OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

30-latek wyłudzał pieniądze z tarczy antykryzysowej

Przedsiębiorczy 30-latek z Ostrowa Wielkopolskiego postanowił wyłudzić pieniądze z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej. Grozi mu za to do 8 lat pozbawienia wolności.

+

Zakład Ubezpieczeń Społecznych złożył zawiadomienie do prokuratury o wyłudzeniu świadczeń pieniężnych. Proceder polegał na ogłoszeniu na lokalnej stronie, że zatrudni studentów.
Po tym fikcyjnie zatrudnił kilkaset osób i złożył wnioski o wypłatę po 2080 zł świadczenia postojowego. Wg przepisów mógł trzykrotnie otrzymać tego wsparcia.

Kwota pobranych świadczeń przekroczyła pół miliona zł.

Z naszych informacji wynika, że w tym przypadku mechanizm wyłudzania świadczeń był stosunkowo prosty. Przedsiębiorca na lokalnym forum zamieścił ogłoszenie skierowane do studentów szukających pracy. Następnie fikcyjnie zatrudnił na zleceniach kilkaset osób i złożył za wszystkie wnioski o wypłatę po 2080 zł świadczenia postojowego. Przepisy antykryzysowe pozwalały nawet na trzykrotną wypłatę tego wsparcia. Od każdego przelewu z ZUS na rzecz zleceniobiorców przedsiębiorca miał pobierać swój udział. Kwota bezprawnie uzyskanych świadczeń przekracza milion złotych.

Śledztwo wszczęto 1 września, a dwa dni później postawiono zarzuty. Dotyczą one podrabiania dokumentów, w tym wniosków o świadczenie postojowe. W sprawie zastosowano dozór policyjny i 20 tys. zł poręczenia.

20 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
20
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x