – podsumowuje prezydent Beata Klimek.

Ostrowski Rynek Energetyczny to innowacyjny i wielowymiarowy projekt lokalnej energetyki zainicjowany przez Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim już w na początku 2018 roku. Obejmuje m.in. stworzenie wirtualnego systemu energetycznego i integrację rozproszonych lokalnych źródeł energii w tzw. „wirtualną elektrownię” oraz zarządzanie systemem energetycznym dla całej społeczności ORE, w skład której wchodzi nie tylko miejski samorząd i sektor komunalny, ale również lokalni przedsiębiorcy, zarówno jako wytwórcy i odbiorcy energii. W projekcie uczestniczy już ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych, w tym ponad 40 lokalnych przedsiębiorców. Wśród nich są partnerzy nie tylko z terenu miasta, ale również Powiatu Ostrowskiego i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Ostrowski Rynek Energetyczny jest również jednym z kluczowych projektów i działań rozwoju całego województwa wskazanym w Strategii Wielkopolska 2030. Docelowym dążeniem jest samowystarczalność energetyczna Ostrowa Wielkopolskiego i regionu.

POLECANE NEWSY
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jau
odpowiada  karol3414
1 rok temu

Właśnie jeśli chodzi o CO2, to przy spalaniu jest uwalniany w dużej ilości, a później wchłaniany przez drzewa w długim okresie i w dodatku powinny być to starsze drzewa. Zaś związki rakotwórcze to przede wszystkim benzoapiren, którego mamy tak dużo w Ostrowie. Można też wymienić tu zwiększona emisję pyłów PM2,5. To wszystko dotyczy tz czystego drewna, a nie z dodatkiem klei i powłok.

karol3414
odpowiada  jau
1 rok temu

Spalanie drewna uznawane jest za bezemisyjne (jeśli chodzi o CO2) ponieważ ilość wyemitowanego CO2 jest mniejsza niż wchłonięta przez drzewo w czasie jego wegetacji. Co do związków rakotwórczych to chyba chodzi Ci o wszelkie przetworzone przez człowieka materiały jak np. płyty wiórowe, jakieś laminaty czy mdfy, które składają się z wiórów i z chemii która te wióry łączy w całość, oraz różnych lakierów.

jau
1 rok temu

Według naukowców spalanie drewna nie jest zieloną energię, za chwilę unia tego zakaże i czym ta głu.. władza będzie się chwalić. Po drugie przy spalaniu drewna uwalniają się związki rakotwórcze (te najgorsze) i co to za eko co mi szkodzi.

karol3414
1 rok temu

Tak się zapytam, bo nie zauważyłem w artykule informacji. Skąd ta „zielona energia”? Jakoś nie zauważyłem w Ostrowie dużej farmy wiatraków, nie ma też żadnej MEWy, farmy fotowoltaicznej też jakoś nie ma, więc skąd ta energia pochodzi?

4
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x