Premier odniósł się do protestów kobiet

Udostępnij
Tweet

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił dziś oświadczenie w związku z protestami kobiet, które wybuchły po ogłoszeniu kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Czy jest to spór o danie prawa do życia dzieciom z zespołem Downa czy jest to spór o niczym nieskrępowaną aborcję. We wszystkich sytuacjach gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety jest zagrożone, wtedy wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie ma zastosowania. Dramaty, które przeżywają kobiety, kiedy dowiadują się o bardzo poważnych chorobach swojego dziecka, płodu są niewyobrażalne. To są ogromne dramaty, nad którymi każdy może się pochylić i próbować zrozumieć co ona czuje. Kobiety nie powinny być narażane, żeby być zmuszane do aktów heroizmu. Dlatego ten zapis nie został wzruszony przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

+

Badania prenatalne w ostatnich 4 latach zostały rozszerzone. Jest nimi objęte 40% więcej kobiet niż w roku 2015. Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich kobiet. Jest to ważne, żeby na jak najwcześniejszym etapie rozpoznać rozwój dziecka. Dziś można także ratować także w łonie matki. Można stosować odpowiednią terapię. Dziecko przed urodzeniem będzie przedmiotem szczególnej troski. To będziemy wdrażać w najbliższym czasie. Wolność wyboru jest kwestią fundamentalną. Chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że żeby ją zrealizować trzeba żyć. Kto nie żyje, nie ma prawa wyboru. Wolność wyboru w polskiej tradycji, zapisana także w konstytucji w art. 30 jest zależna od godności człowieka. Godność jest niezbywalną wartością, która leży u podstaw wielu wyborów, zachowań. Trzeba żyć aby móc później wybierać.

Wiem, że wiele sytuacji powoduje wiele emocji. Wiem, że nie potrafimy sobie wyobrazić jak trudne są to sytuacje. Zapewniam, że będziemy podchodzić ze szczególną sytuacją do tych sytuacji. Będziemy pomagać takim kobietom. Każdy powinien doprowadzać do uspokojenia sytuacji. Są akty wandalizmu, barbarzyństwa, agresji są całkowicie nieakceptowalne. Nie zgadzam się z atakami na wartości religijne. Wykluczamy wszelką agresję w przestrzeni publicznej. Akty agresji mogą prowadzić do eskalacji i czegoś bardzo złego w naszym społeczeństwie.

CZYTAJ  Pierwsza kolizja na nowym Rondzie Bankowym

W wyroku TK chodzi o wykluczenie przesłanki eugenicznej, a nie kiedy ciąża zagraża matce lub pochodzi z czynu zabronionego np. gwałtu. Ten wyrok nic w tej kwestii nie zmienia.

Dzisiejsze wzbudzenie, które widzimy na ulicach są jak absolutnie wykluczone i nie powinny mieć miejsca. Będziemy ze stanowczością im przeciwdziałać. Prowadzą do nierespektowania prawa, praworządności. Chronimy życie i apeluję do wszystkich, którzy w obecnej sytuacji dopuszczają się do łamania prawa, żeby tego nie robili. Żyjemy w czasie szczególnym, epidemii. W tej chwili są łamane zasady związane z epidemią. Robiąc to zwiększamy ryzyko niekontrolowanego wzrostu zakażeń, narażając miliony Polaków.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
56 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
56
0
Napisz co o tym sądziszx