Wyremontowali dworzec. Będzie pełnił też nową funkcję

Udostępnij
Tweet

Przejęty przez Gminę Przygodzice budynek dawnego dworca PKP w Antoninie po kapitalnym remoncie odzyskał swój pierwotny styl. Całkowicie zmieniły się jego elewacja, częściowo wnętrze, ale przede wszystkim przeznaczenie.

+

W rezultacie zakończonej właśnie rewitalizacji dawnego dworca PKP w Antoninie, parter budynku zaadaptowano na cele mieszkaniowe Gminy Przygodzice. Zachowano jednak funkcję pasażerską tego miejsca, pozostawiając w nim poczekalnię dla podróżnych. Rewitalizacja dworca objęła m.in.: termomodernizację budynku (docieplenie stropu), przebudowę parteru, adaptację go na 5 lokali socjalnych oraz poczekalnię, rekonstrukcję ceglanej elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Do ogrzewania lokali socjalnych wykorzystany będzie m.in. system pomp ciepła.

Jak mówi wójt Krzysztof Rasiak, „dzięki tej inwestycji zachowany został zabytkowy charakter dworca, który gdyby nie projekt adaptacji, najprawdopodobniej stałby i niszczał”. Tym samym baza lokali socjalnych w gminie Przygodzice powiększyła się z 9 do 14.

W ramach tego samego projektu ujętego w lokalnym programie rewitalizacji gminy Przygodzice na lata 2017-2023, zmodernizowano także drogę dojazdową oraz bliskie otoczenie dworca.
Koszt tegorocznych prac wyniósł nieco ponad 1,4 mln zł, w tym dofinansowanie – 820 tys. zł. Wcześniej, w 2019 r., modernizacji poddano również siedzibę i otoczenie schroniska młodzieżowego w pobliskim Ludwikowie, którego część adaptowano na centrum kreatywności. Przebudowa infrastruktury na terenie schroniska kosztowała także 1,4 mln zł, w tym dofinansowanie – 992 256,91 zł.
Projekt pn. „Rewitalizacja terenów i obiektów w miejscowościach Antonin i Ludwików” jest współfinansowany ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Poddziałania 9.2.2 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej”.

***

„Stacja kolejowa w Antoninie położona na linii Kluczbork – Ostrów – Poznań, powstała na życzenie książąt Bogusława i Wilhelma Radziwiłłów. Bez wątpienia usytuowanie jej parę kroków od pałacu antonińskiego, było efektem zabiegów książąt, którzy zadbali przede wszystkim o własną wygodę. Antonin w tym czasie nie był ani kurortem wypoczynkowym, ani też gospodarczym. Wydaje się, że samo przeprowadzenie linii kolejowej praktycznie przecinającej całe radziwiłłowskie dobra przygodzickie i usytuowanie stacji w Antoninie i w pobliżu aktywnych gospodarczo Przygodzic, jest widocznym efektem zabiegów i wpływów obydwu Radziwiłłów u władz pruskich. Tak naprawdę z dobrodziejstwa usytuowania stacji w Antoninie korzystał dopiero kolejny ordynat Ferdynand Radziwiłł, który stąd dojeżdżał na posiedzenia parlamentu niemieckiego w Berlinie, a później do Sejmu ustawodawczego Odrodzonej Polski w 1918 roku.

CZYTAJ  Strażacy powitali nowy wóz (zdjęcia)

Linia Kluczbork – Poznań została otwarta 10 grudnia 1875, natomiast w 1899 roku został dobudowany drugi tor”.

Maciej Kowalczyk „Antonin na starej pocztówce” – fragment

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
4
0
Napisz co o tym sądziszx